2 rahip ve sığınak arayan adam Meksika kilisesinde vurularak öldürüldü: “Katiller, onları öldürmekle yetinmeyip cesetlerini aldılar”


Tarikatın Meksika şubesi Salı günü yaptığı açıklamada, silahlı kişilerce takip edilen bir adamın görünüşe göre kuzey Meksika’nın uzak dağlık bir bölgesine sığındığı bir kilisede iki Cizvit rahip öldürüldü.

Javier Campos Morales ve Joaquín César Mora Salazar, Pazartesi günü Chihuahua’daki Cerocahui’deki kilisede öldürüldü.

Son 7 los sacerdotes asesinados en lo que va del sexenio “Bienaventurados los que buscan la paz y la justicia… Orta…

tarafından gönderildi Centro Católico Multimedya üzerinde 21 Haziran 2022 Salı

Şiddet, Tarahumara dağlarını yıllardır rahatsız ediyor. Engebeli, çamla kaplı bölge, aynı adı taşıyan Yerli grubuna ev sahipliği yapar. Cerocahui, Chihuahua eyaletinin önemli bir uyuşturucu üreten bölge olan Sonora ve Sinaloa ile buluştuğu bir noktaya yakın.

Meksika’daki İsa’nın Roma Katolik Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, adalet ve erkek cesetlerinin iade edilmesi talep edildi. Silahlı kişilerin onları kiliseden aldığını söyledi.

Açıklamada, “Bu tür eylemler izole değildir” denildi. “Tarahumara dağları, ülkenin diğer birçok bölgesi gibi, geri dönüşü olmayan şiddet ve terk edilme koşullarıyla karşı karşıya. Bugün öldürülen kardeşlerimiz gibi, erkekler ve kadınlar her gün keyfi olarak yaşamdan mahrum bırakılıyor.”

Cumhurbaşkanı Andrés Manuel López Obrador Salı günü düzenlediği günlük basın toplantısında, rahiplerin görünüşe göre kiliseye sığınan başka bir adamı kovalayan silahlı kişiler tarafından öldürüldüğünü söyledi. Başkan, bu adamın da öldürüldüğünü söyledi.

López Obrador, yetkililerin cinayetlerdeki olası şüpheliler hakkında bilgileri olduğunu ve bölgede güçlü bir organize suç varlığına sahip olduğunu söyledi.

Meksika’daki Cizvitlerin basın direktörü Narce Santibañez, silahlı kişilerin nedense kilisede bulunan üçüncü bir rahibi öldürmediğini, ancak iki meslektaşının cesetlerini bırakmaları için ricalarını reddettiğini söyledi.

Hayatta kalan rahip, iki meslektaşının yakın mesafeden vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Tarahumara Piskoposluğu yaptığı açıklamada, “Katiller, onları öldürmekle yetinmeyip, onların yasını tutmak isteyen hepimiz arasında bir acı, üzüntü ve öfke dalgası bırakarak cesetlerini aldılar” dedi.

Rahiplerin öldürülmesi, en azından 2006’da uyuşturucu savaşının başlamasından bu yana Meksika’da kalıcı bir trajedi oldu.

Rahip Gilberto Guevara, yıllardır kartel bölge savaşlarının ön saflarında yer alan batı eyaleti Michoacan’daki Aguililla cemaatinde hizmet ediyor. Mart ayında, belediye başkanı vurularak öldürüldü bilinmeyen saldırganlar tarafından.

Son on yılda bölgede üç rahip öldürüldü.

Guevara, kartelin egemen olduğu bölgede çalışmak hakkında “Tehlike her zaman oradadır” dedi. Biz onlara engel olmadığımız sürece onlar da bize saygı duyuyorlar, tıpkı biz onlara faydalı olduğumuz sürece hükümetin saygı duyduğu gibi.”

kilisenin Katolik Multimedya Merkezi dedi Aralık 2018’de göreve başlayan mevcut yönetimde yedi, 2012’de göreve başlayan eski cumhurbaşkanı yönetiminde en az iki düzine rahip öldürüldü. 2016’da, Sadece bir haftada üç rahip öldürüldü Meksika’da.

Merkez, 2021 yılında bir Fransisken rahibin, kuzey-orta eyalet Zacatecas’ta ayine giderken bir uyuşturucu çetesi çatışmasında çapraz ateş altında kalarak öldüğünü söyledi. o yıl Guanajuato’nun şiddet dolu eyaleti.

2019’da Teksas, Brownsville’in karşısındaki kuzey sınır kenti Matamoros’ta bir rahip bıçaklanarak öldürüldü.

Chihuahua Valisi Maria Eugenia Campos, Twitter hesabından cinayetleri “ağladığını ve kınadığını” yazdı ve bölgedeki rahipler için güvenlik düzenlemelerinin tartışıldığını söyledi.

Meksika’daki dini liderlerin kendi topluluklarının savunucusu olarak ve orada faaliyet gösteren suç çeteleri ile arabuluculuk yapmaları yaygındır.

Batıda Michoacan ve güneyde Guerrero gibi eyaletlerde, bazıları çoğunlukla yoksul ve devlet varlığının az olduğu bölgelerde barış için uyuşturucu kaçakçılarıyla diyaloga bile girdi.

Ülke çapında, hükümetin uyuşturucu kartelleriyle savaşmak için orduyu görevlendirdiği 2006’dan bu yana, dökülen kan dalgasında 340.000’den fazla insan öldürüldü.

Katedral ve Cizvit Misyon Okulu, Cerocahui
Cerocahui, Chihuahua Eyaleti, Meksika’daki Katedral ve Cizvit Misyon Okulu’nun tarihsiz fotoğrafı.

Getty aracılığıyla DEA / G. COZZI


AFP bu rapora katkıda bulunmuştur.

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/priests-man-seeking-refuge-killed-inside-church-mexico/

Yorum yapın