27 AB ülkesinin tamamının resmi “%100”, Ukrayna’nın bloğa katılma adaylığını destekleyeceğinden emin


Ülkenin Avrupa Birliği’ne katılma çabasını denetleyen bir Ukraynalı yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 27 AB ülkesinin hepsinin Ukrayna’nın AB üyeliğini onaylayacağından “%100” emin olduğunu söyledi. adaylık teklifi bu haftaki bir zirve sırasında bloğa katılmak için.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy de benzer iyimserliği dile getirerek, bunu Ukrayna için “önemli bir an” olarak nitelendirdi. Ukrayna’nın üyelik hedefi, Brüksel’de bir araya gelen AB liderleri için en önemli iş.

Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Olha Stefanishyna, Associated Press’e verdiği röportajda, kararın liderler zirvesinin başladığı Perşembe gününe kadar çıkabileceğini söyledi.

Stefanishyna, Hollanda, İsveç ve Danimarka’nın Ukrayna ile savaşırken üyelik müzakerelerini başlatma konusunda şüpheci olduklarını söyledi. Rusya’nın işgali ama şimdi destekliyorlar. Ukrayna’nın AB adayı olarak kabul edileceğinden ne kadar emin olduğu sorulduğunda, “Zirvenin başlamasından bir gün önce %100 diyebilirim” dedi.

AB’nin yürütme kolu geçen hafta Ukrayna’nın adaylığına ağırlık verdi. Stefanishyna, Avrupa Komisyonu’nun desteğini “en tereddüt edenlerin ayakları altından zemini kesen bir oyun değiştirici” olarak nitelendirdi.

Kararı Ukrayna için hayati önemde olarak nitelendirdi hayatta kalmak için savaşırken Rusya’ya karşı ve söz konusu adaylık statüsü, ülkenin kurumlarını ve pazarlarını AB normlarına getirmek için on yıllardır sürdürdüğü çabayı doğrulayacaktır.

Ukrayna AB
Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Olha Stefanishyna, 22 Haziran 2022 Çarşamba, Kiev, Ukrayna’da Associated Press ile yaptığı röportajın ardından.

Neriman El-Mofty / AP


Stefanishyna AP’ye verdiği demeçte, “Bu kadar çok şey yaptığımızı ortaya koymak bizim için çok önemli ve çok daha fazlasını yapacağız” dedi. “Ve savaş zamanında – her şey yolundayken – bu çok önemlidir.”

Sadece mevcut üye ülkelerin oybirliği ile kabul etmesi halinde verilebilecek olan AB aday statüsü, üyelik yolunda atılan ilk adımdır. Herhangi bir güvenlik garantisi vermez ve bloğa otomatik olarak katılma hakkı vermez.

Ukrayna’nın tam üyeliği, savaşın parçaladığı ülkenin siyasi ve ekonomik koşulları karşılayıp karşılayamayacağına bağlı olacak. Potansiyel yeni gelenler, demokratik ilkelere ilişkin standartları karşıladıklarını göstermeli ve ticaret ve göçten gübrelere ve hukukun üstünlüğüne kadar her şeyi kapsayan 80.000 sayfalık kuralları özümsemelidir.

Adaylara yardımcı olmak için blok teknik ve mali yardım sağlayabilir. Avrupalı ​​yetkililer, Ukrayna’nın AB kurallarının, normlarının ve standartlarının yaklaşık %70’ini halihazırda uyguladığını, ancak aynı zamanda yolsuzluğa ve derin siyasi ve ekonomik reformlara duyulan ihtiyaca da işaret ettiğini söyledi.

Çarşamba günü Kanadalı üniversite öğrencileriyle yaptığı sanal bir konuşmada Zelenskyy, Brüksel zirvesini “iki belirleyici gün” olarak nitelendirdi ve kendisinin de Ukrayna’nın AB üyeliğine aday olmasını sağlayacağını düşünüyor.

Ukrayna cumhurbaşkanı, “Bu bizim için çok önemli bir an. Ekibimdeki bazı insanlar bunun karanlıktan aydınlığa çıkmak gibi olduğunu söylüyor” dedi. Ordumuz ve toplumumuz açısından bu, Ukrayna halkının birliği ve zaferi için büyük bir motivasyon, büyük bir motivasyon faktörüdür.”

Diğer gelişmelerde:

– Basın özgürlüğü grubu Sınır Tanımayan Gazeteciler, Ukraynalı bir foto muhabiri ve ona eşlik eden bir askerin, Ukrayna’daki savaşın ilk haftalarında Rus işgali altındaki ormanda kayıp bir kameralı insansız hava aracı ararken “soğuk bir şekilde infaz edildiğini” söyledi. Grup, 1 Nisan’da Maks Levin ve asker Oleksiy Chernyshov’un cesetlerinin bulunduğu başkent Kiev’in kuzeyindeki ormana müfettişler gönderdi. Grup, ekibinin çiftin arabasının yanmış gövdesinde 14 kurşun deliği saydığını ve görünüşte çöp bulduğunu söyledi. Rus askerleri tarafından bırakılmıştır.

-Yerel bir yetkili, Rus güçlerinin Ukrayna’nın yoğun çekişmeli doğu bölgesinde üç köyü ele geçirdiğini söyledi. Vali Serhiy Haidai Çarşamba günü Associated Press’e verdiği demeçte, köylerin Lysychansk şehrine birkaç mil uzaklıkta olduğunu ve bölgedeki hala tamamen Ukrayna kontrolündeki son şehir olduğunu söyledi. Haidai, Rusların stratejik bir kömür köyü olan Toshkivka’yı da alarak saldırıları yoğunlaştırmalarını sağladığını söyledi.

—Rus yetkililer, bir insansız hava aracı saldırısının Çarşamba günü Rusya’nın güneybatısındaki bir petrol işleme tesisinde yangına neden olduğunu söyledi. Yangın, Rostov-on-Don bölgesindeki Novoshakhtinsk fabrikasında bir makine parçasını sardı. Yetkililer, onlarca itfaiyecinin yangını kısa sürede kontrol altına aldığını ve kimsenin yaralanmadığını söyledi. Fabrikadan yapılan açıklamada, yangına iki insansız hava aracının gerçekleştirdiği saldırının neden olduğunu belirterek, olayı “terörist” bir eylem olarak nitelendirdi. Ayrıntıları vermedi, ancak devlet haber ajansı Tass, iki Ukraynalı insansız hava aracının tesisin üzerinden uçtuğunu ve birinin bir ısı eşanjörüne çarparak yangını tetiklediğini bildirdi. Ukraynalı yetkililer grevi doğrulamadı.

—Türkiye savunma bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türk ve Rus savunma bakanlığı yetkilileri arasındaki görüşmelerin ardından bir Türk gemisinin Rus işgali altındaki Azak Denizi limanı Mariupol’dan ayrılmasına izin verildiğini söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türk yük gemisi Azov Concord’un Mariupol’dan ayrılmasına izin verilen ilk yabancı gemi olduğu belirtildi. Bakanlık, yük gemisinin ne taşıdığını söylemedi. Savaş, deniz yoluyla önemli tahıl ihracatını durdurdu. Türk ve Rus askeri heyetleri, Ukrayna’nın tahılının Karadeniz üzerinden sevkıyatı için olası bir anlaşmayı görüşmek üzere Salı günü Moskova’da bir araya geldi.

Fransa Savunma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fransız silahlı kuvvetlerinin Estonya’da sürpriz bir askeri tatbikat düzenlediğini ve Rusya’ya komşu Baltık ülkesinde 100’den fazla paraşütçü konuşlandırdığını söyledi. Açıklamada, “Thunder Lynx” olarak adlandırılan hava operasyonu, kısa sürede yaklaşık 100 Fransız paraşütçüsünün “Estonyalı askerler tarafından korunan bir alana” bırakılmasını sağladı. NATO müttefiki Estonya’daki tatbikat, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı sırasında bir “stratejik dayanışma” eylemi olarak gerçekleştirildi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-european-union-candidate-official-certain-all-nations-will-support/

Yorum yapın