30 yılın en büyük demiryolu grevi İngiltere’yi durma noktasına getirdi


İngiltere’nin 30 yıldaki en büyük demiryolu grevi, Salı günü on binlerce personelin, önümüzdeki aylarda ekonomi genelinde yaygın endüstriyel eylemin önünü açabilecek ücret ve işler konusundaki bir anlaşmazlıkta yürümesiyle başladı.

Şafakta grev hatları belirdi ve Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri greve gidecek olan 40.000’den fazla demiryolu işçisinden bazıları tarafından döşenecek ve ağı durma noktasına getirecek. Londra Metrosu da grev nedeniyle kapatıldı.

On yıllardır en büyük ekonomik darbeyle karşı karşıya kalan İngiliz hane halklarına yardım etmek için daha fazlasını yapma baskısı altında olan Başbakan Boris Johnson, endüstriyel eylemin pandemiden kurtulmaya devam ederken işletmelere zarar vereceğini söyledi.

Sendikalar, artan gıda ve yakıt fiyatları enflasyonu yüzde 10’a doğru iterken, demiryolu grevlerinin öğretmenler, sağlık görevlileri, atık imha işçileri ve hatta avukatların endüstriyel eyleme geçmeleriyle “hoşnutsuzluk yazının” başlangıcını işaret edebileceğini söylediler.

30 yılın en büyük demiryolu grevi İngiltere'yi durma noktasına getirdi
Yolcular, ulusal bir demiryolu grevinin ilk gününde Londra’daki Victoria İstasyonu’nun dışında bir otobüse biniyor. (John Sibley/Reuters)

Demiryolu, Denizcilik ve Ulaştırma İşçileri (RMT) genel sekreteri Mick Lynch Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Kampanyamız devam etmesi gerektiği sürece devam edecek.”

Başbakan, sendikaların yardım ettiğini iddia ettikleri insanlara zarar verdiğini söyledi.

Johnson, Salı günü kabinesine yaptığı açıklamada, “Bu demiryolu grevlerini sürdürerek, nihayetinde demiryolu işçilerinin işlerini destekleyen ve aynı zamanda ülke çapındaki işletmeleri ve toplulukları etkileyen taşıtları uzaklaştırıyorlar.”

durgunluk uyarıları

İngiltere ekonomisi başlangıçta COVID-19 pandemisinden güçlü bir şekilde toparlandı, ancak işgücü kıtlığı, tedarik zinciri kesintisi, enflasyon ve Brexit sonrası ticaret sorunlarının bir kombinasyonu durgunluk uyarılarına yol açtı.

Hükümet, milyonlarca yoksul haneye ekstra destek verdiğini, ancak enflasyonun üzerinde maaş artışlarının ekonominin temellerine zarar vereceğini söylüyor.

Johnson, “Sürekli daha yüksek enflasyon seviyeleri, uzun vadede insanların ödeme paketleri üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olacak, tasarrufları yok edecek ve karşılaştığımız zorlukları daha uzun süre uzatacaktır.” Dedi.

Endüstriyel eylemin patlak vermesi, İngiltere’nin 1978-79 “hoşnutsuzluk kışı” da dahil olmak üzere yaygın işçi grevleriyle karşı karşıya kaldığı 1970’lerle karşılaştırıldı.

30 yılın en büyük demiryolu grevi İngiltere'yi durma noktasına getirdi
21 Haziran 2022’de Londra, İngiltere’deki bir grev sırasında Victoria Metro İstasyonu’nun önüne bir bilgilendirme posteri yerleştirildi. (John Sibley/Reuters)

Grevler, İngiliz havaalanlarındaki yolcuların personel sıkıntısı nedeniyle kaotik gecikmeler ve son dakika iptalleri yaşaması ve birçok İngiliz’in işlem gecikmeleri nedeniyle yeni pasaportların gelmesi için aylarca beklemesi nedeniyle gerçekleşti.

Demiryolu grevi, grev günlerinde İngiltere demiryolu ağının yalnızca yarısının açık olacağı ve bu hatlarda çok sınırlı bir hizmetin çalışacağı ve grev günleri arasındaki günlerde kesintinin devam edeceği anlamına geliyor.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/strike-rail-underground-britain-1.6494305?cmp=rss

Yorum yapın