33 Cumhuriyetçi arasında Ted Cruz ve Josh Hawley, Senato’dan geçen tarihi silah yasasına karşı çıkıyor33 Cumhuriyetçi arasında Ted Cruz ve Josh Hawley, Senato'dan geçen tarihi silah yasasına karşı çıkıyor

Senatörler Ted Cruz, Josh Hawley ve Rand Paul, Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell de dahil olmak üzere 15 Cumhuriyetçi olmasına rağmen, yirmi yıldan fazla bir süredir Senato’dan geçen ilk silah yasasına karşı oy veren Cumhuriyetçilerin çoğunluğu arasındaydı. geçmek için oy kullandı.

Toplamda, 33 Cumhuriyetçi, Teksas’tan Cumhuriyetçi Senatörler John Cornyn ve Kuzey Karolina’dan Thom Tillis’in Connecticut’tan Chris Murphy ve Arizona’dan Kyrsten Sinema ile yasa üzerinde müzakere etmesine rağmen yasaya karşı oy kullandı. Arkansas’tan Cumhuriyetçi Senatörler Tom Cotton ve Kuzey Dakota’dan Kevin Cramer oy kullanmadı.

Yasa, beyaz üstünlükçü bir kişinin ateş açıp 10 kişiyi öldürmesinden bir ay sonra ve bir silahlı adamın Robb İlköğretim Okulu’na ateş açıp 19 çocuk ve iki yetişkini öldürmesinden bir aydan kısa bir süre sonra geldi. Çekimden sonraki günlerde Bay McConnell, Teksaslı Bay Cornyn’i mevzuatı müzakere etmekle görevlendirdi ve Bay Tillis daha sonra katıldı.

Mevzuat, ateşli silah satın almak isteyen 21 yaşından küçük kişiler için çocuk ve ruh sağlığı kayıtlarının kapsamlı bir incelemesinden geçmeleri için gelişmiş bir inceleme süreci oluşturur. Aynı zamanda, devletler için, kendilerine veya başkalarına risk oluşturabilecek kişilerin silah edinmesini engelleyen aşırı riskten korunma yasaları (“kırmızı bayrak yasaları” olarak da adlandırılır) kabul etmeleri için bir program hazırlar.

Ek olarak, geçmişini kontrol edebilen birinin geçemeyen biri için bir silah satın aldığı “saman satın alma” işlemi yapan kişiler para cezasına çarptırılabilir, 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir veya her ikisine birden maruz kalabilir. Silahın bir terör eyleminde veya uyuşturucu kaçakçılığında kullanılması halinde bu süre 25 yıla çıkarılabilir.

Tasarı ayrıca, romantik bir partnere karşı aile içi tacizde bulunan ancak partneriyle birlikte yaşamayan, evlenmeyen veya çocuk sahibi olmayan kişilerin ateşli silah edinmelerine izin veren “erkek arkadaş boşluğunu” da kapatıyor.

Meclis Başkanı Nancy Pelosi, yasayı geçirmek için hızla hareket edileceğini zaten belirtti.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/bipartisan-gun-legislation-senate-passage-b2108328.html

Yorum yapın