6 Ocak duruşmaları: Donald Trump Capitol isyanı hakkında ne dedi?6 Ocak duruşmaları: Donald Trump Capitol isyanı hakkında ne dedi?

6 Ocak saldırısını araştıran Meclis seçim komitesi, 2020 seçimlerinin sonuçlarını bozmaya kararlı 45. başkan Donald Trump’ın destekçileri tarafından 2021’de ABD Capitol’deki ayaklanma girişimiyle ilgili şu anda altı televizyon oturumu düzenliyor.

Demokrat kongre üyesi Bennie Thompson’ın başkanlık ettiği panel, Trump’ın yakın çevresinin ayrılmaz üyeleri de dahil olmak üzere, kapalı kapılar ardında 1000’den fazla tanıkla, tam olarak beş kişinin öldürüldüğü rezillik içinde yaşamak için bir tarih olan 6 Ocak 2021’de tam olarak ne olduğu hakkında röportaj yaptı. Adaylarının sahte seçim sahtekarlığı anlatısıyla harekete geçen, güvenlik bariyerlerini paramparça eden ve yasama kompleksini basan şiddetli bir mafya olarak.

Komite henüz tam bir takvim belirlemedi veya gişe rekorları kıran duruşmalar için tanıklarının çoğunun kim olacağını kesin olarak söylemedi, ancak tartışmanın merkezindeki iki adam elbette Bay Trump ve eski başkan yardımcısı Mike Pence olacak.

3 Kasım 2020’deki seçim oyu 306’ya karşı 232 oyla Demokrat Joe Biden’a ve 81,3 milyon oyla 74,2 milyona karşı halk oyu kaybeden Bay Trump, derhal ve temelsiz bir şekilde yarışmanın ülke çapında düzenlenen geniş bir komploda “hileli” olduğu konusunda ısrar etmeye başladı. rakipleri tarafından, o zamandan beri sürdürdüğü bir yanılgı.

Giden başkanın kişisel avukatı, eski New York belediye başkanı Rudy Giuliani tarafından yönetilen iki ay süren saçma sapan yasal işlemler – saç boyası sürmesi ve Philadelphia’daki bir bahçe merkezinin otoparkındaki tuhaf basın toplantısıyla ün salmıştı – Bay Trump’ın müttefiklerinin tamamen başarısız olmasıyla sonuçlandı. oylamanın gerçekten “çalındığına” dair inancında tabanı sarsılmaz kalsa da, asılsız iddialarını kanıtlamak için.

Giderek umutsuzluğa kapılan cumhurbaşkanı, Georgia Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger’a, kritik dalgalanma durumunda ek oy pusulası “bulması” için baskı uygulayan kasete yakalandı ve dikkatini kendi yardımcısı Bay Pence’e çevirdi. Seçim sonuçlarını geçersiz kılmak için 6 Ocak’ta Kongre’nin ortak oturumu, bir dizi tweet ve şahsen kampanya izinde müttefiki üzerinde ısıyı koruyor.

Georgia, Dalton’da Cumhuriyetçi Senato’nun ikinci tur adayları David Perdue ve Kelly Loeffler’ı ezip geçen Trump, “Umarım Mike Pence bizim için başarılı olur” dedi. “Umarım büyük başkan yardımcımız bizim için gelir. O harika bir adam. Tabii ki, eğer gelmezse, ondan pek hoşlanmayacağım.”

Bay Pence, Kongre’ye şu açıklamayı yaptığı bir mektup yazarak yükümlü olmayı reddetti: “Ülkemizin kurucularının, Başkan yardımcısına, Kongre’nin ortak oturumu sırasında hangi seçmen oylarının sayılması gerektiğine karar vermek için tek taraflı yetki verme niyetinde olduğuna inanmıyorum. ve Amerikan tarihinde hiçbir başkan yardımcısı böyle bir yetki iddiasında bulunmadı.”

O gün, seçilmiş temsilciler sonuçları onaylamak için bir araya gelirken, Bay Trump, Bay Giuliani ve diğer MAGA aydınları, Washington DC’de “Çalmayı Durdur” hareketi tarafından düzenlenen ve cumhurbaşkanının takipçilerine “mücadele etmelerini” söylediği bir mitinge hitap etti. Cehennem gibi” dedi ve katliamı televizyonda izlemek yerine gizlice Beyaz Saray’a dönmeden önce onlara katılmaya söz vererek Capitol’e yürümeleri için yalvardı.

Gerisi tarihtir ve komitenin belirlemesi için, Proud Boys, Oath Keepers ve QAnon gibi aşırı sağ grupların silahlı üyelerini içeren Bay Trump’ın mafyasının Bay Pence ve diğer milletvekilleriyle yüzleşmeye rahatsız edici bir şekilde yaklaştığını söylemek yeterli. Nancy Pelosi, Chuck Schumer ve Mitt Romney gibi barikatları zorlayarak yanlış yola saptıkları davaya karşı çıktılar.

Muhtemel ayaklanmalar Bay Pence’in Bay Trump’ı desteklemeyi reddetmesinden o kadar öfkeliydi ki, onun Ulusal Alışveriş Merkezi’ne asılması çağrısında bulundular ve hatta o akşamın ilerleyen saatlerinde, şoke olmuş bir dünya karşısında düzen yeniden sağlanamadan önce bir darağacı diktiler.

Bütün bu fiyaskonun olduğundan daha fazla kan dökülmesine neden olmaması ve hiçbir kongre üyesi veya senatörün zarar görmemesi küçük bir mucizeydi.

Ardından Pence, “Bugün Capitol’ümüzde ortalığı kasıp kavuranlara: siz kazanmadınız” dedi. “Şiddet asla kazanmaz. Özgürlük kazanır. Ve burası hala insanların evi. Ve biz bu mecliste yeniden toplandıkça, dünya demokrasimizin dayanıklılığına ve gücüne bir kez daha tanık olacak.”

Haklı olarak öfkeli tonu, o gün destekçilerine “Barışçıl kalın!” çağrısında bulunan bir dizi tweet atan başkanınkiyle keskin bir tezat oluşturuyordu. ve Beyaz Saray Gül Bahçesi’nden aceleyle çekilmiş, biraz isteksiz bir videoda görünmeden önce kolluk kuvvetlerine saygı gösterin, burada yanıldığını kabul etmeden “büyük vatanseverlerini” evlerine gitmeye çağırdı ve onlara şöyle dedi: “Sizi seviyoruz. Sen çok özelsin.”

Capitol isyancılarının en kötü şöhretlilerinden biri, kendi kendine ‘Q Shaman’ Jacob Chansley

(AP)

Eski koşu arkadaşları 6 Ocak’tan sonra birkaç gün konuşmayacaklardı, ancak sonunda 11 Ocak’ta iki adamın ortaya çıkanlara karşı tutumlarında ne kadar uzak durduklarını ortaya koyacak açık açık görüşmeler yaptılar.

Bay Trump, maruz kaldıkları çileden sonra Bay Pence ve ailesinin iyiliğini bir kez bile sormamıştı ve ilişkileri asla düzelmeyecekti.

Görevden ayrılmasından önceki iki hafta içinde, Bay Trump defalarca Capitol’deki “siyasi şiddet”ten şikayet etti, belki de bir gözü bu tür tatsız sahnelerin başkanlığının belirleyici olayı olarak hatırlanmasını engellemekti.

Başkan Biden’ın göreve başladığı gün, Bay Pence’in onun için son kez yer aldığı bir etkinlik olan DC’den ayrıldığından beri, Bay Trump, Florida’daki malikanesi Mar-a-Lago’nun etrafında sinsi saraylılarla çevrili yalnız bir figürü kesti. Hawaii gömlekleri ve hasır şapkalarla ya da güneşte 18 delik oynayarak ve eyaletteki diğer birçok zengin emekli gibi kendi engeliyle övünerek.

Bir zamanlar temel Twitter varlığından yoksun bırakılan Bay Trump, eski moda basın bültenlerini kovmak ve yüceltilmiş kişisel blogu veya talihsiz Truth Social gibi kendine ait bocalayan alternatif medya platformlarını geri almak zorunda kaldı, ancak bu durmadı. Capitol isyanını ve eski yardımcısını uzaktan tartıyor.

tarafından Mart 2021’de görüşme yapılmıştır. Washington postPhilip Rucker ve Carol Leonnig, yazarlar Çok Kararlı Bir Dahi (2020), Bay Trump, 6 Ocak olaylarının “çok kötü” ve ısrar etti: “Bu arada, sevgi dolu bir kalabalıktı.”

İsyancıların “polis tarafından başlatıldığını” iddia etti… Dürüst olmak gerekirse, Capitol Polisi insanları içeri alıyordu. Capitol Polisi çok arkadaş canlısıydı. Bilirsin, sarılıp öpüşüyorlardı.”

Ertesi Haziran, New Jersey, Bedminster’deki golf tesisinde bir basın toplantısı düzenledi ve Büyük Teknoloji devlerini kendisini platformlarından indirdikleri için dava edeceğini açıkladı ve yanlış bir şekilde iki partili bir partide adının geçmediğini iddia etti. Senato isyanı rapor ediyor ve o gün vurularak öldürülen destekçilerinden biri olan Ashli ​​Babbitt’in kaderine yeniden odaklanmaya çalışıyor.

Donald Trump, geçen ay Houston, Teksas’taki NRA konferansına hitap ederken

(Getty)

Bir ay sonra, Fox Business’tan Maria Bartiromo’ya yanlış bir şekilde, 1 milyon kişinin “Çalmayı Durdur” toplantısında konuşmasını dinlemek için toplandığını söylüyordu ve tekrar iddia etti: “O mitingde öyle bir aşk vardı ki… seçime hile karıştırıldı. Bu yüzden oradaydılar. Ve barışçıl insanlardı. Bunlar harika insanlardı. Kalabalık inanılmazdı.”

Babbitt’i bir şehit olarak nitelendirerek ve yaralarını yanlış tanıtarak tekrar çağırdı: “Masum, harika, inanılmaz bir kadını, askeri bir kadını tam kafasından vuran kişi kim?”

Ekim ayında Axios, eski cumhurbaşkanının ABC siyasi muhabiri Jonathan Karl ile konuşurken kendisine destekçilerinin “Mike Pence’i asın!” diye bağırmasının sorulduğu sızdırılmış bir sesi yayınladı. ve seçimin kararlaştırıldığına dair kesin inançları nedeniyle bunu yapmalarının “sağduyu” olduğu konusunda ısrar etti.

Takip eden Şubat ayında, Bay Pence halkın gözüne döndü ve muhafazakar Federalist Topluma şunları söyledi: “Seçimi bozmaya hakkım yoktu. Başkanlık Amerikan halkına ve yalnızca Amerikan halkına aittir. Ve açıkçası, herhangi bir kişinin Amerikan başkanını seçebileceği fikrinden daha Amerikalı olmayan bir fikir olamaz.”

Öfkeli Bay Trump, seçim sonuçlarını “geri gönderebileceği” konusunda ısrar ederek ve Meclis müfettişlerinin Bay Pence’i soruşturması gerektiğini öne sürerek eski sesine karşılık verdi.

“Seçimi Kaldırma Komitesi, Nancy Pelosi’nin güvenliği denetleme konusunda neden bu kadar kötü bir iş çıkardığını ve Mike Pence’in oyları yeniden onaylama veya onay için neden geri göndermediğini araştırmalı, çünkü şimdi bunu yapmaya hakkı olduğu açıkça ortaya çıktı! ” köpürdü.

Eski başkan, kendisiyle konuştuğunda daha ılımlı, hatta pişmanlık dolu bir ruh hali içindeydi. Washington Denetçisi bir ay sonra, eski meslektaşı hakkında şunları söyledi: “Sonunda gerçekleşen çok önemli faktör dışında Mike ve benim harika bir ilişkimiz vardı. Onunla uzun zamandır konuşmadım.”

ABD eski başkan yardımcısı Mike Pence

(AP)

İkilinin 2024’te başka bir Trump-Pence bileti için tekrar bir araya gelme şansı olup olmadığı sorulduğunda, Bay Trump, efsanevi tabanına atıfta bulunarak yanıtladı: “İnsanların bunu kabul edeceğini sanmıyorum.”

Bay Pence’in erkek kardeşi Greg Pence’i Nisan ayında üçüncü kez Indiana’da kongre üyeliği yarışında şaşırtıcı bir şekilde destekleyen Bay Trump, Mayıs ayı sonlarında 2024’te kendi başkan yardımcısına karşı yarışma ihtimaline açıkça gülüyordu. New York Times Beyaz Saray’da kendi başına bir hamle yapabileceğini söyledi.

“Koştuysa sorun yok. Demek istediğim, bununla ilgilenmezdim, sorun değil,” dedi Bay Trump, Fox Business’a sırıttı.

Aynı gazete o zamandan beri, cumhurbaşkanının eski genelkurmay başkanı Mark Meadows’un yorumlarına atıfta bulunarak, Capitol isyancılarının geçen ayın sonlarında bu şok edici çizgiyi taşıyan Bay Pence’i linç etme ihtimalinden de eğlendiğini açıkladı.

Son zamanlarda, Bay Trump, GOP adayı Harriet Hageman için Casper, Wyoming’deki bir mitingde, o gün çizdiği kalabalığın büyüklüğü hakkında bir kez daha övündüğü bir mitingde başarısız olan ayaklanmayı tekrar ele aldı.

Tahmin edilebileceği gibi, Meclis komitesinin en üst düzey Cumhuriyetçi Wyoming kongre üyesi Liz Cheney’e saldırmadan önce, “Bunun şimdiye kadar konuştuğum en büyük kalabalık olduğuna inanıyorum,” diye parladı.

“Ayaklanma aldatmacasının ülkenin önde gelen savunucularından biri olarak Liz Cheney, gülünç derecede yanlış, uydurma, histerik, partizan bir anlatı ortaya koydu ve günün anlatısı buydu” dedi.

Bay Trump ayrıca isyancıların “siyasi mahkumlar” olarak hapse atılmasından da yakındı, bunun hapis cezasını Black Lives Matter göstericilerinin Antifa üyelerinden daha az hak ettiğini düşündü.

9 Haziran Perşembe günü, 6 Ocak’taki komite oturumlarının başlamasına saatler kala, Bay Trump konuyu bir kez daha tarttı ve mafyayı “Amerika’yı Yeniden Büyük Yapmak için Ülkemizin tarihindeki en büyük hareket” olarak nitelendirdi.

Truth Social üzerine yazarken, şunları söyledi: “Seçimi Kaldırma Komitesi, insanların Washington DC’ye çok sayıda, Sahte Haber Medyasının bildirmeye istekli olduğundan çok daha fazla bir şekilde gitmelerinin nedenini veya Seçimsizler’in neden böyle olduğunu incelemek için bir dakika bile harcamadı. 6 Ocak sadece bir protesto olmadığı için, Amerika’yı Yeniden Büyük Yapmak için Ülkemizin tarihindeki en büyük hareketi temsil ediyordu. Hileli ve Çalınan bir Seçim ve Cehenneme gitmek üzere olan bir Ülke hakkındaydı..& Şimdi Ülkemize bakın!”

Üçüncü duruşmayı 24 saat ertelemeye karar verdikten sonra, ertesi Salı günü tekrar panele geri dönüyordu; Bay Trump, yankı odası platformunda, 20 milyondan fazla Amerikalı ayarlamaya rağmen, düşük izleyici rakamları nedeniyle dehşete düştüğünü iddia ederek yanlış bir şekilde iddia etti. ilk taksiti için.

“Seçimsizlerin Çarşamba günkü Kanguru Mahkemesini iptal etmelerinin nedeninin, televizyon reytinglerinin çok düşük olmasına yol açan toplam ilgi eksikliği olduğunu söyleyin,” diye alay etti eski başkan.

Cheney’i tekrar “kızgın ve hasta” olarak karalamaya devam etmeden önce, “Belki de ABC Fake News’in eski başkanından daha yetenekli bir Hollywood yapımcısı bulmaya çalışmalılar” diye ekledi.

Komiteyle meşgul bir şekilde alay ettikten sonra, çeşitli asılsız seçim dolandırıcılık teorilerini açıklayan 12 sayfalık bir açıklama gönderdikten sonra Truth Social’a kendisini görmezden geldiği için şikayet etti ve heyeti “Anayasamız hakkında kutsal saydığımız her şeyi küçük düşürmekle” suçladı. “duman ve ayna gösterisi”.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-jan-6-hearings-riot-what-b2104410.html

Yorum yapın