6 Ocak komite üyesi, Mike Pence’in mahkemeye çağrılmasını reddetmeyi reddetti6 Ocak komite üyesi, Mike Pence'in mahkemeye çağrılmasını reddetmeyi reddetti

Panelin bir üyesi Pazar günü yaptığı açıklamada, 6 Ocak komitesinin eski Başkan Yardımcısı Mike Pence de dahil olmak üzere potansiyel yüksek profilli tanıkların mahkeme celbi de dahil olmak üzere ifade taleplerine uymasını sağlamak için hiçbir şeye karar vermediğini söyledi.

Kaliforniya’dan bir Demokrat olan Adam Schiff, CNN’lere şunları söyledi: Birliğin Durumu Bay Pence’in, komitenin, kanun koyucular soruşturmayı tamamlamadan önce buna uymasını ve tanıklıklarını sağlamasını umduğu bir dizi potansiyel tanık arasında yer aldığını söyledi.

“Öyleyse, neden Mike Pence’i mahkemeye çağırmıyorsun?” CNN’den Dana Bash’e sordu. “Gönüllü olarak tanıklık etmesini istediğini biliyorum ve bu olmadı.”

Bay Schiff, “İfade vermeyen tanıklar açısından hiçbir şeyi masadan kaldırmıyoruz” diye yanıtladı ve müstakbel tanıklar hakkında “özel görüşmeleri ifşa edemeyeceğini” de sözlerine ekledi.

“Yani Mike Pence hala bir olasılık mı?” Bayan Bash sordu.

Kongre üyesi, “Kesinlikle bir olasılık, bu noktada kimseyi veya hiçbir şeyi dışlamıyoruz” dedi.

Bu uyarı, komitenin geçtiğimiz haftalarda düzenlediği altı kamuya açık oturumunun üçünde Capitol Hill’e yapılan saldırıyla ilgili ifşaatlarla Washington’u sarsması üzerine geldi. Komitedeki milletvekilleri, eski başkanın 2020 seçimleri hakkında mevcut her türlü tavsiyenin aksi yönündeki tavsiyeler karşısında bir komplo-monogosu izlediğini iddia etmek için büyük ölçüde Bay Trump’ın kendi kampanya personelinin ve ailesinin ifadelerine güveniyorlar. uzman ve en yakın danışmanlarının çoğu.

Perşembe günü, komitenin duruşması yalnızca Bay Pence’in kendisine ve onu Kongre’nin üst odasının Seçim Koleji sayımını onayladığı 6 Ocak 2021’de Senato toplantısına müdahale etmeye ikna etmek için haftalarca süren çabalara odaklandı. Tipik olarak, başkanlık seçimi aylar önce sona erdiğinden, bu tür oturumlar büyük ölçüde törenseldir.

Bunun yerine, Donald Trump ve en yakın danışmanları, Bay Pence’i, Senato oylaması anına kadar Trump ekibinin temelsiz bir şekilde sahtekarlık iddiasında bulunduğu eyaletlerden gelen Seçim Koleji oylarını tanımayı reddetmeye çağırdı; komite, buna dahil olan bazıları da dahil olmak üzere birçok kişiyi ifşa etti. düşünce yasa dışıydı.

Bay Pence, 6 Ocak’ta Kongre salonlarını basan isyancıların “Mike Pence’i asın” diye slogan atmalarına yol açan bir inanç olan Senato oturumuna müdahale etmek için anayasal yetkiye sahip olmadığına inanarak kamuoyu açıklamalarında kararlılığını korudu.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/jan-6-committee-mike-pence-subpoena-b2104518.html

Yorum yapın