6 Ocak komitesi gözünü Pence’e dikiyor, Ginni Thomas6 Ocak komitesi gözünü Pence'e dikiyor, Ginni Thomas

Capitol isyanını araştıran Meclis komitesinin üyeleri Pazar günü, eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’i mahkemeye verebileceklerini ve Yüksek Mahkeme Yargıcı Clarence Thomas’ın karısı Virginia “Ginni” Thomas’tan, yasa dışı komplodaki rolü hakkında haber beklediklerini söyledi. 2020 seçimleri.

Milletvekilleri, Donald Trump’ın çalıntı bir cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yanlış iddialardan kaynak toplayarak destekçileri dolandırmaya yönelik iddia edilen çabası hakkında daha fazla kanıt yayınlayacaklarını belirttiler. Ayrıca, ceza soruşturması için ayın sonuna kadar Adalet Bakanlığı’na ilgili materyalleri sağlama sözü verdiler. Departman geçen hafta bir mektupta, komitenin 1.000 görüşmeden alınan transkriptleri paylaşmayarak soruşturmasını karmaşıklaştırdığından şikayet etti.

Pence mahkeme celbini “kesinlikle bir olasılık” olarak nitelendiren Temsilci Adam Schiff, “Henüz ifade vermemiş tanıklar açısından hiçbir şeyi masadan kaldırmıyoruz” dedi.

D-Calif’ten Schiff, “Yine de, birkaç yüksek profilli insanın komitemizin önüne gelmesini isteriz” dedi.

Örneğin, komite, Trump’ın 6 Ocak 2021’deki ayaklanma sabahı Pence’e yaptığı çağrının sonunu belgeleyebildi. Pence, Kongre’deki Seçim Koleji sayımına başkanlık ettiğinde zafer. Üyeler, Pence’in yanıt olarak söylediklerini henüz doğrudan belgelemediler.

Komite başkanı Rep. Bennie Thompson, D-Miss., kısa bir süre önce komitenin hala Pence’in avukatlarıyla “ilişki içinde olduğunu” söylerken, aynı zamanda Pence’in en yakın yardımcılarının çoğunun ifadesi nedeniyle onun görünmesinin gerekli olmayabileceğini öne sürdü.

Komite üyeleri ayrıca Ginni Thomas’ın Trump’ı görevde tutma çabası ve 6 Ocak’ta Yargıtay’a gelen davaların sonucunda kocası üzerinde ortaya çıkan potansiyel çıkar çatışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyor.

Arizona House sözcüsü Cumhuriyetçi eyalet Rep. Rusty Bowers, komitenin Salı günkü duruşmasında, Trump ve Beyaz Saray’ın Trump’ın sonuçları bozmaya çalıştığı sırada temasa geçtiği devlet yetkililerine odaklanan ifade verecek. Bowers’a, Thomas’tan aldığı ve kendisini ve diğer devlet yetkililerini Biden’ın 2020 galibiyetini bir kenara bırakıp kendi seçmenlerini seçmeye çağıran e-postalar hakkında sorulması muhtemel.

D-Calif’ten Temsilci Zoe Lofgren, “Ona sorularımız var ve onun için de sorularımız olabilir” dedi.

Thomas, geçen hafta mektupla taleplerini aldıktan sonra komite huzuruna çıkmak için “bekleyemediğini” açıkça belirtti.

Arizona yetkililerine e-posta göndermenin yanı sıra, Trump’ın Capitol isyanından hemen önce düzenlediği bir mitinge katılan Thomas, seçimden sonraki haftalarda Beyaz Saray genelkurmay başkanı Mark Meadows’a Biden’ın zaferini devirmek için çalışmaya teşvik ettiğini yazdı. Komite tarafından yakın zamanda elde edilen e-postalar, Thomas’ın, Pence’e seçimi iptal etmesi için baskı yapma çabalarında Trump adına kilit rol oynayan avukat John Eastman ile e-posta iletişimleri olduğunu da gösteriyor.

Schiff, “Komite, diğer şeylerin yanı sıra, bu bilgilerin bir kısmını alıp alamayacağımızı etkileyen davalara karar verdiği göz önüne alındığında, bunun Adalet Thomas ile tartışılıp tartışılmadığıyla ilgileneceğini düşünüyorum.” Dedi.

Geçtiğimiz Ocak ayında Thomas, Trump’ın 6 Ocak komitesinden belgeleri saklama teklifini destekleyen mahkemenin tek üyesiydi.

Lofgren, komitenin, Trump’ın seçimin çalındığı konusunda yanlış bir iddiada bulunarak para toplayarak dolandırıcılık yapmış olabileceğini iddia ettiği “büyük soygun” hakkında topladığı ek kanıtları yayınlayacağını söyledi.

Rep. Adam Kinzinger, R-Ill., sonunda kamuoyunun Trump’ın “yemin başarısızlığına” dair net bir resme sahip olacağını söyledi.

“Amerikan halkına sunduğumuz şeyin kesinlikle bir başkanın suça karışma düzeyine yükseleceğini düşünüyorum” dedi.

Kinzinger, kendisinin ve ailesinin komitedeki rolü nedeniyle tehditler aldığını da söyledi. “Gelecekte şiddet var” endişesinden bahsetti. … İnsanlara doğruyu söylemeyi öğrenene kadar da farklı bir şey bekleyemeyiz.”

Schiff CNN’in “State of the Union” programında yer aldı, Lofgren CBS’nin “Face the Nation” programında ve Kinzinger ABC’nin “This Week” programında konuştu.

___

6 Ocak’taki duruşmaların tam kapsamı için, şuraya gidin:Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/clarence-thomas-ap-mike-pence-donald-trump-adam-schiff-b2104637.html

Yorum yapın