6 Ocak, Trump’ı ABD için bir tehdit olarak uyaran tanık Michael Luttig, duruşmada neden bu kadar yavaş konuştuğunu açıklıyor6 Ocak, Trump'ı ABD için bir tehdit olarak uyaran tanık Michael Luttig, duruşmada neden bu kadar yavaş konuştuğunu açıklıyor

6 Ocak 2021’deki Capitol isyanını araştıran Meclis seçme komitesinin Perşembe günkü üçüncü kamuya açık duruşmasının dikkate değer özelliklerinden biri, emekli Yargıç Michael Luttig’in ifadesini yavaş ve kasıtlı olarak vermesiydi.

Birçokları için, Bay Luttig’in konuşma tarzı, “bugün demokrasimiz bıçak sırtında” olduğunu açıkça belirttiği ve Donald Trump’ın seçimi devirme planını “hain” olarak nitelendirdiği için, yargılamalara ağırlık kattı.

Duruşmayı izlemek, Vanity Fair yazar Joe Hagan yazdı heyecan: “Bu adamın, ifadesinin her satırına, onu ulusal bir anıta kazır gibi davranması hoşuma gidiyor. Ve açıkçası, gerçekten de onu tarihe *oyuyor. Ve bunu biliyor gibi görünüyor.”

Bay Hagan şöyle devam etti: “Sesi ne kadar durgun görünse de, Luttig’in kendisini sadece bir fısıltı yaratıcısı olarak ayarlamadığına da saygı duyuyorum. Tarihle konuşuyor, televizyonla değil.”

“Onun ayıklığı, ciddiyeti, kutsallığı, modern duyarlılıklarımıza çok yabancı – ama mesele bu. Kesin nokta budur.”

Yargıç Luttig, Bay Hagan’ın gönderilerini fark etti ve ona teşekkür etmek ve neden bu şekilde uzun bir ileti dizisi halinde konuştuğunu açıklamak için Twitter’a ulaştı.

“Bu konu için çok teşekkür ederim, Bay Hagan. Perşembe günkü duruşmada en azından elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığımı neredeyse tam olarak anladınız,” dedi Bay Luttig.

“Bilemeyeceğin ve bilmediğin şey, ama şimdi söyleyeceğim, Seçici Komite’ye ve ülkeye karşı, önce formüle etme… sonra ölçme… ve sonra … ölçüm yapma yükümlülüğüm olduğuna inandım. … konuştuğum her … tek … kelime … , dikkatlice … titizlikle … ve … bilerek, böylece konuştuğum kelimeler bozulmamış netlikte olsun ve duyulsun ve bu nedenle anlaşılsın” diye açıkladı.

“Perşembe günü, başka kimseye olmasa bile, kendime karşı yüksek sorumluluk ve yükümlülüğüm olduğuna inandım. Ayrıca perşembenin 68 yıl aradan sonra ilk kez olduğunu lütfen unutmayın, bildiğim kadarıyla bırakın ulusal televizyonu, ulusal televizyonu hiç ulusal televizyona çıkmamıştım. Korkmamama rağmen, kendimi bu korkutucu durumda bulan herkesin olacağını düşündüğüm gibi, elimden gelenin en iyisini yaptığımdan ve kendimi utandırmadığımdan endişelendim, ”diye devam etti emekli yargıç.

“Sonunda bu öğleden sonra akıllı ve anlayışlı tweetinize yanıt vermeye karar verdim, çünkü bütün gün ciddi bir felçten kurtulduğumu düşündüren tweetleri izledim ve arkadaşlarım, benim ve ailem için endişelerinden dolayı, Bana ciddiyetle bu tweetleri gönderip iyi olup olmadığımı soruyorlar. Sosyal medya böyle, anlıyorum” diye yazdı.

“Ancak sosyal medyanın ülkemizdeki İfade Özgürlüğüne temel, aslında devrimci, değerine ve katkısına derinden inanıyorum ve bu nedenle sosyal medyadan ara sıra gelen kötülüğü seve seve kabul ediyorum, çok daha sık gelen iyiliğe karşılık. ondan – en azından bu medyadaki çok daha sorumlu, saygılı konuşmadan” dedi Bay Luttig.

Açıklamasına devam ederek şunları yazdı: “Bu yüzden, Bench’ten emekli olduktan 16 yıl sonra, o zaman bile çok şüpheci, huysuz yaşlı bir federal yargıç olarak, bir Facebook hesabı ve ardından bir Twitter hesabı oluşturdum – yavaş yavaş … çok yavaş … önce hesap … ve sonra … ardından … diğeri gelir. Bütün bunlar, ne felçten ne de başka bir hastalıktan iyileştiğimi söylüyor, söz veriyorum. Neyse ki hayatımda hiç bu kadar hasta ya da güçsüz olmamıştım ve bunu kimse için de istemem. Tahtaya vur, hayatımda bir gün bile gerçekten hasta olmadım.”

“Perşembe günkü duruşmada hayatımda hiç olmadığım kadar hazır, hazırlıklı ve entelektüel olarak odaklanmıştım (düşünmüştüm). Twitter’da bazıları için yüzümün ‘fazla kırmızı’ göründüğünü anlıyorum, bu da onlara ciddi bir hastalık olduğunu gösteriyor. Açıklama bundan daha masumdu. Son dakikada, tanıklığımdan önceki hafta sonu, kızımın, sıcaklığın 90’ların üzerinde olduğu ve farkında olmadan da olsa takdirle, biraz olsun rahatladığım yeni evine yerleşmesine yardım edebilmiştim. gerekli güneşten!” Bay Luttig devam etti.

“Ancak söyleyeceğim şey şu. Ve bence her şeyi açıklıyor. Hayatım boyunca, (kendime gelince ve bazen de başkalarını alaycı bir şekilde reçete ederek) asla… …hiç …hiç ……aklımdan … daha hızlı … konuşmam… dedim. Twitter’daki herkesi gururla temin ederim ki, perçinlendim, daha önce hiç olmadığı kadar lazer gibi, kendime verdiğim söze perşembe öğleden sonra saat 13.00’den itibaren derhal başlıyorum ”dedi.

Dahası, bilinçaltında bir şeyin farkında olunabileceği kadar bilinçli olarak, şiirsel sözlerinizle öyleydim ve kendim de, hayal kurmaktan bile acizdim, Bay Hagan, son derece bilincindeydim, eğer sözcükleri kesiyor olsaydım. O gün taşa, kelimeleri taşa tarih için yontsaydım, taşa yontulmak isteyeceğim kelimeleri kesin olarak kesmem şarttı.”

Sonuç olarak, Yargıç Luttig, tweet attı: “Bu nedenle, tüm samimiyetimle, Twitter’da benim için gerçekten endişelenen hepinize teşekkür ederim. Sizi temin ederim ki 16 Haziran Perşembe günü hayatımda hiç bu kadar iyi hissetmemiştim ya da olmamıştım. Ve şimdi, iki gün sonra, hala daha iyi hissediyorum! İyi ya da kötü, geçen 16 Haziran 2022 Perşembe günü hiç olmadığım kadar rahattım. Ama lütfen zaman zaman beni kontrol etmeye devam edin! Sadece bu günleri asla bilemezsin! Herkese teşekkürler! En iyisi sensin!”

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/jan6-hearing-michael-luttig-testimony-b2104534.html

Yorum yapın