6 Ocak’ta ABD Adalet Bakanlığı’nda Trump’ın seçim iddiaları üzerindeki iç mücadeleyi vurgulayan panel


6 Ocak komitesi, 2020 başkanlık seçim sonuçları üzerinde Donald Trump’ın amansız bir baskı kampanyasıyla karşı karşıya kalırken kendi saflarından gelen tuhaf bir meydan okumayı bastıran eski ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden haber alacak.

Duruşma, milletvekilleri Joe Biden tarafından kazanılan seçimin sonuçlarını onaylarken, Trump müdavimlerinin binayı bastığı zaman, ABD Başkenti’ndeki ayaklanmayı araştıran komitenin bu ay yaptığı beşinci duruşma. Tanıklar arasında, Kongre Binası’nda saldırıya uğrayan polis memurlarının yanı sıra, sonuçları Trump’ın lehine değiştirme taleplerine direnen avukatlar, bir televizyon yöneticisi ve yerel seçim yetkilileri de yer aldı.

Perşembe günü yapılacak duruşma, Trump’ın görevdeki son günlerinde Beyaz Saray’dan bağımsızlığını uzun süredir sürdüren bir kolluk kuvveti teşkilatının iradesine boyun eğmeye çalıştığı için, departmandaki unutulmaz çalkantılı bir gerginliğe dikkat çekecek. Tanıklık, Trump’ın seçim sahtekarlığı iddialarını bastırmak için sadece dış danışmanlara güvenmekle kalmayıp, aynı zamanda federal yürütme organı kurumlarının yetkilerinden yararlanmaya çalıştığını göstermeyi amaçlıyor.

Tanıklar arasında 6 Ocak 2021’de Capitol’e yapılan saldırı sırasında başsavcı vekili olan Jeffrey Rosen da yer alacak. Üç gün önce, Rosen, Trump’ın kendisini, Trump’ın sahte seçim sahtekarlığı iddialarını savunmak isteyen daha düşük düzeyli bir yetkili Jeffrey Clark ile değiştirmeyi düşündüğü gergin bir Oval Ofis hesaplaşmasının parçasıydı.

İZLE | 6 Ocak komitesi tarafından düzenlenen önceki oturumdan öne çıkanlar:

6 Ocak'ta ABD Adalet Bakanlığı'nda Trump'ın seçim iddiaları üzerindeki iç mücadeleyi vurgulayan panel

Panel, Trump’ın ‘sahte seçmenler’ planına ilişkin bir video sunuyor

6 Ocak 2021’deki saldırıyı araştıran komite, Donald Trump’ın Joe Biden’a oy vermesi beklenenlerin yerine ‘sahte seçmenler’ koyma planının tanıklıklarını içeren bir video gösterdi.

Çalınan seçim görüşü ‘yanlış’: eski oyunculuk AG

Rosen, komite için hazırlanan ve Associated Press tarafından elde edilen yazılı bir açıklamada, Adalet Bakanlığı’na seçimin sonucunu etkileyebilecek hiçbir sahtekarlık kanıtı sunulmadığını ve bu nedenle Trump’ın kararı bozmak için hiçbir kampanya çabasına katılmadığını söyledi. bunun yerine düzenli bir güç aktarımında ısrar ediyor.

Rosen’in açıklamasında, “Bazıları eski cumhurbaşkanına ve halka seçimin yozlaşmış ve çalınmış olduğunu savundu” dedi. “Bu görüş o zaman yanlıştı ve bugün yanlış ve umarım bugün burada olmamız bu gerçeği yeniden doğrulamaya yardımcı olur.”

İZLE | Disiplinli komite tutarlı bir anlatı ortaya koydu: David Frum:

6 Ocak'ta ABD Adalet Bakanlığı'nda Trump'ın seçim iddiaları üzerindeki iç mücadeleyi vurgulayan panel

Trump, seçimleri ‘önce dolandırıcılık ve ardından şiddetle’ devirmeyi planlamıştı: Frum

“[Trump] The Atlantic’ten David Frum, 6 Ocak’taki komite oturumlarının şu ana kadar ortaya koydukları şeyler hakkında, “Önce sahtekarlık ve ardından şiddetle seçimi devirmek için bir planı vardı” dedi. “6 Ocak, uzun bir yanıcı madde izinin sonundaki patlama. malzeme.”

Diğer iki eski departman yetkilisi, Rosen’in baş yardımcısı Richard Donoghue ve Steven Engel’in de ifade vermesi planlanıyor. Her ikisi de Beyaz Saray toplantısında Trump’ı istifa edecekleri ve Rosen’in yerine Clark’ı getirmesi halinde bakanlık avukatlarının çoğunun izleyeceği konusunda uyardı.

Ancak o zaman Trump pes etti. Gece ve daha sonra yönetimi, Rosen’in hala işinde olmasıyla sona erdi.

Clark daha önce komite tarafından ifade vermesi için mahkemeye çağrılmıştı, ancak Perşembe günü tanıklar arasında olmayacak.

Geçen yıl Senato’nun yargı komitesi tarafından yayınlanan ve Clark’ı Trump’ın amansız bir savunucusu olarak gösteren bir raporda, Gürcistan yetkililerini seçim sonuçlarını yeniden gözden geçirmek için özel bir yasama toplantısı düzenlemeye zorlayan bir mektup taslağı da vardı.

Clark mektubun gönderilmesini istedi, ancak Adalet Bakanlığı’ndaki üstler reddetti.

Clark, seçimden sonra eylemleri komite tarafından incelemeye alınan Pennsylvania kongre üyesi Scott Perry tarafından Trump’a tanıtıldı. Bir Cumhuriyetçi olan Komite başkan yardımcısı Liz Cheney, bu ay yapılan ilk duruşmada Perry’nin “başkanlık affı istemek için 6 Ocak’tan sonraki haftalarda Beyaz Saray ile temasa geçtiğini” söyledi.

Bu arada Rosen, William Barr’ın Aralık 2020’de istifa etmesinden sonra başsavcı vekili rolündeydi. Komite geçen hafta, Trump’ın dolandırıcılık iddialarını “saçmalık”, “sahte” ve “aptal” olarak nitelendiren Barr’ın ifadelerini videoya kaydetti.

Panel yeni, potansiyel olarak alakalı bilgiler alır

Geçen yıl boyunca komite, Capitol’deki şiddeti ve nedenlerini araştırdı ve 1.000’den fazla tanıkla görüştü ve 140.000 kadar belge üretti.

Komitenin bu ilk halka açık oturum turunu Haziran ayında tamamlaması planlanıyordu. Ancak panel üyeleri Çarşamba günü ek bilgilerin komitenin dikkatini çektiğini ve Kongre’nin iki hafta tatile girmesiyle oturumların yaza kadar devam edeceğini söyledi.

Komite başkanı Bennie Thompson, “Konuştuğumuz bir kişiden yeni bir belgeselimiz var ve onun tüm bilgilerini gözden geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Ön Brülör25:35Donald Trump’a karşı 6 Ocak davası

Donald Trump, 2020’den sonra iktidarda kalma girişiminde yasayı çiğnedi mi? 6 Ocak Temsilciler Meclisi komitesinin kanıtlamaya çalıştığı şey bu – birçok kanıt ve Trump’ın en yakın müttefiklerinden bazıları ve hatta ailesi de dahil olmak üzere düzinelerce tanıkla. Bu hafta Arizona ve Georgia’dan Cumhuriyetçi eyalet temsilcileri, Trump’ın onlara oy bulmaları ve seçimi bozmaları için baskı yapmaya çalıştığını ifade etti. Bu hafta, kamuya açık duruşmaların dördüncü resmi gününde, Trump’ın ve yakın çevresinden bazılarının 2020 seçimlerinde hileli olduğu yönündeki “büyük yalanı” ileri sürmek için ne kadar uğraştığını gösteren daha fazla kanıt sunuldu. Bugün Front Burner’da, Washington Post’tan Aaron Blake – kanıtlar, cevaplanmamış sorular ve eski cumhurbaşkanına karşı bir suç duyurusu için ne yapılması gerektiği hakkında.

Görüntüler ayaklanmadan önce ve sonra çekildi. Filmle ilgili vahiy Salı günü İngiliz film yapımcısı Alex Holder’ın Trump’ın 2020 yeniden seçim kampanyasının son haftalarında çektiği tüm görüntüleri teslim etmek için bir kongre mahkeme celbine uyduğunu açıklamasıyla ortaya çıktı.

Bu arada, genişleyen Adalet Bakanlığı soruşturmasının bir işareti olarak, federal kolluk kuvvetleri Çarşamba günü, 2020’de Trump’ı eyaletlerinde kazanan olarak yanlış bir şekilde ilan etmeye çalışan alternatif veya sahte seçmen listeleriyle ilgili bir dizi mahkeme celbi yayınladı.

Meclis komitesi konuyu zaten araştırıyor, ancak yeni mahkeme celpleri Adalet Bakanlığı’nın aynı alana ilgisinin altını çiziyor. Mahkeme celbinin alıcıları arasında, devam eden bir soruşturmayı tartışmak için anonimlik konusunda ısrar eden konuya aşina bir kişiye göre, Georgia Cumhuriyetçi Parti başkanı David Shafer de vardı.

Georgia’da Biden’ın eyaletteki galibiyetini geri almak için yapılan baskı kampanyası, şu anda Atlanta’da toplanan özel bir büyük jürinin de konusu.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/world/jan-6-committee-trump-justice-1.6498567?cmp=rss

Yorum yapın