6 Ocak’taki duruşma: Trump’tan af dileyen milletvekilleri arasında Matt Gaetz, Mo Brooks ve Louie Gohmert6 Ocak'taki duruşma: Trump'tan af dileyen milletvekilleri arasında Matt Gaetz, Mo Brooks ve Louie Gohmert

Temsilciler Mo Brooks, Matt Gaetz, Andy Biggs, Louie Gohmert ve Scott Perry, Başkan Donald Trump’tan ABD Capitol’e yapılan saldırıyı hemen takip eden günlerde başkanlık afları vererek onları gelecekteki kovuşturmalardan yalıtmasını isteyen Cumhuriyetçi Kongre üyeleri arasındaydı. 6 Ocak geçen yıl.

İsimleri, 6 Ocak Perşembe günü, Bay Trump’ın 2020 seçimlerini Joe Biden’a karşı kaybetme çabalarına yardımcı olmak için Adalet Bakanlığı’na baskı yapma çabalarına odaklanan Meclis seçme komitesi oturumunda açıklandı.

Duruşmayı yöneten Cumhuriyetçi seçkin komite üyesi olan Illinois temsilcisi Adam Kinzinger, af talebinin meslektaşlarının en azından daha sonra kovuşturmayla karşı karşıya kalabileceklerinden şüphelendiklerini ima ettiğini öne sürdü.

“Tek bildiğim, eğer masumsan, muhtemelen dışarı çıkıp af dilemeyeceksin,” dedi.

Seçici komite, Cumhuriyetçi üyelerin Bay Trump’ın planının destekçileri tarafından ABD Başkenti’ne bir saldırıya yol açmasının ardından af elde etme çabalarını anlatan eski Trump Beyaz Saray çalışanlarının ifadelerinden videoya alınmış alıntılar oynattı.

Başkanın eski özel asistanı Cassidy Hutchinson, Bay Gaetz ve Bay Brooks’un her ikisinin de 6 Ocak’taki etkinlikleri planlamak üzere Aralık ayındaki toplantıya katılan üyeler için “battaniye affını” savunduklarını söyledi.

Komite tarafından önceden kaydedilmiş bir ifadede, “Bay Gaetz şahsen bir af için bastırıyordu ve Aralık ayının başından beri bunu yapıyordu” dedi.

Bayan Hutchinson ayrıca, kongre üyesi Jim Jordan’ın kongre aflarından bahsettiğini ancak özellikle bir tane istemediğini söyledi. Marjorie Taylor Greene hakkında şunları söyledi: “Beyaz Saray Hukuk Bürosundan af istediğini duydum.”

Panele, Bay Gaetz’in af istediğini doğrulayan eski Beyaz Saray avukat yardımcısı Eric Herschmann şunları ekledi: “Genel hava, ‘başkanın bu konulardaki tutumlarını savunduğumuz için yargılanabiliriz’ şeklindeydi. ”

Alabama Cumhuriyetçisi Bay Brooks, 11 Ocak 2021’de Bay Trump’ın asistanı Molly Michael’a kendisi ve seks ticaretiyle ilgili soruşturma altında olduğu bildirilen Florida Cumhuriyetçisi Bay Gaetz adına gönderildiğini yazdığı bir e-postada af talebinde bulundu. Bay Gaetz herhangi bir görevi kötüye kullanmadığını reddetti ve herhangi bir suçla itham edilmedi.

“Cepleri derin ve öfkeli Sosyalist Demokratların (belki de biraz liberal Cumhuriyetçi yardımı ile), son zamanlarda dürüst ve doğru seçimler için verdiğimiz mücadeleden ve bununla ilgili konuşmalardan kaynaklanan düzmece suçlamalarla çok sayıda Cumhuriyetçiyi hedef alarak Amerika’nın yargı sistemini kötüye kullanacakları açıktır. “Bay Brooks yazdı.

Bay Brooks, Bay Trump’ın 2020 seçimlerini onaylamaya karşı oy veren tüm GOP üyelerine ve Senato’ya “genel (her amaçlı) af” çıkarmasını önerdiğini de sözlerine ekledi. Yüksek Mahkemeyi, Bay Biden tarafından kazanılan değişken eyaletlerdeki seçim oylarını reddetmeye çağırıyor.

Mo Brooks’tan af talep eden mektup

(Devlet belgesi)

Komitenin başkan yardımcısı, Wyoming temsilcisi Liz Cheney, daha önce, 6 Ocak saldırısının ardından, panelin bu ayın başlarındaki ilk halka açık duruşmasında, “birden fazla” Kongre üyesi de dahil olmak üzere, Bay Trump’ın yörüngesindeki diğer kişilerin af istediğini iddia etmişti.

GOP üyelerinin çoğunun kimlikleri şimdiye kadar bilinmezken, Bayan Cheney daha önce Pennsylvania temsilcisi Scott Perry ve başkan yardımcısı Mike Pence’e seçimleri reddetmesi için baskı yapan eski Chapman Üniversitesi hukuk profesörü John Eastman tarafından af talep edildiğini açıklamıştı. Bay Biden’ın zaferinin onaylanacağı 6 Ocak 2021 ortak Kongre oturumunda Bay Biden tarafından kazanılan değişken eyaletlerden gelen oylar.

Bay Eastman’ın saldırıdan birkaç gün sonra Trump avukatı Rudy Giuliani’ye gönderdiği bir e-postada, muhafazakar hukuk bilgini şunları yazdı: “Hala yapım aşamasındaysa, af listesinde olmam gerektiğine karar verdim.”

New York’ta ABD avukat yardımcısı ve Watergate döneminde özel savcı yardımcısı olarak görev yapan kıdemli savunma avukatı Nick Akerman, şunları söyledi: Bağımsız af talebinin, talep eden kişinin yasaları çiğnediğini bildiğinin güçlü bir göstergesi olduğudur.

“Bu, suç işlediğine inanan ve yargılanmaktan endişe duyan birinin açık kanıtıdır – masum bir kişi af istemez” dedi. “Soruşturma bile yapılmazken af ​​talebi, suçluluk bilincinin ezici bir kanıtıdır.”

Af talebini reddeden Bay Perry, eski Trump dönemi Adalet Bakanlığı yetkililerinin, çevre avukatı Jeffrey Clark tarafından Bay Trump’a sunulan bir teklifte Pennsylvania Cumhuriyetçisinin rolü hakkında kanıtlar sunduğu Perşembe günü panelin sunumunda önemli bir rol oynadı. o zaman bölümün sivil bölümünün başkanıydı.

Pennsylvania Cumhuriyetçisi aslında Bay Trump’ı Bay Clark’la tanıştırdı; bu, cumhurbaşkanını o sırada görev yapan başsavcı Jeffrey Rosen’i görevden almaya ve onu DOJ’un üstüne yerleştirmeye teşvik etti, böylece eyalet yasama organlarına iddialara dayanarak eyaletlerinde seçim sonuçlarını bozmaları için baskı yapabilirdi. Bakanlığın zaten çürüttüğü dolandırıcılık.

Bay Clark, Bay Rosen’e Bay Rosen’in şu anki işine yükseltildiğini söyledikten sonra, Bay Rosen ve diğer üst düzey Adalet Bakanlığı liderleri tartışmalı bir Oval Ofis toplantısında onunla ve Bay Trump’la yüzleşti.

Toplantıya katılan eski yetkililerden biri olan eski başsavcı yardımcısı Richard Donoghue, duruşmaya kendisinin ve diğer DOJ liderlerinin Bay Trump’a, Bay Clark’ı – herhangi bir deneyimi olmayan bir çevre hukuku uzmanı yapması halinde istifa edeceklerini söylediklerini anlattı. bir dava avukatı veya savcısı – onların patronu.

“Sayın Başkan, derhal istifa ederim dedim. Bu adam için bir dakika çalışmıyorum [Mr Clark] az önce ilan ettiğim kişi tamamen beceriksizdi.”

Bay Trump’ın daha sonra DOJ hukuk danışmanı ofisi başkanı Steven Engel’e döndüğünü ve kendisinin de istifa edip etmeyeceğini sorduğunu söyledi. Yanıt olarak, Bay Engel’in cumhurbaşkanına “Kesinlikle yaparım, Sayın Başkan, bana başka seçenek bırakmayacaksınız” dediğini söyledi.

Bay Donoghue, daha sonra cumhurbaşkanına “kaybedeceğini” söyledi. [his] Bay Clark’ın planını uygularsa tüm departman liderliği”.

“Her bir ajan sizi terk edecek, tüm adalet departmanınız saatler içinde terk edecek” dedi.

Seçim komitesi ayrıca, Bay Trump’ın kendi Beyaz Saray danışmanlarının, Bay Trump ve müttefikleri tarafından öne sürülen temelsiz komplo teorilerine ilişkin soruşturmalar başlatmak ve eyalet yasama organlarına onları seçimleri iptal etmeye çağıran mektubu göndermek de dahil olmak üzere Bay Clark’ın önerdiği eylemleri bulduğuna dair kanıtlar sundu. , yasadışı olurdu.

Beyaz Saray’ın eski avukat yardımcısı Bay Herschmann, seçilmiş komite müfettişlerine Bay Clark’ın planının “ahmakça” olduğunu söyledi ve tepkisinin, aday başsavcı vekilinin kendisini suçlamalara maruz bırakabileceğini söylemek olduğunu söyledi.

“Dedim ki… sikiyim … tebrikler: Başsavcı olarak atacağınız ilk adımın bir suç işlemek ve Kural 6-c’yi ihlal etmek olacağını az önce kabul ettiniz. bu iş için doğru aday” dedi.

Şu anda Center for Renewing America adlı bir Trump yanlısı düşünce kuruluşunda çalışan kıdemli bir çevre avukatı olan Bay Clark, seçilen komite önünde ifade vermesi için mahkemeye celp edilen çok sayıda eski Trump yönetim yetkilisinden biriydi. Başta ortaya çıkmaya direnmişti, ancak kongreye saygısızlıktan cezai bir sevk tehdidi altında ortaya çıktığında, kendi aleyhine tanıklık etmeye karşı beşinci değişiklik hakkını 100’den fazla kez kullandı.

Capitol saldırısına giden günlerdeki davranışlarına odaklanan duruşma, bir zamanlar üst düzey bir yetkili olarak görev yaptığı departman şimdi, Bay Trump’ın seçmenlerin isteklerine karşı iktidarda kalma planındaki rolü nedeniyle onu araştırırken geliyor.

Çok sayıda rapora göre, FBI ajanları bir arama emri uyarınca Çarşamba günü Bay Clark’ın evine baskın düzenledi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/jan-6-hearing-trump-pardon-matt-gaetz-b2108429.html

Yorum yapın