6 Ocak’taki duruşmadan yankılanan anlar (şimdiye kadar)6 Ocak'taki duruşmadan yankılanan anlar (şimdiye kadar)

Rakamlarla, 6 Ocak’taki komite oturumları açılış gecesinde 20 milyon canlı izleyici çekti, ilk gündüz oturumu için 11 milyon ve Perşembe günkü üçüncü taksit için yaklaşık 9 milyon.

Yine de bu geleneksel Nielsen şirket ölçütleri, orada söylenenlerin gerçek erişimini ölçmeye başlamaz.

Her duruşmanın unutulmaz anları, sayısız haber programında, komedi şovlarında ve çevrimiçi olarak, bazılarının canlı oldukları zamandan daha sonra görüldüğü noktaya kadar hızlı tüketim için dilimlenir.

New York City Üniversitesi gazetecilik profesörü ve medya üzerine sık sık blog yazan Jeff Jarvis, birçok açıdan, modern medya ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmış görünen hafızadaki ilk kongre duruşması olduğunu söyledi.

“Bu zaten işe yaradı,” dedi.

Duruşmanın ilk aşamalarında nelerin kapsandığını – eğer bir şey varsa – bilmek imkansız olsa da, haftanın haberlerinin çok ötesine geçecektir, şimdiden koparma anları ve karakterler var.

GIULIANI VE ALKOL

Geniş tiraj elde ediyor: Başkan Donald Trump’ın eski siyasi direktörü Bill Stepien, yardımcısı Jason Miller ve komite üyesi Liz Cheney’nin avukat Rudy Giuliani’nin 2020 seçim gecesinde Trump’a tavsiyede bulunmadan önce çok fazla içtiğini söylediği pasajlar.

İddianın ortaya atılmasından saatler sonra, klipler gece geç saatlerde en çok izlenen çizgi romanlar Stephen Colbert ve Jimmy Kimmel’in monologlarında yer aldı. Gösteriler tipik olarak her gece yaklaşık 5 milyon kişilik bir kitle tarafından izleniyor ve ertesi sabah çok daha fazla insan çevrimiçi izliyor. Kimmel, Giuliani’nin Trump’ı savunmak için tuhaf davrandığı zamanlara ait bir film paketiyle ona eşlik etti.

Syracuse Üniversitesi Bleier Televizyon ve Popüler Kültür Merkezi direktörü Robert Thompson, bölümün kısmen yankı uyandırdığını, çünkü aksi takdirde çok ciddi bir hikayede bağlanabilir bir an olduğunu söyledi.

Thompson, “Ulusal bir siyasi düzende önemli şahsiyetler olan insanların boşa harcanmış olması, insanların hemen anlaşılabilir bulabileceği bir şeydir” dedi.

BARR’IN GERÇEĞİ

Eski Başsavcı William Barr’ın, seçim sahtekarlığıyla ilgili bazı iddialarıyla Trump’ı “gerçekten kopuk” bulduğuna dair kayıtlı ifadesi, Pazartesi günkü duruşmayla ilgili birçok habere öncülük etti. Trump’ın Adalet Bakanlığı’nı yöneten adamdan eski bir başkanın canlı ve rahatsız edici bir görüntüsüydü.

O geceki ABC, CBS ve NBC akşam haber programlarının tümü Barr’ın yorumunun klibini içeriyordu ve üç program birlikte tipik olarak 20 milyondan fazla izleyiciye ulaşıyor – ya da duruşmayı canlı gören insan sayısını ikiye katlıyor.

Kablo haberlerinde kaç kez tekrarlandığının veya kaç kişinin bu şekilde gördüğüne dair bir tahmin yok.

İki anekdot örneği, çevrimiçi olarak ne ölçüde görüldüğünü göstermektedir. Reuters’in Facebook’ta paylaştığı o anın klibi 928 bin, The New York Times’ın Instagram hesabında yayınlanan klip ise 404.000 kez izlendi.

KIZI VE DÜĞÜNÜ

Ivanka Trump ve kocası Jared Kushner’in filme alınmış ifadesi, büyük ölçüde sadakate değer veren bir adamın ailesinden geldikleri için özellikle etkili oldu.

Ivanka Trump’ın Barr’ın dolandırıcılık iddialarına ilişkin değerlendirmesine güvendiğini söyleyen bir klibi, ünlülerin eğlencesine odaklanan bir medya kuruluşu olan The Shade Room tarafından yayınlanan bir Instagram gönderisinde 1,6 milyondan fazla ve Bloomberg’in Twitter’da paylaştığında 1 milyondan fazla görüntü topladı. MSNBC tarafından yüklenen videonun Twitter paylaşımları ve komitenin kendisi birlikte 900.000’den fazla görüntülendi.

Babasının 6 Ocak 2021 sabahı Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yaptığı bir telefon görüşmesini hatırladığı bir video, Perşembe günkü üç akşam haber bülteninin her birinde, bazen dilinin renkli açıklamaları eşliğinde gösterildi.

Kayınpederine Giuliani hakkında ne söylediği sorulduğunda Kushner’ın duraksayan yanıtı – sanki yemin altında olmanın ne anlama geldiğini gerçek zamanlı olarak tartıyormuş gibi – şakalara yem oldu.

YENİ YILDIZ

Daha önce pek az tanınan, eski Beyaz Saray avukatı Eric Herschmann, Trump’ın iktidarı elinde tutmak için başarısız manevrasının mimarı olan John Eastman ile yaptığı konuşmalarla ilgili filme alınmış tanıklığıyla geçtiğimiz hafta bir çıkış yıldızı oldu.

Kendi renkli dilini kurgulayan Herschmann, “aklını mı kaçırdın?” dediğini hatırlıyor. Eastman, Capitol isyanından bir gün sonra, Georgia seçim sonuçlarının olası bir çekiciliği hakkında konuştuğunda. Sert bir ebeveyn gibi, Eastman’a ondan duymak istediği tek kelimenin “düzenli geçiş” olduğunu söyler ve ona “harika bir ceza savunma avukatı tutmasını” tavsiye eder. Buna ihtiyacın olacak.”

İfadenin potansiyel etkisini fark eden Cheney, duruşmada belirgin bir şekilde öne sürülmeden bir gün önce Twitter’da yayınladı ve ona daha fazla dikkat çekti. Bu aynı zamanda, komitenin Eastman’ın bir başkanlık affı talebinde başarısız olduğu yönündeki bulgusunu vurgulamaya hizmet etti.

Politico, ifadesi sırasında Herschmann’ın arkasındaki duvarda asılı olan sanat hakkında bir hikaye bile yaptı.

CHENEY’İN TAHMİNİ

Cheney’nin, komitenin davasının tek prime-time duruşmasının başındaki savcı benzeri taslağı, siyasi kariyerinden daha uzun sürebilecek bazı tavsiyelerle birlikte büyük ilgi gördü.

“Bu gece, savunulamaz olanı savunan Cumhuriyetçi meslektaşlarımıza şunu söylüyorum: Donald Trump’ın gittiği bir gün gelecek – ama sizin onursuzluğunuz kalacak” dedi.

Associated Press’in Cheney’nin bu açıklamayı yaptığı videoyu içeren tweeti 1 milyondan fazla görüntülendi.

Bir gün, tarihin 6 Ocak 2021 olaylarını nasıl değerlendirdiğine bağlı olarak, John Dean’in Richard Nixon’ı “başkanlık döneminde kanser” konusunda uyardığının Watergate duruşmaları sırasında ortaya çıkması gibi, en çok hatırlanan an olabilir. dedi Thompson.

Thompson, “Bunu klasik alıntı olarak görüyorum” dedi.

___

New York’taki Associated Press muhabiri Arijeta Lajka bu rapora katkıda bulundu.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/donald-trump-ap-rudy-giuliani-william-barr-liz-cheney-b2104793.html

Yorum yapın