6 Ocak’taki duruşmalar: Hükümet avukatları, Trump’ın kilit eyaletlerdeki kayıpları tersine çevirme planının ‘bir cinayet-intihar anlaşması’ olduğunu söylüyor6 Ocak'taki duruşmalar: Hükümet avukatları, Trump'ın kilit eyaletlerdeki kayıpları tersine çevirme planının 'bir cinayet-intihar anlaşması' olduğunu söylüyor

Bir kongre soruşturması, Donald Trump’ın seçim sahtekarlığı iddialarını sürdürmesi için Adalet Bakanlığı’nın peşine düştüğünü, ancak avukatların toplu istifa tehdidinde bulunmasının ardından geri adım attığını iddia etti.

Trump yönetiminden Adalet Bakanlığı yetkilileri, Perşembe günkü Capitol isyanlarını araştıran Meclis paneline bir ifadede, 2020 seçim yenilgisini devirmeye yardımcı olmak için cumhurbaşkanının ısrarla rahatsız ettiğini anlattı.

ABD’nin eski başsavcı yardımcısı Richard Donoghue, Bay Trump’ın kilit eyaletlerdeki kaybını tersine çevirme girişimini “cinayet-intihar anlaşmasının” bir parçası olarak nitelendirdi ve cumhurbaşkanının bakanlığa bir “iddia cephaneliği” sunmasına rağmen bunların hiçbirinin olmadığını da sözlerine ekledi. doğruydu.

Bay Trump, bakanlığı çeşitli noktalarda oy kullanma makinelerini ele geçirmeye, dolandırıcılık iddialarını araştırmak ve seçimleri yozlaşmış ilan etmek için özel bir danışman atamaya bile teşvik etti. Sonuçlar.

Bay Donoghue, “Bakanlığın kendisini siyasi sürece bu şekilde dahil etmesi, ülke için ciddi sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. Bu bizi anayasal bir krize sürüklemiş olabilir.” dedi.

Trump yönetiminin son günlerinde başsavcı vekili Jeffrey Rosen, cumhurbaşkanının neredeyse her gün bir araya geldiğini veya aradığını söyledi. Ortak temanın “Adalet Bakanlığı’nın kendisine göre seçim sahtekarlığını soruşturmak için yeterli çabayı göstermemiş olmasından duyulan memnuniyetsizlik” olduğunu söyledi.

Tanıklık, Adalet Bakanlığı yetkililerinin çoğu Bay Trump’ın baskısına boyun eğmeyi reddederken, eski cumhurbaşkanının Jeffrey Clark’ta istekli bir müttefik bulduğunu gösterdi. Bay Trump’a Cumhuriyetçi bir kongre üyesi tarafından tanıtılan, çevre koruma avukatı Bay Clark, seçim sahtekarlığı iddialarının hevesli bir savunucusu olarak kendini gösterdi.

ABD’nin Hukuk Müşavirliği eski başsavcı yardımcısı Steven Engel, eski ABD başsavcı vekili Jeffrey Rosen ve eski ABD başsavcı vekili Richard Donoghue beşinci duruşmaya katıldı

(Getty Resimleri)

Eski cumhurbaşkanı, Oval ofiste 3 Ocak’ta yapılan gergin bir toplantı sırasında Bay Rosen’in yerine Bay Clark’ı getirme fikriyle bile oynadı, ancak toplu istifa uyarıları üzerine geri adım attı.

Bir noktada, Bay Clark meslektaşlarına Georgia yetkililerini seçim sonuçlarıyla ilgili özel bir yasama toplantısı düzenlemeye zorlayan bir mektup taslağı sundu. Mektubun gönderilmesini istemesine rağmen, Adalet Bakanlığı amiri reddetti.

Donoghue komiteye, Beyaz Saray Danışmanı Pat Cipollone’nin Clark’ın birkaç eyalete göndermek istediği mektuba “cinayet-intihar anlaşması” olarak atıfta bulunduğunu söyledi.

Donoghue’ye göre Cipollone, “Dokunan herkese zarar verecek” dedi. “Ve bu mektupla hiçbir ilgimiz olmamalı” dedi. LA Times.

Beyaz Saray avukatı Eric Herschmann ifadesinde, Clark’ı mektuba göre hareket etmemesi konusunda uyardığını söyledi. “Tebrikler. Başsavcı olarak ilk hareketinizin bir suç işlemek olacağını kabul ettiniz” dedi.

İllinois Cumhuriyetçisi ve komite üyesi temsilci Adam Kinzinger Deriding Bay Clark, avukat olarak tek yeterliliğinin Trump’a olan bağlılığı ve cumhurbaşkanının “özgür ve adil bir demokratik seçimi devirmek dahil” istediğini yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Duruşma tanıkları arasında yer almayan Bay Clark, konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Daha önce özel olarak komitenin önüne çıkmıştı. Perşembe günü, milletvekilleri komitenin önüne videoya alınmış bir ifade vererek, sorulara yanıt olarak kendisini suçlamaya karşı anayasal hakkını defalarca ileri sürdüğünü gösterdi.

Bu arada, duruşmadan saatler önce, Çarşamba günü federal ajan, AP’nin bildirdiğine göre Bay Clark’ın Virginia’daki evini aradı. Ancak ajanların ne aradığı netlik kazanmadı.

Duruşma sırasında vurgulanan Bay Donoghue tarafından el yazısıyla yazılmış notlara göre, Bay Trump Bay Rosen’a “seçimin yozlaşmış olduğunu söylemesi ve gerisini bana ve R Kongre üyelerine bırakması” talimatını verdi.

Bay Rosen, reddettiğini söyledi. Komiteye “Gerçeklere veya yasalara göre uygun olduklarını düşünmedik” dedi.

Tellerden ek raporlamaKaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-elections-overturn-jan-6-hearings-b2108473.html

Yorum yapın