7 bebeğini de ‘acımasız’ akrabalı yetiştirme programında kaybeden dünyanın ‘en üzücü’ SeaWorld orca Corky’nin yürek burkan hikayesi


“Dünyanın en üzgünü” olarak adlandırılan bir SEAWORLD orca, son 48 yılını yedi buzağısının hepsini kaybederek beton bir tankta geçirdi.

Katil balina Corky, 1969’da ailesinden alındı ​​ve sonunda 1987’de SeaWorld San Diego’ya taşındı ve esaret altında en uzun süre kalan orca olduğuna inanılıyor.

52 yaşındaki Corky, hayatının son 48 yılını esaret altında geçirdi.

7

52 yaşındaki Corky, hayatının son 48 yılını esaret altında geçirdi.Kredi bilgileri: ABC
Corky, 2017'de SeaWorld'ün Katil Balina eğitim sunumu sırasında performans sergiliyor

7

Corky, 2017’de SeaWorld’ün Katil Balina eğitim sunumu sırasında performans sergiliyorKredi bilgileri: Almy
1969'da Britanya Kolumbiyası kıyısındaki bölmesinden alındı.

7

1969’da Britanya Kolumbiyası kıyısındaki bölmesinden alındı.Kredi bilgileri: ABC

Animal Charity PETA, SeaWorld eğitmenlerinin elinde yıllarca ‘istismar’ çektiğine inandıkları için hayvanın bir sığınağa bırakılması için kampanya yürütüyor.

Katil balina şimdi hayatının 48 yılını bir olimpik yüzme havuzundan daha küçük beton bir tankta esaret altında geçirdi.

52 yaşındaki Corky, aşınmış dişleri ve başarısız böbrekleri ile bir gözünde kısmen kör ve PETA’nın dediğine göre, genellikle sonsuz dairelerde yüzerken görülüyor.

Balina aynı zamanda iki üreme programının bir parçası olarak esaret altındayken yedi bebeğini de kaybetti – tüm genç buzağıları yetişkinliğe ulaşmadan önce ölüyor.

SeaWorld katil balinasının korkunç ölümü hava deliğinden kan fışkırttı
Korku anı İKİ SeaWorld katil balinaları eğitmeni boğmaya çalışıyor

Kaliforniya’da, şu anda kapalı olan Marineland’de altı yavru yetiştirdi – burada kendi kuzeninin menisiyle döllendiğine inanılıyor.

SeaWorld’de doğan son bebeği 1987’de tankının dibinde ölü bulundu.

Ağustos 1989’da baldırını aşırı koruyan başka bir dişi Orca tarafından saldırıya uğradığında Corky için işler daha da kötüleşecekti.

SeaWorld katil balina Kandu, canlı bir performans sırasında Corky’de son sürat koşturdu ve ardından 45 dakika boyunca hava deliğinden kan fışkırtarak korkunç yaralarından ölmeden önce.

Daha fazla harcamanıza neden olan beş mutfak aleti ve nasıl durdurulur
Toy Story'nin oyuncu kadrosunun şimdi olduğu yer - et yiyen hastalıktan film çekmesine

Corky, Kandu’nun buzağı Orkid’in vekil annesi olacaktı – anneliği deneyimlemesi için tek şans.

Orca’nın ve SeaWorld bakımındaki diğer hayvanların kötü durumu nedeniyle, hayvan hakları savunucuları yıllardır parkı hedef aldı.

Hayvanları maddi kazanç için sömürmek, doğal yaşam alanlarından almak ve tezahürat yapan kalabalıkların önünde performans göstermeye ‘zorlamak’ ile suçlanıyorlar.

SeaWorld her zaman iddiaları şiddetle reddetmiş ve Corky’yi vahşi doğaya geri salmanın artık kendi başının çaresine bakamayacağı için bir ‘ölüm cezası’ olacağını söylemiştir.

The Sun Online’a Corky’nin parkta en iyi bakımı gördüğünü ve uzun yıllar esaret altında geçirdiği için vahşi doğadaki tehlikelere hazırlıklı olmayacağını söylediler.

Corky şu anda parkta sekiz diğer Orka ile birlikte yaşıyor ve çeşitli hayvan hayır kurumları onu vahşi doğaya salmak için mücadele ediyor.

BÖLÜM PARÇA YIKILMIŞ

1969’da Vancouver, British Colombia kıyılarında, dört yaşındaki bir Corky, iki kişiyle birlikte kendi kapsülü için anne tarafından parçalandı – isimsiz bir erkek ve daha sonra Patches adında bir kadın.

Adını aldığı ve kuzeni olduğuna inanılan bir erkek Orca – Orky ile birlikte bir tankta tutulduğu California, Pacific Marineland’e satıldılar.

Sonraki on yedi yıl boyunca birlikte kaldılar ve 1977’de esaret altında doğum yapan ilk katil balina oldu.

Ancak buzağı emziremedi ve 11 gün sonra zatürreden öldü.

Corky ve Orky’nin altı buzağı olacaktı ve en yaşlısı sadece 46 gün hayatta kaldı.

1987’de Corky SeaWorld’e satıldı ve burada buzağı tankının dibinde ölü bulunmadan önce tekrar tohumlanacaktı.

Acısına rağmen, çok az saldırganlık belirtisi gösterdi ve parkın ana sanatçılarından biri olmak için eğitmenlerle çalıştı – hatta ‘Shamu’ sahne adını devraldı.

Esaret altında yetiştirilen ilk katil balina olan ilk buzağıyla Corky - bebek sadece 11 gün hayatta kalacaktı

7

Esaret altında yetiştirilen ilk katil balina olan ilk buzağıyla Corky – bebek sadece 11 gün hayatta kalacaktıKredi bilgileri: Getty
Corky'nin artık bir olimpik yüzme havuzundan daha büyük olmayan bir tankta yaşadığı düşünülüyor.

7

Corky’nin artık bir olimpik yüzme havuzundan daha büyük olmayan bir tankta yaşadığı düşünülüyor.Kredi bilgileri: Almy
Katil balina Kandu, başka bir orca'ya 'intihar saldırısı' sonrasında hava deliğinden kan fışkırtmaya bırakıldı

7

Katil balina Kandu, başka bir orca’ya ‘intihar saldırısı’ sonrasında hava deliğinden kan fışkırtmaya bırakıldıKredi: Bilinmiyor, resim masası ile net

Ağustos 1980’de, Corky ve başka bir genç balina Orkid, dolu bir stadyumun önünde birlikte bir gösteriye katılıyordu.

Orkid’in baskın annesi Kandu, yan havuzlardan birinde kaldı ama ikilinin yakınlığını kıskandı.

Aniden, Kandu gösteri havuzuna girdi ve daha büyük dişinin peşinden yüzdü, ağzı açık bir şekilde tüm hızıyla ona çarptı.

Corky iyi olmasına rağmen, Kandu çenesini kırdı ve burun pasajlarındaki büyük bir arteri kopardı.

Dehşete kapılmış seyircilerin önünde hava deliğinden kan fışkırarak öldü.

Bu, SeaWorld’ün himayesindeki bir katil balinanın ilk ölümü değil – en az 43’ü cazibe merkezinde öldü.

2019’da SeaWorld Orlando, Kayla adlı bir orkanın ‘akciğer hastalığından’ öldüğünü duyurdu ve ölümüyle ilgili başka ayrıntı vermedi.

Aynı yıl, Fredi adlı bir pilot balina, ‘kalıcı sağlık sorunları’ nedeniyle öldü ve sadece üç yıl içinde ölen dördüncü balina oldu.

Katil balina Tikilum, ‘psikotik’ davranışını 30 yıllık esaretine indirgeyen uzmanlarla birlikte üç SeaWorld eğitmenini de öldürdü.

ÜCRETSİZ MANTAR

PETA şimdi Corky’nin daha iyi bir yaşam kalitesinin keyfini çıkarabilmesi için vahşi doğaya salıverilmesi için kampanya yürütüyor.

Ne yazık ki Corky’nin vahşi doğada kalan annesi 2000 yılında öldü ama akrabalarının çoğu hala aynı bölgede yüzüyor.

Uzmanlardan oluşan bir ekip, Corky’yi yavaş yavaş doğal ortamına sokmak ve onu kendi başına avlanmaya başlamaya teşvik etmek için kullanılabilecek geniş bir tutma alanı belirledi.

PETA, The Sun Online’a şunları söyledi: “Corky’nin yürek burkan hikayesi, vahşi hayvanların neden deniz parklarına ait olmadığına dair mükemmel bir örnek.

“Okyanustaki evinde başarılı olmaktan ‘dünyanın en üzücü orca’sı’ olarak anılmaya kadar Corky, kendisi için doğal ve önemli olan her şeyin elinden alındığını gördü.

“Buna, yedisi de doğduktan sonraki 47 gün içinde vefat eden buzağıları da dahildir.

“Evinden alındığı günden itibaren hayatı yoksunluk, acı ve kayıpla geçti.

“PETA, SeaWorld’ü Corky’yi ve tutsak tuttuğu diğer hayvanları, onlardan alınan yaşamın bir benzerine sahip olabilecekleri deniz kıyısındaki kutsal alanlara bırakarak verdiği zararın bir kısmını geri almaya çağırıyor.”

SeaWorld, The Sun Online’a, akredite zooloji parkının, sadık veterinerler ve uzmanlarla birlikte katil balinaların bakımında yaklaşık 60 yıllık deneyime sahip olduğunu söyledi.

Dediler ki: “Corky, devlet kurumları tarafından belirlenenleri aşan ve akredite hayvanat bahçeleri ve akvaryumlardaki hayvanların bakımını izleyen ve onaylayan bağımsız, üçüncü taraf hayvan refahı gruplarının standartlarını karşılayan bir bakım standardı alıyor.

“Akredite zoolojik ortamımızda onun bakımından ve çalışmasından elde edilen bilgiler, araştırmacıların, bilim adamlarının ve veterinerlerin bu görkemli hayvanları vahşi doğada daha iyi anlamalarına ve korumalarına yardımcı olur.

SeaWorld’ün Ulusal Balık, Yaban Hayatı Vakfı’nın Katil Balina koruma programı ve SeaWorld Koruma Fonu aracılığıyla katil balina koruma projelerini desteklediğini söylemeye devam ediyorlar.

Ayrıca şunları da eklediler: “Deniz koruma alanları Corky için uygun bir seçenek değil. Bir seçenek olarak değerlendirilebilecek inşa edilmiş bir yapıdan haberdar değiliz.

“Okyanus temelli barınma, onu Corky’nin insan bakımında karşılaşmadığı ve bağışıklık sisteminin baş edemeyebileceği bir dizi sağlık tehlikesine – bakteri, virüs, kirlilik, düşük su kalitesi – maruz bırakacaktır.

“Bildiğimiz kadarıyla, bir orka için uzun vadeli sağlık ve bakım sağlamak için gerekli olan tutarlı finansal finansmana ve tam zamanlı deneyimli veteriner bakımına sahip hiçbir deniz koruma alanı yoktur.

“Bir deniz koruma alanının Corky’nin sağlığı ve esenliği için önemli bir risk oluşturacağı ve onun yararına olmayacağı veterinerimizin profesyonel görüşüdür.”

Kandu 1987'de ölmeden önce SeaWorld'de performans sergiliyor

7

Kandu 1987’de ölmeden önce SeaWorld’de performans sergiliyorKredi bilgileri: naturelywild / Orcaholic

Kaynak : https://www.thesun.co.uk/news/18883667/seaworld-saddest-orca-corky-inbreeding/

Yorum yapın