ABD ekonomisi, Mayıs ayında 390.000 yeni istihdamla sağlam büyümesini sürdürüyorABD ekonomisi, Mayıs ayında 390.000 yeni istihdamla sağlam büyümesini sürdürüyor

Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun son raporuna göre, ABD ekonomisi Mayıs ayında tarım dışı istihdam 390.000 eklerken, işsizlik oranı yüzde 3,6’da sabit kaldı.

İstihdam rakamları, Wall Street’in ekonomi sadece ekler 300.000 iş. İstihdam artışı ve işçi ücretlerindeki artış, enflasyonun sürmesine ve Amerikalıların artan fiyatlar konusundaki endişelerine rağmen ABD ekonomisinin iyileştiğinin bir işaretidir.

Aktif olarak istihdam edilen veya iş arayan kaç kişinin olduğunu ölçen işgücüne katılım oranı, yüzde 62,3’te kaldı ve bu, Covid-19 salgını ciddi şekilde başlamadan önceki Şubat 2020’deki rakamdan hala 1,1 puan daha yüksek. .

Saatlik kazançlar geçen ay yüzde 0,3 artarken, son 12 ayda yüzde 5,2 arttı.

Boş zaman ve misafirperverlik, Mayıs ayındaki artışları hızlandırdı ve o ay 84.000 iş ekledi. Yiyecek ve içecek işletmeleri 46.000 iş ekledi, konaklama ise 21.000 iş ekledi.

Ancak perakende işleri aynı ay 61.000 azaldı, ancak hala pandemi başlamadan önce olduğundan 159.000 daha fazla işe sahip. Bilgi, finansal faaliyetler ve diğer hizmetler neredeyse değişmedi.

Rakam, Başkan Joe Biden’ın ABD ekonomisinde artan enflasyonla ilgili korkuları yatıştırmaya çalışmasıyla geldi. Bu haftanın başlarında Hazine Bakanı Janet Yellen söylenmiş CNN, geçen yıl enflasyonun “küçük bir risk” oluşturduğunu söylediğinde, enflasyonun gidişatı konusunda yanılmıştı.

“Bahsettiğim gibi, ekonomide, enerji ve gıda fiyatlarını artıran ve ekonomimizi kötü yönde etkileyen arz darboğazlarına neden olan beklenmeyen ve büyük şoklar oldu, benim — o zaman — tam olarak anlayamadım, ama Bunu şimdi anlıyoruz, ”dedi bu haftanın başlarında.

Bay Biden ayrıca bir köşe yazısı yayınladı. Wall Street Journal enflasyonla mücadele planından bahsediyor.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/us-economy-biden-jobs-may-b2093412.html

Yorum yapın