ABD polisi, 1960’larda Alcatraz’dan kaçan ve hala kaçak olabilecek üç adamın eskizlerini yayınladıABD polisi, 1960'larda Alcatraz'dan kaçan ve hala kaçak olabilecek üç adamın eskizlerini yayınladı

ABD Polis Teşkilatı, 1962’de Alcatraz’dan rezil bir şekilde kaçan ve hâlâ saklanıyor olabilecek üç adamın görüntülerini yayınladı.

Frank Morris’in yanı sıra Clarence ve John Anglin kardeşler, 11 Haziran 1962’de San Francisco Körfezi’ndeki ünlü, şimdi feshedilmiş ada hapishanesinden kaçtılar ve ev yapımı bir cankurtaran salına binmeden önce hücrelerinden tünelden çıktılar.

Teşkilattan yapılan açıklamada, “1962’de Alcatraz federal hapishanesinden kaçışıyla ilgili devam eden ABD Polisi soruşturması, kaçaklar için bir uyarı görevi görüyor: Zaman ne olursa olsun, sizi aramaya ve adalete teslim etmeye devam edeceğiz” dedi.

Clint Eastwood’un yer aldığı 1979 yapımı Alcatraz’dan Kaçış filmine ilham veren dava, uzun zamandır gerçek suç meraklıları ve komplo teorisyenleri için bir hayranlık konusu olmuştur. Adamların Alcatraz’dan yelkenli tekneleriyle uzaklaşıp hayatta kalıp kalamayacakları konusunda hatırı sayılır bir tartışma var.

1962’de Alcatraz hapishanesinden kaçan bir üçlünün parçası olan Clarence Anglin’in bir sabıka fotoğrafı ve sunumu.

(ABD Polis Teşkilatı)

Banka soygunlarından sonra uzun hapis cezalarına çarptırılan üç adam, Alcatraz’ın tahliye sistemine tünel açmak için mutfak gereçleri, eski aletler ve diğer nesneleri kullandı. Bu arada, berber dükkânının saçlarını kullanarak, yataklarında yem olarak uyuyan ev yapımı mankenler bıraktılar.

Hapishanenin çatısını gizlice geçtikten sonra, gardiyanları geçerek körfeze doğru ilerlediler. O zamana kadar, hapishane kilitlendi ve yetkililer onları erkekleri ararken, seyirciler San Francisco iskelelerinden suyu izlediler.

İlk soruşturmalar boğuldukları sonucuna vardı. Adresleri ve telefon numaralarını içeren bir çanta, Golden Gate Köprüsü yakınlarındaki kaçıştan sonra telefondu ve bir Norveçli okyanus gemisi, yakınlarda yüzen bir ceset gördüğünü bildirdi.

Diğerleri, 80’li ve 90’lı yıllara girerken erkeklerin hala hayatta olduğuna ve saklandığına inanıyor.

(ABD Mareşalleri)

ABD Polis Teşkilatı’ndan Mike Dyke, 2011 yılında, kaçıştan bir gün sonra Angel Adası’ndaki Alcatraz yakınlarında bir salın ele geçirilmiş olabileceğine dair kanıtları olduğunu ve hapishaneden kaçış gecesi bir arabanın çalındığını söyledi.

Angel Adası’nın kıyısından yaklaşık 50 metre açıkta, sahilin hemen açıklarında bir kürekle, bir kürekle karşılaştılar’ dedi. CBS Haberleri. “Kürenin Alcatraz’da yapıldığını belirlediler.”

Bulgular, üçlünün işbirlikçilerinden birinin Angel Adası’na yelken açmayı, ana karaya çıkmayı, bir araba çalmayı ve sonra kendi yollarına gitmeyi içeren planlarını nasıl anlattığıyla örtüşüyor.

Anglin kardeşlerin kız kardeşleri de kaçıştan sonra onlara Noel kartları göndererek Clarence ve John’un hayatta olduğunu söylediler.

Bir yeğeni Ken Widner da erkeklerin hala hayatta olduğunu iddia etti.

Alcatraz’ın onlar için bir yaşam değişikliği olduğunu düşünüyorum” dedi. Günlük mail, hangi erkeklerin yeni portreleri hakkında rapor verdi. “Yani bu hapishane herhangi bir mahkûmun son durağıydı. Onlar gittikten sonra dönüşü olmayan bir yolculuk oldu… Yakalanırlarsa yolun sonu olacağını biliyorlardı. Yani, bir şekilde Alcatraz onları kurtardı ve yeni bir yaşam yoluna koydu.”

Dava, 2013 yılında, John Anglin’in hala hayatta olduğunu ve kanser için tıbbi tedaviye ihtiyacı olduğunu iddia eden el yazısı bir mektup geldiğinde yeni bir hayata kavuştu. Mektupta Anglin’in yardım karşılığında hapse geri dönmeye hazır olduğu yazıyordu. Ayrıca, kaçtığından beri Seattle, Kuzey Dakota ve Kaliforniya’da yaşadığını da söyledi.

Mektubun DNA testi kapsayıcı olduğunu kanıtladı.

Yetkililer mektubu 2018’de açıklamıştı.

Adamlar hakkında bilgisi olanların US Marshals San Francisco Ofisini aramaları isteniyor.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/alcatraz-escape-san-francisco-sketch-b2105545.html

Yorum yapın