ABD-Rusya Gerginliği Ukrayna İçin Yeni Roketlerle Yükseliyor


PSakin Joe Biden’in Çarşamba günü Ukrayna’ya düzinelerce kilometre öteden hedefleri vurabilen gelişmiş roket sistemleri sağlama kararı, Kiev’e Rusya ile zorlu savaşlarında çok ihtiyaç duyulan yeni ve çok ihtiyaç duyulan bir avantaj sağlıyor. ABD’ye uzun menzilli füzeler göndermesi için aylarca yalvardıktan sonra, Başkan Volodymyr Zelensky ve Ukrayna ordusu yakında doğu bölgesini işgal eden daha iyi silahlı Rus birlikleriyle savaşmak için kullandıkları mevcut topçu parçalarının yaklaşık iki katı menzile sahip bir silaha sahip olacaklar. ülkelerinin.

Moskova fark etti. Açıklamanın ardından Çarşamba günü gazetecilere konuşan Kremlin sözcüsü, Dmitry Peskov ABD’yi savaşı tehlikeli bir şekilde tırmandırmakla suçladı, sadece ülkede artan savaşın değil, potansiyel olarak Ukrayna sınırlarının ötesine de yayılması hayaletini yükseltti. Peskov, “ABD kasıtlı ve özenle ateşe petrol döküyor” dedi.

Aslında, sağlama kararı Yönetim yetkilileri, ABD yapımı dört Yüksek Hareketli Topçu Roket Sisteminin (HIMARS) Biden’ın silahları göndermek için kendini rahat hissetmesinden önce haftalarca tartışıldığını söyledi. O zaman bile, cumhurbaşkanı, Zelensky’nin kendisi de dahil olmak üzere Ukrayna’dan, HIMARS’ın yalnızca savunma silahı olarak kullanılacağı ve Rus topraklarına ateşlenmeyeceği konusunda birçok güvence istedi. yetkililer diyor ki. Yetkililer, bir güvenlik önlemi olarak, yönetimin sağlamaya karar verdiği roketlerin, bazıları seyahat edebilen daha gelişmiş HIMARS mühimmatlarından ziyade yaklaşık 48 mil civarında bir maksimum menzile sahip olduğunu söyledi. 300 mile kadar.

Böyle bir müzakere, üç aylık mücadelede tekrar eden bir tema haline geldi. Başından beri Biden, giderek daha fazla sofistike, Amerikan yapımı silah sevkiyatı göndermeye zorlandı. Birkaç haftada bir aynı ikilemle karşı karşıya: ABD, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) müttefikleri ile Rusya arasında bir savaş başlatmadan çok ihtiyaç duyulan askeri yardımı sağlamak için ne kadar ileri gidebilir? Yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etme emri vermesinden bu yana Beyaz Saray ve Pentagon’daki her yardım kararının arkasındaki itici faktörün doğru dengeyi bulmak olduğunu söylüyor. Savunma Politikaları Müsteşarı Colin Kahl, Pentagon’da gazetecilere verdiği demeçte, “Gerilme riskinin farkındayız” dedi. Ancak ilk etapta Ukraynalıların mevcut mücadele için neye ihtiyacı olduğunu düşündüğümüze odaklandık” dedi.

Devamını oku: TIME’ın Volodymyr Zelensky ile Röportajı

Dünyanın nükleer savaş başlıklarının yaklaşık %90’ı Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ait ve Biden Yönetimi Putin’e askeri kampanyasını durdurması için baskı yapmaya çalıştığı için bu cephanelikler büyük görünüyor. Beyaz Saray, tırmanışı önleyebilecek veya sınırlayabilecek bir duruş sürdürmek istiyor. “Bay Putin ile aynı fikirde olmasam ve eylemlerini bir rezalet olarak görsem de, Birleşik Devletler onun Moskova’da devrilmesini sağlamaya çalışmayacaktır.” Biden New York’ta yazdı Zamanlar‘ op-ed, kararını açıklıyor. “Amerika Birleşik Devletleri veya müttefiklerimiz saldırıya uğramadığı sürece, ne Ukrayna’da savaşmak için Amerikan birlikleri göndererek ne de Rus kuvvetlerine saldırarak bu çatışmaya doğrudan katılmayacağız. Ukrayna’nın sınırlarının ötesine saldırmasını teşvik etmiyoruz veya buna imkan vermiyoruz. Rusya’ya acı çektirmek için savaşı uzatmak istemiyoruz.”

Putin’in güçleri daha küçük, daha az yetenekli bir Ukrayna ordusuyla savaşırken çıkmaza girmeye devam ederse, birçok uzman Batı ile daha geniş ve daha feci bir çatışma tehlikesinin artmasından korkuyor. Putin, ABD’nin savaştaki arka koltuktaki rolüne yanıt olarak nükleer silahların kullanımını defalarca tehdit etti. HIMARS roketlerinin Rusya’yı kazayla veya bilerek vurması durumunda Ukrayna’nın ne gibi sonuçlarla karşılaşacağı belirsizliğini koruyor. Kremlin sözcüsü Peskov gazetecilere verdiği demeçte Çarşamba günü Moskova, Ukrayna’nın yeni silahları sınırları dışında kullanmama sözlerine inanmıyor.

Beyaz Saray, çatışmanın neredeyse her aşamasında stratejisini uyarlamak zorunda kaldı. Mart ayında Biden Yönetimi, Rusya’nın tehdit olarak görebileceği korkusuyla kıtalararası bir balistik füzenin uzun süredir planlanan askeri test fırlatmasını erteledi. Bir hafta sonra ABD, Ukrayna Hava Kuvvetlerine 28 MiG-29 savaş uçağı sağlama teklifini benzer nedenlerle reddetti. Savaş boyunca Biden, Putin’in ateşli söylemine yanıt olarak kısasa kısas nükleer tehditlere girişmekten kaçındı.

Aynı zamanda, Washington ve müttefikleri Ukrayna’yı kendi savaşında desteklemenin yollarını buldular. İlk başta, Putin’in 24 Şubat işgalinden sonra, ABD ve Avrupalı ​​müttefikleri kapsamlı ekonomik yaptırımlar uyguladılar. Sonra Kiev’e sağladıkları silahların miktarını ve kalitesini artırdılar. Silah akışı istikrarlı bir şekilde arttıkça, Ukrayna ordusuna ülke dışında silah eğitimi vermeye başladılar.

Biden yönetimi defalarca ABD birliklerinin Ukrayna’da savaşmayacağı konusunda ısrar etti, ancak cumhurbaşkanı müttefiklere eğitim ve güvence sağlamak için başta Polonya olmak üzere Avrupa’da yaklaşık 14.000 askeri doğuya doğru hareket ettirerek çevre ülkelerdeki savunmayı iki katına çıkardı. Ukrayna bir NATO üyesi değildir, ancak dört ülkeyle sınır komşusudur: Polonya, Slovakya, Macaristan ve Romanya. ABD ve diğer NATO müttefikleri, ittifakın 5. Madde karşılıklı savunma taahhütleri kapsamında doğu ve orta Avrupalı ​​üyelerini koruma sözü verdiler.

ABD ayrıca Moskova’nın kapı eşiğine tırmanış için herhangi bir suçlamada bulunuyor. Savunma Politikaları Müsteşarı Kahl, “Ruslar bu çatışmayı istedikleri zaman sona erdirebilir” dedi. gazetecilere söyledi Pentagon’da. “Gerginliğe karşı temkinli davranıyorlarsa, tek yapmaları gereken tek bir adamın dur demesi. Ve bunu yapabilirler.”

Kahl, ABD ve NATO’nun Ukraynalıları HIMARS konusunda eğitmesinin yaklaşık üç hafta süreceğini söyledi. “Sistemlere aşina olmaları için sistemler konusunda eğitim almaları önemli” dedi. “Savaş alanı gelişirse, uygun şekilde ek mühimmatları hızla artıracak bir konumda olacağız.”

HIMARS, ABD ve NATO kuvvetlerinin Avrupa’da kullandığı palete monte Çoklu Fırlatmalı Roket Sisteminin (MLRS) tekerlek monteli versiyonudur. Her sistem, ABD tarafından sağlanan M777 obüsleriyle Ukrayna topçu menzilini mevcut 20 milden iki kattan fazla artıracak altı hassas güdümlü roket ateşler. Bu, savaşın iki ulusun her gün karşılıklı ateş açmasıyla bir topçu düellosuna dönüştüğü Donbass’ta kilit nokta olacak.

Devamını oku: ‘Umut Size Harekete Geçme Gücü Verir.’ Ukrayna’yı Desteklemek İçin Her Şeyi Riske Eden Rusların Portreleri

Ukrayna ordusu güneyde ve doğuda çok daha büyük, teknolojik olarak daha gelişmiş bir düşmana karşı artan bir mücadeleyle karşı karşıya. Kahl, HIMARS’ın bu temel denklemi değiştirmeyeceğini, ancak Ukrayna’ya kendisini savunmak için daha fazla yetenek sağlayacağını söyledi. Kahl, “Bu bir öğütme çatışması,” dedi. “Hiçbir sistem savaşı tersine çevirmeyecek. Bu bir milli irade savaşıdır.”

HIMARS duyurusu Çarşamba günü, 700 milyon dolarlık daha büyük bir askeri yardım paketinin parçası olarak geldi. Yardım, Ukrayna ordusu için Rusya’nın sahaya sürdüğü üstün ağır kuvvetlerle savaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış çok çeşitli silah sistemlerini içeriyor. Transfer, Mi-17 helikopterlerini, gelişmiş radar sistemlerini, Javelin füzelerini ve diğer anti-zırh silahlarını içeriyor.

Silahlar ve teçhizat, Biden’ın acil bir durumda teslimatı hızlandırmak için donanımı ABD stoklarından ABD stoklarından devretmesine izin veren sözde “başkanlık çekme yetkisi” altında gönderiliyor. Pentagon, her gün sekiz ila on uçak dolusu uçaksavar ve anti-zırh füzesi, uzaktan kumandalı insansız hava araçları, mühimmat mermileri ve lazer güdümlü roketler teslim ederek 24 saat ikmal misyonları başlattı. Biden şimdi bağlılık Geçen yıl göreve başlamasından bu yana Ukrayna’ya 5,3 milyar dolarlık güvenlik yardımı.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


yaz WJ Hennigan [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6183291/russia-tensions-rise-rockets-ukraine/

Yorum yapın