ABD savaş gemisi, Hürmüz Boğazı’nda İran sürat teknesine uyarı ateşi açtıABD savaş gemisi, Hürmüz Boğazı'nda İran sürat teknesine uyarı ateşi açtı

ABD’li yetkililer, bir ABD Donanması savaş gemisinin stratejik Hürmüz Boğazı’ndaki gergin bir karşılaşma sırasında İran sürat teknesini sallamak için uyarı fişeği ateşlediğini söyledi.

Donanma, Pazartesi günü Hürmüz Boğazı’ndan Basra Körfezi’ne girerken İran Devrim Muhafızlarına ait üç hızlı botun USS Sirocco devriye gemisi ve USNS Choctaw County ile yakın temasa geçtiğini söyledi.

Donanmanın Bahreyn merkezli 5. Filosu tarafından yayınlanan bir videoda, yüksek hızlı bir İranlı Boghammar’ın Sirocco’ya doğru kafa kafaya döndüğü görülüyor. Sirocco, Boghammar’a yaklaşırken arkasını dönen Boghammar’a defalarca korna çalıyor.

Boghammar, üzerinde İran bayrağı dalgalanarak Sirocco’yu geçerken parlama sesi duyulabilir, ancak görülemez.

Donanma, Boghammar’ın Sirocco’nun 50 yard (45 metre) yakınına geldiğini ve gemilerin birbirine çarpma riskini artırdığını söyledi. Donanma, genel karşılaşmanın yaklaşık bir saat sürdüğünü söyledi.

İran Devrim Muhafızları’na ait gemiler, Hürmüz Boğazı’nda iki ABD Donanma gemisiyle yakın temas kurdu.

(ABD Donanması Associated Press aracılığıyla)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, “eylemlerinin uluslararası profesyonel veya güvenli denizcilik davranışı standartlarını karşılamadığını ve yanlış hesaplama ve çarpışma riskini artırdığını” söyledi.

Pazartesi günü İran Devrim Muhafızları ve Deniz Kuvvetleri’nin karıştığı olay, İran’ın dünya güçleriyle yaptığı yıpranmış nükleer anlaşması üzerine durdurulan müzakereler üzerindeki gerilimlerin yüksek kalması ve Tahran’ın azalan uluslararası gözetim altında uranyumu her zamankinden daha silah seviyesindeki seviyelere kadar zenginleştirmesiyle geldi.

Associated Press bu rapora katkıda bulunduKaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-navy-iran-hormuz-warship-b2105991.html

Yorum yapın