ABD savaş gemisi, yükselen nükleer gerilimin ortasında “güvensiz” bir karşılaşmada İran askeri teknesini savuşturmak için alev aldı


iran-guards-fast-boat-us-navy.jpg
ABD Donanması’nın Bahreyn merkezli Beşinci Filosu tarafından 21 Haziran 2022’de Twitter’da yayınlanan bir fotoğraf, Deniz Kuvvetleri’nin Hürmüz Boğazı’nda uluslararası sularda ABD savaş gemilerine yakın “güvensiz” bir şekilde çalışan bir İran Devrim Muhafızları sürat teknesi olduğunu söylüyor. 20 Haziran 2022’de.

ABD Donanması Beşinci Filosu/Twitter


Yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, bir ABD Donanması savaş gemisinin stratejik Hürmüz Boğazı’ndaki gergin bir karşılaşma sırasında İran Devrim Muhafızları sürat teknesini sallamak için bir uyarı fişeği ateşlediğini söyledi. Pazartesi günü Muhafız ve Deniz Kuvvetlerini içeren olay, müzakerelerin durdurulması üzerine gerilimlerin yüksek kalmasıyla ortaya çıktı. İran‘in dünya güçleri ve Tahran olarak paramparça nükleer anlaşması uranyumu her zamankinden daha fazla silah derecesine yakın zenginleştiriyor azalan uluslararası gözetim altındaki seviyeler.

Bu arada, Birleşmiş Milletler’in nükleer gözlemcisi, İran’ın şimdi soğukluğun ortasında yeraltındaki Fordo tesisinde ikinci bir dizi gelişmiş santrifüj yoluyla uranyum zenginleştirmeyi planladığını söyledi.

Donanma, Cyclone sınıfı devriye gemisi USS Sirocco ve Spearhead sınıfı hızlı seferi nakliye gemisi USNS Choctaw County’nin, Basra Körfezi’ne girmek için Hürmüz Boğazı’ndan geçerken kendilerini üç İran hızlı teknesiyle yakın karşılaşmada bulduğunu söyledi.

Donanmanın Bahreyn merkezli 5. Filosu tarafından yayınlanan bir videoda, yüksek hızlı bir Muhafız Boghammar’ın Sirocco’ya doğru kafa kafaya döndüğü görülüyor. Sirocco sürekli olarak Boghammar’a doğru kornasını çalıyor ve Boghammar kapandıkça uzaklaşıyor. Boghammar, üzerinde İran bayrağı dalgalanarak Sirocco’yu geçerken, patlama sesi duyulabilir, ancak görülemez.

uss-sirocco.jpg
ABD Donanması’nın Cyclone sınıfı kıyı devriye gemisi USS Sirocco (PC 6) 16 Aralık 2018 tarihli bir dosya fotoğrafında Umman Körfezi’nde devriye geziyor.

ABD Ordusu/Pfc. Preston Hammon/Bildiri


Donanma, Boghammar’ın Sirocco’nun 50 yarda yakınına geldiğini ve gemilerin birbirine çarpma riskini artırdığını söyledi. Donanma, genel karşılaşmanın yaklaşık bir saat sürdüğünü söyledi.

Deniz Kuvvetleri, Muhafızların “eylemlerinin uluslararası profesyonel veya güvenli denizcilik davranış standartlarını karşılamadığını ve yanlış hesaplama ve çarpışma riskini artırdığını” söyledi.

İran, stratejik su yolundaki olayı hemen kabul etmedi – ticareti yapılan tüm petrolün beşte biri boğazdan geçiyor. Donanma ayrıca Associated Press’e, bunun son aylarda İran ile yaşadığı ikinci sözde “güvensiz ve profesyonel olmayan” olay olduğunu söyledi.

Donanma, 4 Mart’ta, üç Muhafız gemisinin Basra Körfezi’nden boğazdan geçerken Donanma ve ABD Sahil Güvenlik gemileriyle iki saatten fazla gergin bir karşılaşma yaşadığını söyledi. Donanma, bu olayda, Muhafızların katamaranı Shahid Nazeri’nin USCGC Robert Goldman’ın 25 yarda yakınına geldiğini söyledi.

Donanma, “İki ABD Sahil Güvenlik kesicisi, köprüden köprüye telsiz aracılığıyla birden fazla uyarı yayınladı ve uyarı fişekleri yerleştirdi” dedi.


Rusya’nın Ukrayna’yı işgali İran nükleer anlaşmasını nasıl etkiler?

03:19

Donanma, özellikle daha büyük bir gemi bir Amerikan savaş gemisine daha da yaklaştığından, önceki olayı neden açıklamadığı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak bu, İran ile dünya güçleri arasında Viyana’da yapılan bir anlaşma gibiydi. nükleer anlaşmayı geri getirmek mümkün görünüyordugörüşmeler bozulmadan önce.

İran ve dünya güçleri, 2015 yılında, Tahran’ın ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında uranyum zenginleştirmesini büyük ölçüde sınırladığı nükleer anlaşmayı kabul etti. 2018’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Amerika’yı tek taraflı olarak anlaşmadan çekerek Orta Doğu’nun genelinde gerilimi artırdı ve bir dizi saldırı ve olaya yol açtı.

Viyana’da anlaşmayı yeniden canlandırma konulu görüşmeler Mart ayından bu yana “duraklanıyor”. Anlaşmanın çöküşünden bu yana İran, gelişmiş santrifüjler kullanıyor ve hızla büyüyen zenginleştirilmiş uranyum stoğunu kullanıyor. Bu ayın başlarında da İran 27 güvenlik kamerası kaldırıldı BM’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Ajansın başkanı, nükleer anlaşmaya “ölümcül bir darbe” vurabileceği konusunda uyardı.


Geri tepme olasılığı daha düşük olan yaptırımlar hazırlamak

01:17

Salı günü IAEA, müfettişlerinin İran’ın yeraltı Fordo tesisinde yeni bir 166 gelişmiş IR-6 santrifüj çağlayanı aracılığıyla uranyum zenginleştirmeye hazırlandığını doğruladığını söyledi. Halihazırda İran, Tahran’ın yaklaşık 55 mil güneybatısında, kutsal Şii şehri Kum yakınlarındaki Fordo’da faaliyet gösteren bir IR-6 çağlayanına sahip. %20 saflığa kadar zenginleştirirler.

IAEA, İran’ın kendisine ikinci kademenin zenginleşeceği seviyeyi henüz söylemediğini söyledi. İran, yeni çağlayanı henüz kamuoyu önünde kabul etmedi.

2015 nükleer anlaşması, Fordo’daki tüm zenginleştirmeyi yasakladı. Dağlarla korunan tesis, uçaksavar silahları ve diğer tahkimatlarla çevrilidir. Yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde, 3.000 santrifüjü barındıracak kadar büyük, ancak ABD’li yetkililerin siteyi 2009’da halka açık bir şekilde ifşa ettiklerinde askeri bir amacı olduğundan şüphelenmelerine yol açacak kadar küçük ve sert.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/us-iran-unsafe-encounter-strait-of-hormuz-nuclear-talks-tension/

Yorum yapın