ABD soruşturması: Filistinli gazeteci Ebu Akile’nin ölümünden muhtemelen İsrail ordusu sorumlu ama kesin sonuca varılamadı


Şirin Ebu Akile

Kaynak, Reuters

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan vatandaşı Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin İsrail’in Batı Şeria’daki bir operasyonunda öldürülmesiyle ilgili yürütülen bağımsız soruşturmada, gazetecinin ölümüne “muhtemelen İsrail ordusunun açtığı ateşin” yol açmış olabileceğini; ancak kurşunun kaynağının “kesin olarak belirlenemediğini” belirtti.

Soruşturma kapsamında yapılan ayrıntılı adli analizin ardından, Al Jazeera muhabiri Ebu Akile’nin ölümüne yol açan kurşunun kaynağının “kesin olarak belirlenemediği,” ancak “muhtemelen” İsrail ordusunun açtığı ateşin buna yol açmış olabileceği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın yaptığı açıklamada, bunun kasıtlı olduğuna inanmayı gerektirecek bir neden bulunamadığı ifade edildi.

Açıklamada, “Balistik uzmanlar, kurşunun ağır hasar gördüğü ve bunun da net bir sonuca varmayı engellediğini belirledi” denildi.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-62037259?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın