ABD’li turist, zalim kürtaj yasası sayesinde Malta tatilinde yavaş ve acılı bir ölümle ölebileceğimi söylüyor


Bir KADIN, Malta’daki doktorların, çiftin doğmamış kızlarını “kaybetmesine” rağmen, potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir kürtaj vermeyi reddetmesinden sonra acı verici bir ölüme maruz kalabileceği konusunda uyardı.

16 haftalık hamile olan Andrea Prudente ve partneri Jay Weeldreyer, Andrea’nın suları erken kırıldığında “bebeklerini” ve bebek kızlarının gelecekteki gelişini kutlamak için tatildeydiler.

Andrea Prudente ve Jay Weeldreyer 'Babymoon'larını kutlamak için Malta'ya gittiler

3

Andrea Prudente ve Jay Weeldreyer ‘Babymoon’larını kutlamak için Malta’ya gittilerKredi bilgileri: AP
Çift, Prudente'nin potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir kürtaj talebinin reddedilmesinin ardından Mater Dei hastanesindeki bir odada görülüyor.

3

Çift, Prudente’nin potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir kürtaj talebinin reddedilmesinin ardından Mater Dei hastanesindeki bir odada görülüyor.Kredi bilgileri: AFP

Ancak, Malta’nın fesihler konusundaki kesin yaşam yanlısı tutumu nedeniyle, Prudente şimdi hayatını kaybedebileceğinden korkmaktadır.

Güney Akdeniz adası, dünyadaki en katı kürtaj karşıtı yasalardan birine sahip – her durumda prosedürü yasaklıyor.

ABD, Seattle’dan Prudente, Gozo A&E’ye katıldı ve daha sonra şiddetli vajinal kanama ve ardından gelen su akıntısı ile düşük gibi görünen bir acı çektikten sonra tek devlet sağlık merkezi olan Mater Dei Hastanesine kabul edildi.

Bir ultrason, yırtılmış zarlar (kırık sular) ve ayrılan bir plasenta gösterdi.

Bununla birlikte, fetüsün hala bir kalp atışı var, Seçim için Doktorlar Maltaseçim yanlısı doktorlardan oluşan kar amacı gütmeyen bir kuruluş, dedi.

Uluslararası obstetrik kılavuzlar, fetüsün henüz canlı olmadığı (24 haftadan önce) bu gibi durumlarda, maternal enfeksiyon, sepsis ve ölüm riskinden kaçınmak için gebeliğin sonlandırılması (kürtaj) önerilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Enfeksiyon yırtılan zarlardan rahme, oradan da kana geçerek ölüme kadar gidebilir.

“Hasta gebeliğin sonlandırılması talebinde bulundu ancak talebi reddedildi.

STK yaptığı açıklamada, “Doktorların ancak yakın zamanda ölmesi durumunda müdahale edebileceği söylendi – enfeksiyon kapmamak bile yeterli” dedi.

“Ayrıca doktorların kürtaj seçeneğini onunla tartışamayacakları söylendi.”

Malta, Avrupa Birliği’nde kürtajı tamamen yasaklayan tek ülkedir.

Ülke yasalarına göre, bir çocuğu düşürdüğü veya “düşüğe neden olduğu” tespit edilenler üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Bu aynı zamanda hem hamile kadınlar hem de tıp uzmanları için geçerlidir.

38 yaşındaki genç kadın, “Malta’da mahsur kaldım ve hayatım için savaşıyorum” dedi.

“Malta’nın barbarca kürtaj yasaları, doktorların bana hayatımı tehdit eden, yaşanamaz bir hamileliği sona erdirmek için ihtiyacım olan tedaviyi vermesini engelliyor.

“Geçtiğimiz her gün beni ölümcül bir enfeksiyon riskine sokuyor.”

Bir Facebook gönderisinde Prudente şunları ekledi: “Tahmin edebileceğiniz gibi, bu travmanın özel bir mesele olarak kalmasını tercih ederim ama çaresizim. Burada ölmek istemiyorum.”

Doctors For Choice Perşembe günü yaptığı açıklamada, Prudente’nin şimdi Mater Dei’de “izlemeye ve beklemeye” zorlandığını ve hayatını riske attığını söyledi.

Ortak Weeldreyer, “Malta’da kalarak enfeksiyon yoluyla yavaş ölüm veya uçağa binip kanamanın hızlı ölümü arasında seçim yapma şansımız var” dedi. Euronews.

Örgüt, “Aile haklı olarak perişan ve bir çözüm için çaresiz. İngiltere’ye tıbbi tahliye planlanıyor, ancak bu zamanında gelmeyebilir” diye uyardı.

Avukatı Dr Lara Dimitrijeviç, Euronews Prudente’nin İspanya’da açıklanmayan bir yere tahliye edileceğini söyledi.

Travma geçiren kadın Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, “Neyse ki seyahat sigortası satın aldık ve hastane bakımı ve hava ambulansının tüm masraflarını karşılayacağını umuyoruz” dedi.

Seçim yanlısı kolektif, “çok geç olmadan” sağduyunun hakim olmasını umduğunu söyledi.

Ne yazık ki, Prudent’in durumu münferit bir vaka değil.

Marion Mifsud Mora, hamileliğinin 17. haftasında suları koptu ve Malta’nın sert kürtaj yasaları nedeniyle Eylül 2014’te yaşam savaşı vermek zorunda kaldı.

Ailesi ve kızı Mdina ile birlikte Malta’da tatil yapan Fransız kadın, enfeksiyon ve ateş şikayetiyle Mater Dei’ye kaldırıldı.

“Bebeğinin hiçbir umudu olmadığını bilmesine rağmen, eski kürtaj karşıtı yasalar nedeniyle doktorlar ona yardım edememiş gibi görünüyor.” Kadınlar İçin Kadınlar Maltaacil durum desteği, eğitim desteği ve mentorluk sunarak kadınları güçlendiren bir STK açıkladı.

Doktorların, Mifsud Mora’nın hamileliği sonlandırma talebini reddetmekten başka seçeneği yoktu.

“Bebeğin hala “hafif bir kalp atışı” olduğu için iyileşmesine yardımcı olamadılar.

Marion’un durumu kötüleşmeye devam etti ve seyahat sigortası şirketi tarafından Mater Dei Hastanesi’nden tahliye edilmesi gerekti.”

Genç anne, tıbbi bir jetle Paris’teki özel bir hastaneye götürüldü.

Şimdi iyileşen Mifsud Mora, Malta’da neden “anneyi doğru tıbbi bakımla kurtarmaktansa ölü bir cenini doğurmanın daha önemli olduğunu” hala anlayamadığını söyledi.

Doktorlar Seçimi, birçok Maltalı kadının benzer durumlarda olduğu, ancak konuşmaktan korktukları konusunda uyardı.

“Bu doğru değil. Kadınların da kalpleri çarpıyor!”

Mater Dei Hastanesi ve Malta Hükümeti bu dava hakkında henüz yorum yapmadı.

450.000’in biraz altında bir ülke olan Malta, tipik olarak her yıl 1,1 milyon turisti ağırlıyor.

Çift, Prudente'nin tıbbi acil durumundan önce 12 Haziran'da Gozo'da bir fotoğraf için poz verdi

3

Çift, Prudente’nin tıbbi acil durumundan önce 12 Haziran’da Gozo’da bir fotoğraf için poz verdiKredi bilgileri: AP

Hikayeleriniz için para ödüyoruz!

The Sun haber masası için bir hikayeniz var mı?

Kaynak : https://www.thesun.co.uk/news/18983369/woman-risk-life-doctors-refused-abortion-malta/

Yorum yapın