ABD’nin Hawaii’deki rıhtımlarında Amerikan bayrağı taşıyan Rus süperyatına el konuldu.


Fiji’de, yaptırım uygulanan oligarklara karşı sert önlemler alan Amerikan kolluk kuvvetleri tarafından el konulan Ruslara ait bir süper yat Perşembe günü Honolulu’ya demirledi.

Amadea’ydı 7 Haziran’da ele geçirildiABD’nin 300 milyon dolarlık gemiyi ele geçirme çabalarını durduran haftalarca süren yasal ve idari engellerin ardından. ABD hükümeti, neredeyse bir futbol sahası uzunluğundaki lüks geminin, altın madenciliği tasdikli milyarder Süleyman Kerimov’a ait olduğunu söylüyor. Geminin holding şirketinin avukatı, geminin ABD’nin onaylamadığı bir Rus petrol yöneticisine ait olduğunu söylüyor.

Gemiye, Adalet Bakanlığı’nın lüksü çökertme girişimi olan Kleptocapture girişiminin bir parçası olarak el konuldu. yaptırım uygulanan Rus oligarklarının varlıkları. Temsilciler Meclisi’nden geçen, ancak Senato’dan geçen Başkan Biden tarafından desteklenen mevzuat, ABD’nin Amadea’yı satmasına ve gelirleri Ukrayna savaşı ve toparlanma çabalarına yönlendirmesine izin verecek.

20220221-234649.jpg
ABD yetkilileri tarafından el konulan Rus süperyat Amadea, 16 Haziran 2022 Perşembe günü Honolulu Limanı’na yanaştı.

Tiffany Chang/CBS Haberleri


5 Mayıs’ta Amadea’nın ele geçirildiğini açıkladıktan sonra, ABD Adalet Bakanlığı engellendi haftalarca çılgınca bir yasal çaba ve ABD’ye yelken açmayı reddeden bir yat mürettebatı ile ABD’li müteahhitler, gemiyi Fiji’den ABD’ye götürmek için iki düzineden fazla tamamen yeni bir mürettebat tuttu

Amadea’nın abartılı özellikler Mahkeme belgelerine göre, “hassas mermer ve taşlar” ve “değerli ahşaplar ve narin ipek kumaşlar” ile iç mekanın ortasında bir helikopter pisti, mozaik kaplı havuz, şarap mahzeni, ıstakoz tankı ve sauna yer alıyor.

Amadea, 4 Haziran’da Avrupa Birliği tarafından yaptırım uygulanan, ancak ABD tarafından yaptırım uygulanmayan Eduard Khudainatov’a bağlı holding şirketlerine ait ele geçirilen iki süperyattan biri. saman adam”, yatlara gerçekten sahip olan onaylanmış Rus seçkinleri ve “ikinci kademe bir oligark (en iyi ihtimalle) ve 1 milyar dolardan fazla lüks yat satın almak ve bakımını yapmak için kaynakların yakınında hiçbir yere sahip olmayacak.”

Bir FBI ajanı mahkemeye verdiği bir dosyada, gemi bilgisayarlarında bulunan e-postaların Süleyman Kerimov’un ailesine şifreli olarak atıfta bulunduğunu söyledi – Kerimov için “G-0”, karısı için “G-1”, kızı için “G-2” ve “G”. -3″ oğlu için – ve Kerimov’ların gemide yeni bir pizza fırını, yeni bir spa yatağı gibi uzun vadeli değişiklikler talep ettiğini ve Kerimov’un kendisinden “mevcut en hızlı (jet ski)” olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı, yorum talebine yanıt vermedi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/russian-superyacht-seized-hawaii-flying-american-flag/

Yorum yapın