Afganistan’da yıkıcı depremden 2 gün sonra ölümcül artçı sarsıntı


Doğu Anadolu’da şiddetli bir artçı sarsıntı Afganistan iki gün sonra Cuma günü deprem devlet medyasına göre, bölgeyi sarstı, yüzlerce kerpiç evi yerle bir etti ve 1.150 kişiyi öldürdü. Temblor, son yirmi yılda yoksulluk çeken ülkenin en ölümcül olayıydı.

Pakistan Meteoroloji Dairesi, Afganistan’ın güneydoğusunda 4.2 büyüklüğünde deprem olduğunu bildirdi. Reuters haber ajansı, merkez üssünün Çarşamba günkü depremle neredeyse aynı yerde olduğuna dikkat çekti. Afganistan’ın devlete bağlı Bakhtar Haber Ajansı, artçı şokun beş can daha aldığını ve 11 kişinin yaralandığını söyledi.

38 milyonluk ulus zaten bir savaşın ortasındaydı. Milyonları derin bir yoksulluğa sürükleyen sarmal ekonomik kriz bir milyondan fazla çocuk ciddi yetersiz beslenme riskiyle karşı karşıya.

Çarşamba günü 6 büyüklüğündeki deprem, geceleri insanlar uyurken vurdu ve binlerce kişiyi barınaksız bıraktı. Ülkenin bileşik ihtiyaçlarını keskin bir şekilde odak noktasına getirdi. Afganistan’ın uluslararası para sistemiyle bağlantısı kesilmeye devam ediyor ve yardım grupları, uluslar doğrudan Taliban ile anlaşmayı reddettiği için yerel personele elden teslim edilen çantalarla nakit ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Yerel Kızılay ve BM Dünya Gıda Programı gibi yardım kuruluşları, depremin merkez üssü Paktika ve komşu Khost vilayetinde gıda ve çadır ve uyku matı gibi diğer acil ihtiyaçları olan en savunmasız ailelere yardım etmek için devreye girdi.

Afganistan'daki depremde ölü sayısı bin 150'ye yükseldi
22 Haziran 2022’de Afganistan’ın Paktika sınırındaki 6.1 büyüklüğündeki depremin ardından insanlar bir binanın enkazı üzerinde duruyorlar.

Bilal Güler / Anadolu Ajansı Getty Images ile


Yine de, sakinler, Taliban liderliğindeki yeni hükümetleri ve uluslararası yardım topluluğu yardım getirmek için mücadele ederken, sonrasında büyük ölçüde kendi başlarına başa çıktılar. Etkilenen bölgelere giden kalitesiz dağ yolları, hasar ve yağmur nedeniyle daha da kötüleşti. Köylüler, hayatta kalanları bulmak için ölülerini gömüyor ve molozları elle kazıyor.

Bakhtar ajansının Taliban direktörü Cuma günü yaptığı açıklamada, önceki 1.000 kişinin öldüğü raporlarından ölü sayısının 1.150 kişiye yükseldiğini söyledi. Abdul Wahid Rayan, en az 1.600 kişinin yaralandığını söyledi.

Etkilenen köylere erişim ve iletişim zorlukları göz önüne alındığında, ölü sayısı sayılarına nasıl ulaşıldığı net değil.

Afganistan'daki depremde ölü sayısı bin 150'ye yükseldi
22 Haziran 2022’de Afganistan’ın Paktika sınır illerini vuran 6,1 büyüklüğündeki depremin ardından hasar gören bir evin dışında bir Afgan çocuk görülüyor.

Sayed Khodaiberdi Sedat / Anadolu Ajansı Getty Images ile


Devlet medyası 3.000’e yakın evin yıkıldığını veya ağır hasar gördüğünü bildirdi. Gayan ilçesinde depremde en az 1000 ev hasar gördü. Host ilinin Spera ilçesinde de 800 ev daha hasar gördü.

Modern binalar başka yerlerdeki 6 büyüklüğündeki depremlere dayanırken, Afganistan’ın kerpiç evleri ve toprak kaymasına meyilli dağları bu tür depremleri daha tehlikeli hale getiriyor.

Bölgedeki yollar o kadar kötü döşenmiş ve gezinmek zor ki, Gayan Bölgesi’ndeki bazı köylere sadece 110 mil uzaklıkta olmasına rağmen başkent Kabil’den ulaşmak tam bir gün sürüyor.

Agence France-Presse, Cuma sabahı, Kabil’den ayrıldıktan 24 saat sonra, Dünya Gıda Programından yedi kamyonun Wuchkai köyüne doğru yuvarlandığını gördü. Kabil’den ayrılmak.

yürek burkan sahneler

Perşembe günü Associated Press muhabirlerinin saatlerce gezdiği Gayan bölgesindeki köylerde, önceki yağmurlu geceyi açık havada geçiren aileler, çöken çatıların ahşap parçalarını kaldırdı ve elleriyle taşları çekerek kayıp sevdiklerini aradı. Bölgede araçlarla dolaşan Taliban savaşçıları, ancak sadece birkaçının molozları kazmaya yardım ettiği görüldü.

Çok az ağır ekipman izi vardı – sadece bir buldozer taşınırken görüldü. Ambulanslar dolaştı, ancak yaşayanlara çok az yardım olduğu açıktı. Gayan’da 6 yaşındaki bir çocuk, anne babası, iki kız kardeşi ve bir erkek kardeşinin öldüğünü söylerken ağladı. Kendi evinin yıkıntılarından kaçmış ve komşulara sığınmıştı.

Afgan halkı Gayan'daki depremden etkilenen bir bölgede yardım almayı bekliyor
Afganlar, 23 Haziran 2022’de Afganistan’ın Gayan kentinde meydana gelen depremden etkilenen bir bölgede yardım almayı bekliyor.

ALİ KARA / REUTERS


Paktika vilayetinde 21 yaşındaki Zaitullah Ghurziwal AFP’ye verdiği demeçte, “Battaniye yok, çadır yok… Sığınak yok. Tüm su dağıtım sistemimiz bozuldu. Kelimenin tam anlamıyla yiyecek hiçbir şey yok.”

Taliban geçen Ağustos ayında yönetimi ele geçirdiğinde birçok uluslararası yardım kuruluşu Afganistan’dan çekildi. Kalanlar, depremin vurduğu uzak bölgeye tıbbi malzeme, yiyecek ve çadır götürmek için çabalıyorlar. BM kurumları da bu yıl Afganistan için 3 milyar dolarlık bir fon açığıyla karşı karşıya.

Almanya, Norveç ve diğer bazı ülkeler deprem için yardım gönderdiklerini açıkladılar, ancak henüz hiçbir hükümetin resmen tanımadığı Taliban ile değil, yalnızca BM kurumları aracılığıyla çalışacaklarının altını çizdi. Milletler, Taliban’ı, başta Afgan kadın ve kızlarının hak ve özgürlükleri olmak üzere, insan haklarıyla ilgili endişeleri ele almaya çağırdı.

Uluslararası Kurtarma Komitesi, iki ilde temel ilk yardımı sağlamak için acil sağlık ekiplerine sahip ve depremde evlerini ve geçim kaynaklarını kaybeden ailelere nakit destek sağladığını söyledi. 1988’den beri Afganistan’da faaliyet gösteren örgüt, Afganistan’ın döviz rezervlerini nihai olarak serbest bırakmak için uluslararası bir yol haritası çağrısında bulunuyor.

ABD birliklerini geri çekmeye hazırlanırken geçen yıl Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesi, Biden yönetiminin Afgan merkez bankasının ABD bankalarında sahip olduğu yaklaşık 9,5 milyar doları dondurmasına neden oldu ve yeni yöneticilerin memurlara ödeme yapma ve mal ithal etme çabalarını engelledi.

Pakistan’dan tırlar gıda ve diğer ihtiyaç maddeleri geldi, İran ve Katar’dan insani yardım dolu uçaklar indi. Hindistan, insani yardımın dağıtımını koordine etmek için Kabil’e insani yardım ve teknik bir ekip gönderdi. Hindistan, yardımının karadaki bir BM ajansına ve Afgan Kızılayına teslim edileceğini söyledi.

Paktika eyaletinde deprem, sakinlerin engebeli dağlar arasındaki birkaç verimli bölgede yaşamlarını sürdürdüğü derin bir yoksulluk bölgesini salladı.

BM ve diğerleri tarafından aktarılan, yoksulluk oranlarının bu yıl nüfusun %97’sine, işsizliğin ise %40’a çıkabileceğine dair tahminler var.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/afghanistan-earthquake-deadly-aftershock-2-days-later/

Yorum yapın