Afganistan’ın doğusunda şiddetli depremde 1000’den fazla kişi hayatını kaybetti.


Kabil, Afganistan – Doğuda şiddetli bir deprem meydana geldi. Afganistan Ülkenin iktidardaki Taliban rejiminden yetkililere göre, Çarşamba günü erken saatlerde 1000’den fazla insan öldü. Ağır darbe alan Paktika eyaletindeki bilgi ve kültür başkanı Muhammed Amin Hafiza, CBS News’e telefonda yaptığı açıklamada, yalnızca kendi eyaletindeki ölü sayısının 1.000’in üzerine çıktığını ve 1.500’den fazla kişinin de yaralandığını söyledi.

Hafiza, bölgedeki çöken evlerin görüntüleri ortaya çıkarken, “Bazı aileler tamamen ortadan kayboldu” dedi.

image-from-ios.jpg
Taliban yetkilileri ve sakinleri, Afganistan’ın devlet tarafından işletilen Bakhtar Haber Ajansı’ndan alınan bir görüntüde, 22 Haziran 2022’de meydana gelen büyük bir depremin ardından Afganistan’ın doğusundaki Paktika eyaletindeki evlerde meydana gelen hasarı araştırıyor.

Bahtar Haber Ajansı


Afganistan’ın Khost ve Paktika illerini yerel saatle 01:30 sularında vuran 5.9 büyüklüğündeki depremden sonra bilgi yavaş yavaş ortaya çıktı. Deprem, başkent Kabil de dahil olmak üzere ülkenin geniş bir bölümünde hissedildi.

Felaket, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin birinci yıl dönümüne sadece birkaç ay kala meydana geldi. Uluslararası toplum, İslamcı grubun Ağustos 2021’de kontrolü ele geçirmesinden bu yana ülkeyi büyük ölçüde terk etti. ABD ordusunun kaotik geri çekilmesi. Ülkedeki yabancı hükümet ve uluslararası yardım kuruluşu personelinin ve altyapısının görece eksikliği, yardım çabalarını karmaşıklaştırabilirdi, ancak çeşitli kuruluşlar hızla yardımın yolda olduğunu söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan video ve fotoğraflar, yaralıları tahliye etmek için bölgeye koşan askeri helikopterleri gösterdi.

Afganistan’ın doğusundaki Afgan Kızılayı’nın bölge müdürü Mevlevi Elyas Nasiri, ambulansların ve kurtarma ekiplerinin olay yerine geldiğini ve kurbanları bulmak ve onlara yardım etmek için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Eyalet başkentinden deprem bölgesine yaklaşık 3,5 saatlik bir araba yolculuğu olduğunu ve bazı insanların hala enkaz altında mahsur kaldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, diğer BM kurumları ve İtalya merkezli ACİL tıbbi yardım derneği de dahil olmak üzere çeşitli diğer kuruluşlar, deprem kurbanlarına yardım etmek için kaynakları seferber edip dağıttıklarını söyledi.

Ülkedeki bir BM yetkilisi, deprem bölgesinde tahminen 2 bin evin yıkıldığını söyledi.

UNICEF İletişim, Savunuculuk ve Sivil Katılım şefi Sam Mort, CBS News muhabiri Pamela Falk’a verdiği demeçte, “Heyelanlar ve engellenen yollar nedeniyle bazı topluluklara hala ulaşamıyoruz.” Gayan mahallesi. “Bu, o bölgedeki evlerin yaklaşık %70’i. Ve bilirsiniz, enkazın altında hala mahsur kalan insanlar olduğundan korkuyoruz.”

ABD ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden’ın “gelişmeleri izlediğini ve USAID ve diğer federal hükümet ortaklarını, en çok etkilenenlere yardım etmek için ABD’nin yanıt seçeneklerini değerlendirmeye yönlendirdiğini” söyledi.

Sullivan, ABD’nin “Afganistan’a en büyük insani yardım bağışçısı olmaya devam ettiğini ve insani ortaklarımızın zaten tıbbi bakım ve barınak malzemeleri tedarik ettiğini” söyledi.

Paktika’nın Gayan bölgesindeki bir köyün sakini olan Kawsar, CBS News’e telefonda yaptığı açıklamada, depremde köyünde babası da dahil olmak üzere 24 kişinin öldüğünü ve 30’dan fazla kişinin de yaralandığını söyledi.

“Bir ailedeki kurbanlar arasında iki çocuk ve iki kadın var.” diyerek hükümeti derhal yardım sağlamaya çağırdı.

Başka bir Gayan bölgesi sakini olan 28 yaşındaki Juma Khan, CBS News’den Sami Yousafzai’ye telefonda, sabah 1:30 sularında “sarsılarak uyandığını” ve bunun bir deprem olduğunu hemen anladığını söyledi.

CBS News’e verdiği demeçte, “Hayatım boyunca hiç böyle bir deprem hissetmedim” dedi. “Odamdan atladım ve ağabeyimin odasına koştum. Oda üzerlerine çökmüştü ve karısını ölü buldum, kardeşim ve üç çocuğu enkaz altında yaralandı. Onları enkazdan çıkarmak sekiz saat sürdü.”

Afganistan Depremi
Afgan çocuklar, 22 Haziran 2022, Afganistan’ın Khost Eyaletinin Spera Bölgesi’ndeki depremde yıkılan evlerinin enkazı arasında oturuyorlar.

AP


Khan, “Köyümüzde evlerin çoğu çöktü, onlarca kişi öldü ve onlarcası daha yaralandı” dedi. “İnsanlar çaresizce hala hayatta olanları bulmak için elleriyle enkazın etrafını kazıyorlar. Taliban hükümet helikopterleri ciddi şekilde yaralananların bir kısmını değiştiriyor, ancak Taliban etkili bir arama ve kurtarma görevi yürütecek kaynağa ve donanıma sahip değil.”

Taliban’ın baş sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda acil bir toplantı yapıldığını ve yetkililere depremzedelere mümkün olan her türlü yardımı yapma talimatı verildiğini söyledi.

afganistan-deprem-2022.jpg
Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta 22 Haziran 2022’de Afganistan’ın doğusundaki Paktika eyaletini vuran depremde yıkılan evlerden biri görülüyor.

Doğu Afganistan, Güney Asya’nın Hindu Kush sıradağları boyunca uzanan komşu ülkelerle birlikte, dağlar aktif bir jeolojik fay hattı üzerinde yer aldığından büyük depremlere karşı oldukça savunmasızdır. Bölgedeki evlerin, hastanelerin ve diğer binaların çoğu kötü inşa edilmiş durumda ve depremler olduğunda çökmeye eğilimlidirler.

2015 yılında bölgede meydana gelen büyük bir depremde 200’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. 2002’de Çarşamba günküne benzer bir güce sahip başka bir temblor kuzey Afganistan’da yaklaşık 1.000 kişiyi öldürdü.

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/earthquake-afghanistan-deaths/

Yorum yapın