Aiden Aslin: Donetsk ayrılıkçıları tarafından ölüme mahkum edilen Briton, infazın devam edeceğini söylediAiden Aslin: Donetsk ayrılıkçıları tarafından ölüme mahkum edilen Briton, infazın devam edeceğini söyledi

Ukrayna için savaştığı için Rusya destekli ayrılıkçı bir bölgede ölüm cezasına çarptırılan İngiliz bir adamın ailesi, idam edilmeyi beklediğini ve bu sürenin artık “dolduğunu” söyledi.

Aiden Aslin, bu ay doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DPR) İngiliz Shaun Pinner ve Faslı Brahim Saadoun ile birlikte sözde “paralı askerlik faaliyetleri” nedeniyle ölüm cezasına çarptırıldı.

Aileleri, Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından sözleşmeli olarak görevlendirilen üçlünün paralı asker olduğunu reddediyor. Birleşik Krallık, vatandaşlarının düzenli asker olduklarında ve Cenevre Sözleşmeleri uyarınca çatışmalara katıldıkları için kovuşturmadan muaf tutulmaları gerektiğinde ısrar ediyor.

BBC’ye konuşan Aslin’in ailesi, 28 yaşındaki tutuklu ile telefonda görüştüklerini söyledi. Onlara, kendisini kaçıranların “zamanın tükenmekte olduğu” konusunda uyardığını söyledi.

Aslin’in büyükannesi Pamela Hall, “Kelime yok, sadece kelime yok, ailenizin bir üyesinin bu şekilde tehdit edilmesi herkesin en kötü kabusu olmalı.

“Aiden bu sabah annesini aradığında son derece üzgündü. Sonuç olarak Aiden, DPR’nin kendisine İngiltere’den kimsenin temas kurmadığını ve idam edileceğini söylemediğini söyledi.

“Aiden’ın bize söylediklerine, DPR bir yanıt alamazsa onu idam edeceklerine inanmak zorundayım. Açıkçası umarım bu doğru değildir.”

Rusya’nın Londra büyükelçisi Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin idamlarını önlemek için Moskova’dan yardım istediğini söyledi.

Büyükelçi Andrei Kelin, “İngilizlerin bize bir yaklaşımı vardı – bize bir not gönderdiler, ancak not o kadar kibirli ve öğretici ifadelerle doluydu ki, bu konularda işbirliği yapma isteğimizi gerçekten uyandırmadı” dedi. Rusya-24 TV.

Kelin, “DPR’ye yaklaşmaları gerekiyor – tavsiyemiz aynı kalıyor” dedi.

Rusya ölüm cezasını uygulamasa da, bağımsızlığı sadece Moskova tarafından tanınan Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin kanun kitaplarında bu ceza var.

Aslin’in ailesi daha önceki bir açıklamada şunları söyledi: “Biz, Aiden Aslin’in ailesi, şu anda medyadan mahremiyet talep etmek istiyoruz.

“Bu, ailemiz için çok hassas ve duygusal bir zaman ve bizi destekleyen herkese teşekkür etmek istiyoruz.

“Şu anda Aiden’ı eve getirmek için Ukrayna hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı ile çalışıyoruz. Aiden çok sevilen ve çok özlenen bir adam ve umarız çok yakında serbest bırakılır.”

Shaun Pinner Ukrayna’da savaşıyordu

(Hava Durumu)

Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna’da gözaltına alınan İngilizlerin davalarını soruşturma sürecinde olduğu ve Bay Aslin ve Bay Pinner’ın ailelerine destek sağladığı söyleniyor.

Dominic Raab daha önce Dışişleri Bakanlığının Bay Aslin adına “tüm temsilleri yapacağını” söylemişti.

Dışişleri Bakanı Liz Truss ayrıca iki İngiliz’in serbest bırakılmasını sağlamak için “gereken her şeyi” yapacağına dair güvence verdi.

Ailelerine, hükümetin Moskova yanlısı bir vekil tarafından “sahte” yargılanmalarının ardından serbest bırakılmalarını güvence altına almak için “kesinlikle çalıştığını” söyledi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/aiden-aslin-execution-russia-ukraine-b2107346.html

Yorum yapın