Amerikalı kadın, Malta’nın yaşanamaz hamileliğin sonlandırılmasını reddetmesinin ardından Mallorca’ya havalanacakAmerikalı kadın, Malta'nın yaşanamaz hamileliğin sonlandırılmasını reddetmesinin ardından Mallorca'ya havalanacak

Amerikalı bir kadın ve eşi, Malta’daki sağlık yetkilileri tarafından talebi reddedildikten sonra, yaşaması imkansız hamileliğini sona erdirmek için İspanya’nın Mallorca kentine götürülecek.

38 yaşındaki Andrea Prudente ve 45 yaşındaki partneri Jay Weeldreyer, hava ambulansıyla İspanya adasına gidecek.

Göre Malta zamanları, Avukat Lara Dimitrijeviç ve Women for Choice’ın başkanı, çiftin seyahat sigortasının, Bayan Prudente’nin durumunun “hayatı tehdit edici” kabul edilmesi nedeniyle tedbiri uygulamaya devam etmeyi kabul ettiğini doğruladı.

Perşembe günü Malta’dan ayrılmaları bekleniyor.

Hava ikmali öncesinde, Bay Weeldreyer, bölümün yakında sona ereceği için “çok rahatladıklarını” söylediği için, Bayan Prudente, Mater Dei hastanesinde stabil durumdaydı.

Ancak Bay Weeldreyer, “sigorta, yardımlarımızın izin verdiği kısmı karşılayacak ve ardından kalan bakiyeyi ödeyeceğiz” dedi.

Bayan Prudente 16 haftalık hamile ve bir hafta önce suyunun vaktinden önce gelmesi, yani rahimde amniyotik sıvı kalmaması nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Doktorlar hala kalp atışı olduğunu söylerken, çifte bebeğin yaşama şansı olmadığını da söylediler. Çift, Bayan Prudente’nin güvenliğinden endişe ederek hamileliğin sonlandırılmasını istedi.

Malta’daki doktorlar da çifte, Bayan Prudente’nin hayatı yakın tehlikede olmadığı sürece herhangi bir önlem alamayacaklarını ve çifti fetüsün ölmesini beklemeye zorlayarak, muhtemelen Bayan Prudente’yi tehlikeli bir enfeksiyon riski altına sokacağını söylediler.

Avrupa Birliği’nde durum ne olursa olsun kürtajı tamamen yasaklayan tek ülke olan Malta, çifte yaklaşık 525.000 kişilik Akdeniz ada ülkesini terk etmek gibi tek seçenek bırakıyor.

Dr Dimitrijeviç, “Burada aranan bir hamilelikten bahsettiğimizi unutmayalım,” dedi. Malta zamanları. “Andrea psikolojik olarak çok şey yaşıyor. Ama burada Malta’da doktorların eli kolu bağlı, çünkü yasalara göre hamileliği sonlandırarak suç işlemiş olacaklar. Bu dava, kürtajın suç olmaktan çıkarılması gerektiğini vurgulamaktadır.”

Avukat daha önce Euronews’e şunları söyledi: “Bence bu barbarca. Bu bir Avrupa Birliği ülkesi standartlarının çok altında. Bundan çok daha iyisini yapabiliriz.”

Andrea ve partnerinin yaşadığı travma kesinlikle kabul edilemez olduğundan, “merhamet ve anlayış” olacağını umduğunu belirterek, “İnsanlık duygusunun hüküm süreceğini umduk” diye ekledi. Acı verici ve insanlık dışı bir durum” dedi.

Çift, hastane yasal olarak kürtaj yaptırmaları için ayrılmalarını söyleyemediği için tıbbi tavsiyeye rağmen kendilerini taburcu ediyor.

Doctors For Choice Çarşamba günü hikayeyi isimsiz olarak paylaştıktan sonra çileleri hakkında halka açık konuşmaya karar verdiler. Hikayeye yönelik uluslararası ilgiye rağmen, Malta sağlık yetkilileri hala durumu kamuoyuna açıklamadı.

Çift, Seattle, Washington yakınlarında yaşıyor ve bu ayın başlarında Malta’ya geldi. Bay Weeldreyer, altı yıldır birlikte olduklarını ve evlenmeyi planladıklarını söyledi.

Kısmen iyi sağlık sistemi nedeniyle Malta’yı bir seyahat noktası olarak seçtiler. Prudente ağır kanamaya başladığında Malta ana adasının kuzeybatısındaki ayrı bir ada olan Gozo’daydılar.

Geçen Perşembe günü “bebeğin öleceği” söylenmeden önce birkaç kez Gozo Genel Hastanesine gittiler. Daha sonra Mater Dei Hastanesine yatırıldı.

“Bu bebeği istedik. Bir yandan kalp atışlarını duymak, kızımızı kucağımıza alacağımıza dair umut veriyor. Ama bu kalp atışı aynı zamanda eşimin sağlığı için de bir engel” dedi Bay Weeldreyer. Malta zamanları.

Malta’daki kürtaj karşıtı grup Life Network Foundation’dan Miriam Sciberras, doktorların “hem anneyi hem de çocuğu kurtarmaya çalıştıklarını, ancak bu kaçınılmazsa, anneye ihtiyacı olan bakımı verdiklerini, bunun ardından çocuk annesini ya da babasını kaybetse bile” dedi. onun hayatı”.

Malta yasaları, hem sağlık çalışanları hem de hamile olanlar, hamileliğini sonlandırdığı veya “düşük yapmasına neden olduğu” tespit edilenlerin üç yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini belirtiyor.

Weeldreyer, “Maltalılar bunun hakkında konuşma şekli, bunun bir kürtaj olduğu, meselenin gerçeği, bunun eksik bir düşük olduğu” dedi. Euronews. “Bu hamileliğin yaşayabilir bir bebekle sonuçlanma ihtimali yok.”

“Kızımızı kaybettik” dedi. “Henüz üzülme fırsatım olmadı.”

Weeldreyer çıkışa, “Buraya gelip bir aile olmayı kutlamak için romantik, birbirine bağlı ve sevgi dolu iki haftalık bir tatil yapmak istedik” dedi. “Bunun yerine Andrea’nın tehlikesiyle yüzleşmek zorundayız.”

“Zihinsel ve duygusal olarak oldukça acımasız” diye ekledi. “Andrea bitkin, hüsrana uğramış, kızgın.”

bu Malta zamanları yılda yaklaşık 300-400 Maltalı kadının kürtaj için adayı terk ettiğini bildirdi.

Dr Dimitrijevic, “Yeterince içtik” dedi. Euronews. “Bu durumla ipimizin sonuna geldik. Değişmesi gerekiyor.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/malta-mallorca-spain-andrea-prudente-b2107714.html

Yorum yapın