Amerikalı savaşçı Grady Kurpasi, diğer iki kişinin yakalandığı sanıldığı için Ukrayna’da kaybolduAmerikalı savaşçı Grady Kurpasi, diğer iki kişinin yakalandığı sanıldığı için Ukrayna'da kayboldu

Eski bir ABD Deniz Piyadeleri subayı, ailesi tarafından Ukrayna’da ülke güçleriyle birlikte savaşırken kaybolduğu düşünülen üçüncü Amerikalı olarak tanımlandı.

Ailesinin sözcüsü George Heath, Grady Kurpasi’den 26 Nisan’dan beri haber alınamadığını söyledi. CNN Perşembe günü. O sırada Kherson bölgesinde görev yapıyordu.

Heath, ABD Deniz gazisinin, 24 Şubat’ta savaşın başlamasından bu yana yoğun Rus ateşi altında kalan bölgeden sivillerin tahliye edilmesi için askeri bir karakol tuttuğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı saatler önce üçüncü bir Amerikalı adamın “son haftalarda” kaybolduğunu söyledi, ancak kişinin adını vermedi.

Bay Kurpasi’nin ailesi, onun her zaman “önden liderlik eden ve örnek olarak liderlik eden” “harika bir adam” olduğunu söyledi.

O sırada yaşadığı New York City’deki 2001 terör saldırısının ardından ABD Deniz Piyadeleri’ne katıldı ve daha sonra Kasım 2021’de emekli olmadan önce üç savaş turunda Irak’a konuşlandırıldı.

Diğer iki ABD vatandaşı – 39 yaşındaki Alexander Drueke ve 27 yaşındaki Andy Huynh – hala ülkede kayıp ve Rus sosyal medyasında yer alan iddialar ve ikilinin bir görüntüsü, yakalandıklarını gösteriyor.

Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü, korkulmasına rağmen, yakalanıp yakalanmadıklarını teyit edemediğini söyledi. Her iki adamın da aileleri, ABD hükümetinden serbest bırakılmalarını güvence altına almak için çalışmasını istedi.

Rus askeri iddialarına göre, 39 yaşındaki Robert Drueke (solda) ve 27 yaşındaki Andy Huynh’ın (sağda) Harkov’daki bir savaşın ardından Rus güçleri tarafından yakalandığı bildirildi. Adamlar, Ukrayna ile savaşan ve savaş sırasında yakalanan ilk Amerikalılar.

(sosyal medya)

Bay Drueke ve Bay Huynh ile Bay Kurpasi, Ukrayna adına Rusya’ya karşı savaşmak için gönüllü olan bir grup yabancı savaşçıya aitti.

Ukrayna’nın doğu işgali altındaki topraklarında Rus destekli bir mahkeme geçen hafta Ukrayna için savaşırken yakalandıktan sonra iki İngiliz vatandaşını ve bir Faslıyı ölüme mahkum etti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price Perşembe günü yaptığı basın toplantısında ABD’nin Birleşik Krallık da dahil olmak üzere “diğer ortaklarla” “genel olarak bu konu” hakkında görüştüğünü söyledi.

Rusya’nın devam eden saldırganlığının beraberinde getirdiği tehlikeler nedeniyle Amerikan vatandaşlarını Ukrayna’ya seyahat etmemeleri için elimizden gelen her şekilde teşvik etmeye devam ediyoruz” dedi.

Reuters tarafından ek raporlamaKaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/ukraine-american-grady-rurpasi-russia-b2103393.html

Yorum yapın