Amerikan okulları ve halka açık yerler ‘savaş alanları’ haline geldi, Biden silahlı şiddete karşı harekete geçme çağrısında bulunduAmerikan okulları ve halka açık yerler 'savaş alanları' haline geldi, Biden silahlı şiddete karşı harekete geçme çağrısında bulundu

ABD, New York ve Teksas’taki korkunç katliamlar da dahil olmak üzere bir dizi toplu çekimden sarsılırken, Başkan Joe Biden Perşembe günü silahlı şiddete karşı eylem çağrısı yaptı.

Başkan, teneffüste Washington’dan uzakta, son birkaç yıldır bir süpermarkette, bir ilkokulda ve bir hastanede meydana gelen şok edici katliam sahnelerine yanıt olarak olası uzlaşma yasalarını tartışmak için bir araya gelen Senato üyeleri olarak nadir bir prime time konuşması yaptı. haftalar.

Uvalde ve Buffalo’daki saldırıları takip eden günlerde, Tulsa’daki bir hastaneye ve Los Angeles’taki bir liseye yapılan silahlı saldırılar da dahil olmak üzere, ortaya çıkan şiddet karşısında, kabus gibi olan bu silahlı saldırı olayları bile hafızalara kazınma riskiyle karşı karşıya.

Bay Biden, Amerikalılara “sorumlu” silah sahiplerine saygı duyduğunu ve silahlarına el koymaya çalışmayacağını söylerken, 2. Değişikliğin “mutlak” olmadığını ve sınırsız olmadığını ve Amerika’da silah şiddetinin kontrolden çıktığını ve derhal harekete geçilmesini gerektirdiğini ileri sürdü.

Ateşli silah alım yaşının 18’den 21’e çıkarılmasını ve Amerika’nın AR-15 gibi saldırı tarzı silahlara yönelik yasağı eski haline getirmesini özellikle istedi. Yasak 2004 yılında sona erdi.

Askeri sınıf M16’nın yarı otomatik bir versiyonu olarak tasarlanan AR-15’in mülkiyeti üzerindeki kısıtlamalar da dahil olmak üzere, son çekimlere yanıt olarak çeşitli siyasi gruplar tarafından çok çeşitli tepkiler destekleniyor. Tüfek, Uvalde, Tulsa ve Buffalo’daki en son saldırılarda kullanıldı.

Bay Biden Perşembe günü Beyaz Saray’dan yaptığı açıklamada, “Burada Amerika’da ölüm tarlaları, savaş alanları haline gelen çok fazla başka okul, çok fazla günlük yer var” dedi.

Başkan, “Son yirmi yılda, nöbetçi polis memurları ve aktif görevli askerlerin toplamından daha fazla okul çağındaki çocuk silahlardan öldü” dedi. “Tanrı aşkına, daha ne kadar katliama razıyız?”

Sözler, son birkaç on yılda Amerikan toplumunu ve okullarını neredeyse tanımlıyor gibi görünen silahla bağlantılı suçların ve kitlesel şiddetin hastalıklı eğiliminin sert bir şekilde kınanmasıydı ve sadece birkaç gün önce Cumhuriyetçilere iltifat eden başkandan retorik bir kaymaya işaret ediyordu. Mitch McConnell, rasyonel yasama ortakları olarak.

Bay Biden’ın Twitter hesabı konuşma sırasında, “Cumhuriyetçiler yasanın 2004’te süresinin dolmasına izin verdikten ve bu silahların tekrar satılmasına izin verildikten sonra – toplu çekimler üç katına çıktı” dedi ve cumhurbaşkanının bu konuda savaşmaya hazır olduğunu gösteren yeni tonu eve getirdi. seçim yılında çıkan bir konu. Sözlü açıklamalarında Cumhuriyetçilerin bu konudaki direnişinin “mantıksız” olduğunu kaydetti.

Hayatta kalanlar ve ailelerinin tek bir mesajda birleştiğini de sözlerine ekledi: Hükümetin şiddeti durdurmak için harekete geçmesinin zamanı geldi.

“Bize bir mesajları vardı: Bir şeyler yap, sadece bir şeyler yap. Biden, “Tanrı aşkına bir şeyler yapın” dedi.

“Saldırı silahlarını ve yüksek kapasiteli şarjörleri yasaklamamız gerekiyor ve saldırı silahlarını yasaklayamazsak, onları satın alma yaşını 18’den 21’e çıkarmalıyız,” diye devam etti başkan.

“Hiçbir şey yapılmadı. Bu sefer bu doğru olamaz. Bu sefer gerçekten bir şeyler yapmalıyız,” diye ısrar etti ve Marjory Stoneman Douglas Lisesi’ndeki silahlı saldırı ve Sandy Hook katliamı da dahil olmak üzere diğer toplu katliamları sıraladı. yanıt olarak hiçbir federal eylem olmadığını kaydetti.

Bay Biden’ın partisindeki pek çok kişi, genel olarak Amerikalılardan ABD’deki şaşırtıcı silah sayısı hakkında da düşünmelerini istiyor; özel Amerikan silah sahiplerinin elinde yalnızca 19 milyondan fazla AR-15 olduğu tahmin ediliyor ve yüksek güçlü tüfek, genel ABD silah pazarının yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

Perşembe günkü konuşması, bazı analistler tarafından, kendi partisinin, Cumhuriyetçilere toplu ölüm karşısında her türlü silah reformuna karşı birleşik bir direniş kampanyasını sürdürmek için çok hoşgörülü davrandığı yönündeki eleştirilerine bir yanıt olarak görüldü.

Başkanın söylemi, konuşması sona erdikten sonra silahlı şiddet aktivistleri tarafından kutlanırken, bir eylem planıyla desteklenmeleri gerektiğini açıkça belirttiler.

Guns Down America’nın kurucusu Igor Volsky, “Başkan Biden, saldırı silahlarının yasaklanmasından arka plan kontrollerinin genişletilmesine ve silah üreticilerinin dokunulmazlığının sona erdirilmesine kadar, hangi politikaların hepimiz için daha güvenli topluluklar oluşturmaya yardımcı olabileceğini bildiğimizi belirtmekte haklıydı” dedi. Beyan.

“Fakat Başkan’ın bu gece yapmadığı şey, destek oluşturmak ve sonunda bu önlemlerden bazılarını geçirmek için açık bir plandı. O, hevesli bir vizyon ortaya koyan bir aday değil,” diye devam etti Bay Volsky. “O, bu teklifler için mücadele etmek için çok sıkı çalışmaktan sorumlu olan bir Başkan. Bu geceki konuşma doğru yönde atılmış bir adımdı. Şimdi kolları sıvamalı ve işi halletmek için elindeki tüm araçları kullanmalıdır.”

Sözlerinin, şu anda eyaletleri aile üyelerine izin veren kırmızı bayrak yasalarını uygulamaya teşvik etmek için federal hibe parası sağlamaya yönelik bir plan etrafında toplanmış gibi görünen, konuyla ilgili olası tavizleri tartışmak üzere bir araya gelen iki partili milletvekili grubu üzerinde ne etkisi olacağı açık değil. veya kolluk kuvvetlerinin kendileri veya başkaları için tehlike oluşturduğuna karar verilen kişiler üzerinde geçici silah kısıtlamaları talep etmesi.

Senato’daki Cumhuriyetçilerin ara sınavlardan sadece aylar önce bu konuda Demokratlarla çalışma konusundaki yeni istekliliği, GOP’un yakın hafızada kitlesel çekimlere ilk gerçek federal tepkiyi sürdürmek için siyasi nedenleri olduğunu gösteriyor.

Soldaki pek çok kişi, çoğu durumda doğru olan bir suçlama olan, sözde silah lobisine bağlı olduğu için sağı çekiçlese de, Texas Lt Gov Dan Patrick ve diğer muhafazakarların geri çekilmesiyle kanıtlandığı gibi dinamik, en azından bir şekilde değişiyor olabilir. Ulusal Tüfek Birliği’nin Teksas, Uvalde katliamından hemen sonraki günlerde hafta sonu Houston’daki toplantısı.

İki partili görüşmelere katılan Cumhuriyetçi senatörlerden biri, Portland Basın Habercisi özellikle Uvalde’nin vurulmasının sağdaki daha inatçı meslektaşlarından bazılarını harekete geçirdiğine inandığını söyledi.

“Bu gruplarda çalışırken iyimser olma eğiliminde olduğumun farkındayım, ancak Buffalo’da alışveriş yapanların vurulmasının ardından bu küçük çocukların bu korkunç çekimi, Senato meslektaşlarım da dahil olmak üzere insanları gerçekten etkiledi ve umarım bu bizim gelmemize izin verir. Maine’den Susan Collins bu hafta gazeteye verdiği demeçte, birlikte ve bir fark yaratın.

Merkezci Cumhuriyetçi senatör röportajında ​​“Harekete geçmeliyiz” dedi. “Her sorunu çözebileceğimizi ve her akıl hastasının şiddete başvurmasını engelleyebileceğimizi söylemiyorum, ama oğlum, akıl hastası bir kişiyi silahlardan ayırarak bunu daha az olası hale getirmeye yardımcı olabilirsek – silahların bir tehdit olduğu gösterilirse. kendileri veya başkaları – bu kesinlikle bir ilerleme olur.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/biden-gun-control-action-b2093110.html

Yorum yapın