Anand, Kanada’nın kıta savunmasını yükseltmek için neredeyse 5 milyar dolar harcadığını söylüyor


Savunma Bakanı Anita Anand Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kanada’nın kıta savunmasını modernize etmek için önümüzdeki altı yıl içinde 4,9 milyar dolar harcayacağını söyledi.

Anand, Kanada ordusunun Trenton, Ont’daki ana hava üssünde NORAD’ın yükseltilmesiyle ilgili uzun zamandır beklenen duyuruyu yaptı.

Rakam, Kanada’nın, başlangıçta Sovyet bombardıman uçaklarına dikkat etmek için tasarlanmış onlarca yıllık ortak iki uluslu hava savunma komutanlığını elden geçirme maliyetindeki payını temsil ediyor. Proje, Liberal hükümetin 2017 savunma politikası belgesinin bir parçası değildi.

ABD, NORAD’ın faturasının yaklaşık yüzde 60’ını karşılıyor.

Anand, Kanada'nın kıta savunmasını yükseltmek için neredeyse 5 milyar dolar harcadığını söylüyor
Savunma Bakanı Anita Anand 25 Nisan 2022’de Ottawa’da düzenlediği basın toplantısında, Savunma Kurmay Başkanı Wayne Eyre’yi izliyor. (Adrian Wyld/Kanada Basını)

NORAD’ın doğası, Kuzey Amerika’ya yönelik deniz balıkçılığı yaklaşımlarını izlemek ve siber saldırılara karşı korunmak için ek sorumluluklar üstlendiği için son yıllarda değişti.

NORAD revizyonu, Uzak Kuzey’deki bir radar istasyonları zinciri olan Kuzey Uyarı Sisteminin değiştirilmesini içerecektir. Sistem sonunda, ufka bakma yeteneğine sahip biri kuzey, biri kutup olmak üzere iki farklı türde radar sistemi ile değiştirilecektir.

Revizyon ayrıca yerdeki hareketli hedefleri izlemek için inşa edilmiş yeni uydular ve çok gizli bir dizi uzak sensör yerleştirecek.

Yeni ağ, yalnızca NORAD’ın geleneksel alanı olan Kuzey Kutbu’nu değil, aynı zamanda kıtaya Pasifik ve Atlantik yaklaşımlarını da izleyecek.

Askeri uzmanlar uzun zamandır NORAD’ın mevcut gözetim sisteminin seyir füzelerini (denizaltılardan veya Kuzey Amerika hava sahası dışından ateşlenen silahlar) izlemek için inşa edilmediği konusunda uyardılar. Ayrıca, ses hızının birçok katı hızla hareket eden hipersonik füzelerle başa çıkmak için kurulmamıştır.

Her iki silah sistemi de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde belirgin bir şekilde yer aldı.

Pazartesi günü bir muhabirin sorusunu yanıtlayan Anand, “Tehdit ortamı değişti” dedi.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/politics/anand-norad-radar-continental-defence-1.6494658?cmp=rss

Yorum yapın