Angelina Jolie: Dünya Mülteciler Günü’nde Daha İyi Bir Yol Bulmaya Söz Verelim


EUkrayna’daki çatışmalarda her gün ikiden fazla çocuk öldü ve dördü yaralandı. 100 günden fazla süren savaşın ardından, Ukraynalı çocukların neredeyse üçte ikisi yerinden edildi.

Çatışma, çocukların savunmasızlığını ortaya çıkarır ve büyük ölçüde artırır. Fiziksel zararın yanı sıra travma da var: yerinden edilmenin, bombardıman dinleyerek geçirilen gecelerin, aileden ayrı kalmanın, arkadaşlarının ve akrabalarının öldürüldüğünü görmenin etkisi. Travma rüya görmeyi durdurur. Sadece kabuslar geldiği için değil, hayatı ileriye taşıyan rüyalar. Ne yaratabileceğimizi düşünmek. Ne iyileştirebilir. Kimi sevebiliriz. Travma, çocuğun olmak için doğduğu şeyi yok eder.

Savaşın gerçekliğinin ve etkisinin her zamankinden daha fazla farkındayız. Ancak tüm farkındalığımıza rağmen, çocuklar için risk artıyor. Şimdi, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana herhangi bir noktada olduğundan daha fazla çatışma var. Her altı çocuktan biri dünya çapında – 426 milyon – bir çatışma bölgesinde yaşıyor.

Devamını oku: Mülteci Aileleri Bir Arada Tutan Mesajlar

Ukrayna’daki çatışma, dünya çapında yerinden edilmiş insan sayısını aldı 100 milyonu geçti– kaydedilen her zamankinden daha yüksek. Dünya çapında her 100 kişiden biri mülteci, sığınmacı veya kendi ülkelerinde – Birleşik Krallık, Fransa veya Almanya nüfusunun ötesinde – yerinden edilmiş durumda. Bu 100 milyonun, belki de 40 milyonu evlerinden ve topluluklarından zorlanan çocuklardır. Onlar için gelecek kasvetli görünüyor.

Çatışmayı ve insanların kitlesel olarak yerinden edilmesini önleme ve insan haklarını savunmaya yönelik sistemlerimizin çalışmadığını kabul etmeliyiz. Mültecilerin dörtte üçü, kaçtıkları sorunların devam etmesi nedeniyle menşe ülkelerine geri dönmenin imkansız olduğu uzun süreli durumlarda yaşıyor. Yardım yardımı şimdi o kadar zayıf ki, BM’nin Dünya Gıda Programı Yemen’de, “açları doyurmak için açlardan yiyecek almaktan başka seçeneğimiz yok ve… açlıktan ölme.” Afganistan’da STK’lar, açlığın son 20 yıllık savaştan daha fazla insanı öldürebileceğinden korkuyor. ABD Ulusal İstihbarat Konseyi uyarıldı Mülteci haklarının “önümüzdeki on yılda küresel olarak zayıflama riski en yüksek normlar” arasında yer alacağını, yani harekete geçmezsek mültecilerin nasıl korunacağı konusunda daha da az anlaşma olacağı anlamına geliyor.

Neyin değişmesi gerektiğini sormadan önce mevcut krizlerin geçmesini veya uluslararası düzeyde liderliğin ortaya çıkmasını bekleyemeyiz. Yardımların, ayrım gözetmeksizin sağlanan geçici bir çözüm olduğu varsayılmaktadır. Mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin, diplomasi ve barış anlaşmaları sonucunda çıkan çatışmalardan sonra güvenli bir şekilde evlerine dönebilmeleri gerekmektedir. İnsan hakları standartlarının tutarlı bir şekilde uygulanması gerekiyor. Bunun yerine, ten rengine, dinine veya menşe ülkesine göre ayrımcılığa uğrayan mültecilerin örneklerini görüyoruz. Dünyanın en yoksul ülkeleri, milyonlarca mülteciyi on yıllardır görünürde sonu olmayan bir şekilde ağırlarken, en zengin ülkeler sınırlarını kapatmak ve sığınmacıları “off-shore” yapmak için her zamankinden daha ayrıntılı yollar tasarlıyor.

Devamını oku: BM Mülteci Gündeminin Başında Çocuklar Olmalı

Küresel olarak mülteci sayısını azaltmak için ne yapılması gerektiğini kabul etmemiz gerekiyor. Bu durumlarda insanların çektiği derin acıları anlamamız gerekiyor. Ve hala eski yöntemlerle, eski davranışlarla yaşadığımızı anlamamız gerekiyor. Kurumlarımızı yeni, hala şekillenen dünyaya uyacak şekilde ayarlamadık.

BM’nin kuruluş şekli nedeniyle, çatışma ve zulümden en çok zarar gören, haklarına ve yaşamlarına eşit davranılmayan insanlar pahasına güçlü ulusların çıkarlarına ve sesine yönelmiştir. Onlarca yıldır asıl odak noktası uluslararası kuruluşların çalışmaları olmuştur. Yerel grupları ve gönüllüleri dinlemeye ve çabalarını güçlendirmeye yeterince ilgi gösterilmedi.

Cevapları biliyormuş gibi davranmıyorum ama yeni bir yol arayanların yanındayım. Şu anda gördüğüm gücün çoğu, Ukrayna gibi çatışmalardan etkilenen ülkelerdeki bireysel insanlardan ve yardım edilmeyi beklemeyen, ancak birbirlerini destekleyen yerel kuruluşlardan, gönüllülerden ve mültecilerden geliyor. Uluslararası kurumlarımızı yeniden inşa etme ve herkes için eşit haklar ve koruma vaadini yerine getirme cesaretini bulana kadar inancımı ve umudumu buraya koyuyorum.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6189238/angelina-jolie-world-refugee-day/

Yorum yapın