Anket çoğu Amerikalının suçlamaları geri aldığını gösterdiğinden Kinzinger, Trump’ın kışkırtıcı komplodan suçlu olduğunu öne sürüyorAnket çoğu Amerikalının suçlamaları geri aldığını gösterdiğinden Kinzinger, Trump'ın kışkırtıcı komplodan suçlu olduğunu öne sürüyor

6 Ocak komitesinin kilit bir Cumhuriyetçi üyesi, panelin milletvekillerinin halka açık oturumlar için bastırırken bastırdıkları mesajını veriyor: Donald Trump, Kongre’ye yapılan saldırıdaki rolü nedeniyle cezai suçlamalarla karşı karşıya kalmalı.

Temsilci Adam Kinzinger, Pazar günü ABC’ye verdiği bir röportajda, eski cumhurbaşkanı 6 Ocak saldırısıyla ilgili olarak bugüne kadarki en yüksek suçlamalarla, yani kışkırtıcı suç komplolarıyla ilgili olarak eski başkanı suçlamak için yeterli kanıt olduğunu iddia etti. Bu hafta.

“Başkanın ne yaptığını bilmekten kesinlikle suçlu olduğunu düşünüyorum – kışkırtıcı komplo, DOJ’a baskı yapmanın bu tür farklı bölümlerinde yer almak, Başkan Yardımcısı [Pence]ve benzeri,” dedi Bay Kinzinger.

“Amerikan halkına sunduğumuz şeyin kesinlikle eski başkanın suça karışma düzeyine yükseldiğini düşünüyorum” diye ekledi.

Panelin Demokrat başkanı Rep Bennie Thompson da dahil olmak üzere diğerlerinin de belirttiği gibi, Meclis seçim komitesinin rolünün eski başkanı veya herhangi bir kişiyi resmi olarak suçlamak olmadığını; Bu rol, teşkilat Trump yönetimi veya kampanyası içinde herhangi bir kayda değer kişinin ölümcül saldırıdan sorumlu tutulup tutulmayacağına karar verirken, komite tarafından yapılan davayı ve saldırıya ilişkin kendi soruşturmasını gözden geçirecek olan Adalet Bakanlığı tarafından üstleniliyor. Capitol Polisinin birden fazla üyesinin ölümüne ve 100’den fazla diğer kolluk görevlisinin yaralanmasına yol açan Kongre hakkında.

Saldırıdan bir yıldan fazla bir süre sonra, Donald Trump’ın Beyaz Saray’ın veya kampanya ekiplerinin hiçbir üyesi, 45’inci cumhurbaşkanından şu anda ofisi elinde tutan Joe Biden’a barışçıl bir şekilde yetki devrini durdurmaya yönelik bir çabayı teşvik ettiği için suçlamalarla karşı karşıya kalmadı.

6 Ocak komitesi, şimdiye kadar, Donald Trump’ın kendi danışmanlarının ve Başsavcı Bill Barr da dahil olmak üzere üst düzey uzmanların tavsiyelerine karşı nasıl bir komplo yolu ve temelsiz seçim sahtekarlığı söylentileri izlediğini ve güveni sarsmaya ve yanlışları yaymaya çalıştığını ana hatlarıyla anlatan üç kamuya açık oturum gerçekleştirdi. 2020 seçimlerinden sonra aylarca seçim sahtekarlığı iddiaları. Ve Perşembe günü, kurul, Bay Trump’ın hukuk ekibinin, eylemlerinin yasal geçerliliği hakkında özel olarak şüphelerini dile getirmelerine rağmen, seçimlerin onaylanmasına müdahale etmesi için zamanın Başkan Yardımcısı Mike Pence’e nasıl baskı yaptığını özetledi.

Panel, önümüzdeki haftalarda yapılacak kalan üç oturumda Donald Trump’ın saldırı sırasındaki eylemleri hakkında daha fazla açıklama yapacak. ABC Haberleri/Ipsos anketi Amerikalıların yüzde 58’inin şimdi Bay Trump’ın saldırı için büyük sorumluluk taşıdığına ve sonuç olarak cezai suçlamalarla karşı karşıya kalması gerektiğine inandığını tespit etti. Bu sayı Ocak 2021’den bu yana sadece yüzde dört arttı, ancak komitenin kamuya açık oturumları devam ettikçe daha da artabilir.

Benzer bir sayı, yüzde 60, Meclis seçim komitesinin adil bir soruşturma yürüttüğüne inandıklarını söyledi.

Bay Trump’ın rolü ve sorumluluğu hakkındaki anlaşmazlık, esas olarak Cumhuriyetçilerden geliyor, çünkü on bağımsız seçmenden altısı ankette Bay Trump’ın cezai suçlamalarla karşı karşıya kalması gerektiğini söyledi. Beş Cumhuriyetçiden biri, saldırıdan büyük ölçüde Trump’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Ancak anket, seçmenlerin yüzde 51’inin duruşmaların yaklaşan ara seçimlere ilişkin oylama planlarını etkilemeyeceğini söylediğini de ortaya koydu.

ABC/Ipsos’un anketi, Cuma ve Cumartesi günleri arasında ABD’de yaşayan 545 yetişkinle anket yaptı. Anketteki hata payı yüzde 4,5 idi.

Adalet Bakanlığı, ileriye dönük 6 Ocak soruşturmasıyla ilgili planlarını ağzı sıkı tuttu; En yakın zamanda, Ocak ayında, Başsavcı Merrick Garland, gerçekler nereye giderse gitsin soruşturmayı takip edeceğine söz verdi, ancak henüz, eski yönetimin üyeleri için suç duyurusunda bulunma olasılığına işaret eden bunun dışında kamuoyunda çok az belirti var. İsyana katılan yüzlerce katılımcı, Ocak 2021’den bu yana ajans tarafından suçlandı ve müfettişler tarafından belirlendiği üzere daha fazlası suçlanmaya devam ediyor.

“Bugüne kadar attığımız adımlar son olmayacak. Adalet Bakanlığı, 6 Ocak’taki tüm failleri – herhangi bir düzeyde – o gün orada bulunmuş olsalar da ya da saldırıdan başka bir şekilde cezai olarak sorumlu olsalar da kanunlar önünde sorumlu tutma taahhüdünü sürdürüyor. demokrasimiz üzerine,” diye söz verdi Bay Garland, bu yılın başlarında. “Gerçekler nereye götürürse götürsün peşinden gideceğiz”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/kinzinger-trump-seditious-conspiracy-poll-b2104576.html

Yorum yapın