Anketler, Macron’un Fransa parlamentosunda çoğunluğu kaybetmeye hazır olduğunu gösteriyorAnketler, Macron'un Fransa parlamentosunda çoğunluğu kaybetmeye hazır olduğunu gösteriyor

Emmanuel Macron, Pazar günkü seçimlerin askıda bir parlamentoya yol açtığını gösteren ilk projeksiyonların ardından Fransa Ulusal Meclisi’ndeki mutlak çoğunluğunu kaybetme yolunda ilerliyor.

Kısmi sonuçlara dayanan projeksiyonlar, Bay Macron’un merkezci Ensemble! ittifak 200 ila 250 sandalye kazanacaktı – Fransa’nın en güçlü parlamentosunda çoğunluğa sahip olmak için gereken 289 sandalyeden çok daha az.

Öngörüler doğrulanırsa, aşırı sol, Sosyalistler ve Yeşiller’den oluşan bir koalisyon, yasaların geçirilmesinde parlamentonun alt meclisinin son sözüne sahip olduğundan, Bay Macron’un başkanlığını daha az güçlü hale getirebilir.

Macron’un hükümeti yine de yönetme yeteneğine sahip olacak, ancak bu sadece yasa koyucularla pazarlık yaparak.

Merkezciler, muhalif politikacıların önerilen önlemleri reddedecek kadar çok olmasını önlemek amacıyla merkez soldan ve muhafazakar Les Cumhuriyetçiler partisinden politikacılarla vaka bazında müzakere etmeye çalışabilirler.

Hükümet ayrıca, zaman zaman, Fransız Anayasası tarafından sağlanan özel bir önlemi, oylama olmaksızın bir yasayı kabul etmek için kullanabilir.

Fransa’da olağandışı bir şekilde askıya alınmış bir parlamento, Macron’un vergi indirimleri ve Fransa’nın emeklilik yaşını 62’den 65’e yükseltme de dahil olmak üzere kilit politikalarını yerine getirme yeteneğini kısıtlayacaktır.

Analistler, Fransız liderin ikinci döneminin geri kalanını dış politikasından ziyade iç gündemine odaklanarak geçirmek zorunda kalacağını tahmin ettiğinden, sonuç Avrupa için de önemli olabilir. Kıta devlet adamı Başkan Macron’un sonunu getirebilir.

Sonuçlar açıklanmaya başladığında, Ulusal Meclis başkanı ve cumhurbaşkanının yakın bir müttefiki olan Richard Ferrand dövüldüğünü söyledi. Eski bir içişleri bakanı ve Macron’un ilk beş yıllık görev süresini şekillendiren başka bir üst düzey isim olan Cristophe Castaner de yenilgiyi kabul etti.

Pazar günkü oylamanın bir başka olağandışı projeksiyonunda, Marine Le Pen’in aşırı sağ partisinin 100 sandalyeye kadar kazanacağı tahmin ediliyordu – bu rekordaki en yüksek puan.

Muhafazakar Les Republicains ve müttefikleri de 100’e kadar çıkabilir, bu da onlara cumhurbaşkanını destekleme ve Fransız hükümetindeki nüfuzlarını artırma şansı verir.

Koalisyonun başkanı olan aşırı sol lider Jean-Luc Melenchon’un destekçileri, projeksiyonların yayınlanmasının ardından kutladı. Geçen haftaki ilk tur oylamada koalisyon şaşırtıcı derecede güçlü bir gösteri yaptı.

Cumhurbaşkanı, bu hafta başlarında Romanya ve Ukrayna’ya yapacağı gezi öncesinde seçmenlere güçlü bir koreografiye sahip bir ricada bulunarak, asılı bir parlamentonun ülkeyi tehlikeye atacağı konusunda uyardı.

Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna yakınlarında konuşlanmış Fransız birliklerini ziyaret etmeden önce cumhurbaşkanlığı uçağının arka planda keskin bir şekilde beklediğini söyledi.

“Dünyadaki düzensizliğe Fransız düzensizliğini eklemekten daha kötü bir şey olamaz” dedi.

Bazı seçmenler hemfikir oldular ve adayları siyasi uç noktalarda seçmeye karşı çıktılar. Diğerleri, cumhurbaşkanına geniş yetki veren Fransız sisteminin çok partili parlamentoya daha fazla yetki vermesi gerektiğini savundu.

Ancak, bu parlamento seçimleri bir kez daha insanların oy vermektense evde kaldığını gördü. Fransız seçmeninin 2017’deki yüzde 42’den sadece yüzde 38’i akşam 17:00’ye kadar oy kullanmıştı.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/france-election-macron-lose-result-b2104610.html

Yorum yapın