Arap Dünyası Anketi: Erdoğan’ın Arap dünyasında popülerliği azaldı fakat hâlâ en beğenilen lider


erdoğan

Kaynak, Getty Images

Princeton Üniversitesi’nde kurulan Arap Barometresi ağı tarafından BBC News Arapça servisi için yapılan yeni bir çalışmaya göre Araplar arasında en popüler lider bir kez daha Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu ancak Erdoğan’ın popülerliği bir önceki anket dönemine göre azaldı.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde üniversiteler ve kamuoyu yoklama organizasyonlarıyla çalışan Arap Barometresi ağı tarafından yapılan Arap Dünyası Anketi’nin 2021-22 sonuçlarına göre Erdoğan hala en popüler lider konumunda.

Ekim 2021 ve Temmuz 2022 arasında 9 ülke ve Filistin’den 23 bin kişinin katıldığı ankette Arap dünyasının demokrasiden ekonomiye, kadın haklarından uluslararası ilişkiler ve göç hareketlerine kadar geniş bir yelpazede görüşleri inceleniyor.

Dünya liderlerinin bölge politikalarının değerlendirildiği ankette, Erdoğan’ın MENA’ya yönelik politikalarının Tunus, Filistin, Moritanya, Ürdün, Fas ve Sudan olmak üzere 6 ülkede özellikle popüler olduğu görülüyor.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-62062287?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın