Arktik deniz buzu ortadan kaybolurken hayatta kalma mücadelesi veren yeni kutup ayıları grubu, “tutunabilecekleri” bir alan bulur.


Kutup ayısı türleri, Arktik deniz buzunun kaybolması nedeniyle hayatta kalma mücadelesi verirken, yeni ve farklı bir Grönland ayısı grubu, küçük bir uzak popülasyonun “takılmasına” izin verebilecek buzlu bir vahada tökezledi gibi görünüyor.

Ancak bilim adamları, uzun süredir iklim değişikliğinin bir sembolü olan nesli tükenmekte olan türler için bir “can salı” olmaktan uzak olduğunu söyledi.

Bir grup bilim insanı, Güneydoğu Grönland’da genetik olarak farklı ve coğrafi olarak diğerlerinden ayrı olduklarını gösterdikleri birkaç yüz kutup ayısından oluşan bir grubun izini sürdü, bu daha önce düşünülmemiş bir şeydi. Ancak gerçekten farklı olan şey, bu ayıların, fokları avlamak için deniz buzu olduğu yılda sadece 100 gün olmasına rağmen hayatta kalmayı başarmasıdır. Dünyanın başka yerlerinde, kutup ayılarının av üssü olarak kullanabilmeleri için en az 180 gün, genellikle daha fazla deniz buzu gerekir. Deniz buzu olmadığında ayılar genellikle aylarca yemek yemezler.

Donmuş okyanus suyu olan sınırlı deniz buzu ile, bu Güneydoğu Grönland kutup ayıları, küçülen Grönland buz tabakasından doğan tatlı su buzdağlarını derme çatma avlanma alanları olarak kullanıyor. Perşembe günkü Science dergisinde çalışma. Ancak bilim adamları, diğer kutup ayısı popülasyonlarından daha küçük oldukları ve daha az yavruya sahip oldukları için başarılı olup olmadıklarından emin değiller.

Washington Üniversitesi’nden bir kutup ayısı biyoloğu olan ve dokuz yıldan fazla bir süredir beyaz ayıları genellikle izleyen, yakalayan ve test eden çalışma baş yazarı Kristin Laidre, “Bu kutup ayıları geleceğe benzeyen bir ortamda yaşamaya adapte oldular” dedi. beyaz kar ve buz zemin üzerinde gezinen bir helikopterden. “Ancak Kuzey Kutbu’ndaki çoğu ayıda buzul buzu yok. Buna erişimleri yok. Dolayısıyla bu, bir şekilde Kuzey Kutbu çevresindeki kutup ayıları için bir cankurtaran salı gibi bağlamından koparılamaz. Öyle değil. . Grönland eşsizdir.”

Laidre, “Kutup ayılarında büyük düşüşler öngörüyoruz ve bu çalışma bu çok önemli mesajı değiştirmiyor” dedi. “Bu çalışmanın yaptığı şey, bu eşsiz yerde yaşayan bu izole edilmiş grubu bulduğumuzu göstermek… Arktik kutup ayılarının bir tür olarak nerede tutunabileceklerini, nerede yaşayabileceklerini inceliyoruz.”

Tatlı su buzu yüzyıllar boyunca buz tabakasından çıkmaya devam edecek ve buranın “kutup ayılarının hayatta kalmaya devam edebileceği bir yer” olduğuna dair sınırlı bir umut veriyor, ancak yaz aylarında ısı emisyonları nedeniyle genel bir deniz buzu kaybı eğiliminden ayrı. – Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi yardımcısı, bir çalışmanın ortak yazarı olan bilim adamı Twila Moon, kömür, petrol ve doğal gazın yakılmasından kaynaklanan gazları hapsediyor.

Moon, bu ayıların, daha düz deniz buzundan daha fazla tepe ve vadiye sahip olan taze buzul buzunda, genellikle ev veya araba büyüklüğündeki dağlarda, bergy bitleri olarak adlandırıldığını söyledi.

Bu kutup ayıları popülasyonu, kasabaların olmadığı dev adanın güneydoğu ucunda. Bilim adamları yıllarca bu ayıların Kuzeydoğu Grönland’daki aynı popülasyonun bir parçası olduğunu, devasa kıyılarda bir aşağı bir yukarı dolaştığını düşündüler. Ama yapmıyorlar, dedi Laidre. 64 derece kuzey civarındaki olağandışı rüzgarlar, akıntılar ve coğrafi özellikler, ayıların bu noktanın kuzeyine hareket etmesini neredeyse imkansız kılıyor, akıntı onları güneye hızlı bir şekilde gönderiyor, dedi.

Çalışma, çoğu ayı dört günde 25 mil yol alırken, Güneydoğu Grönland ayılarının aynı zamanda yaklaşık 6 mil yol kat ettiğini söyledi.

Laidre, “Yıllarca aynı yerde kalıyorlar” dedi.

California Santa Cruz Üniversitesi’nden evrimsel genetikçi olan çalışmanın ortak yazarı Beth Shapiro, genetik testler Laidre ve meslektaşlarının, komşu popülasyonlardan Dünya’daki diğer herhangi bir çift kutup ayısı popülasyonundan daha farklı olduklarını gösterdiğini söyledi.

Bazen, başka yerlerden gelen bir ayı, güneydoğu ayısıyla ürer, ancak Shapiro, bunun seyrek olduğunu ve hiçbir ayı kuzeye gidip o popülasyonla ürediği için tek yönlü olduğunu söyledi.

Laidre, genel olarak bu ayıların diğer Arktik ayılarından daha ince olduğunu ve dişilerin Kuzey Amerika Arktik’in başka yerlerinde 440 ila 560 pound ile karşılaştırıldığında yaklaşık 400 pound (185 kilogram) ağırlığında olduğunu söyledi. Ayrıca daha az yavruya sahip olma eğilimindeler, bunun nedeni çok izole olmaları ve çok fazla çiftleşme fırsatı bulamamaları olabilir, dedi.

Bu grup daha önce incelenmediği için Laidre, Güneydoğu Grönland kutup ayısı popülasyonunun daha küçük olmaya ve daha az yavruya sahip olmaya yeni adapte olup olmadığını veya bunların stresli bir popülasyonun göstergeleri olup olmadığını ve hayatta kalmak için iyi bir işaret olup olmadığını söylemenin imkansız olduğunu söyledi. . Shapiro ve diğerleri bunun iyi göründüğünü düşünmüyor.

Shapiro, “Diğer bireyler kadar çoğalmıyorlar” dedi. “Daha iyi bir yaşam alanında bulunan diğer bireyler kadar sağlıklı değiller. Bu yüzden belki bir tür vaha, ama mutlu bir vaha değil. Bu, geçinmek için mücadele ettiğim ama sadece- bir tür vaha yapıyor.”

Uzun zamandır kutup ayısı bilimcisi olan ve çalışmanın parçası olmayan Polar Bear International’dan Steve Amstrup, insanların bu araştırmayı yanlış bir şekilde kutup ayılarının adapte olabileceği anlamına geleceğinden endişe ettiğini söyledi. iklim değişikliği, küçük bir grup söz konusu olduğunda, devam etme yeteneklerini uzatıyor ve bunun “kurtuluş sağlamadığını” da ekliyor. Bu grup farklı olsa da, buna dikkat çekmenin “aslında şu anda sahip oldukları doğal izolasyonu azaltabileceğinden” korktuğunu söyledi.

Bu, “hala gerçekten sürprizlerimiz olabileceğini” gösteriyor, dedi Moon. “Ve sürekli olarak havlu attığımız bir noktanın olmadığını hatırlatıyorum.”

Geçen yıl, Norveç’teki bilim adamları kutup ayılarının akrabalı yetiştirme türler hayatta kalmak için savaşırken. A ders çalışma Norveç’in Svalbard takımadalarında, kutup ayısı popülasyonlarının 1995’ten 2016’ya kadar genetik çeşitliliklerinde %10’luk bir kayıp gördüğünü buldu.

2020’de yapılan bir araştırma, eriyen deniz buzunun kutup ayılarını aç bıraktığını ve yüzyıl içinde kutup ayılarının soyu tükenmiş olabilirve azalan genetik çeşitlilik yok olma riskini artırır.

Çalışma, “Kutup ayılarının tarihsel olarak küresel ölçekte bile nispeten az genetik farklılaşma gösterdiği düşünüldüğünde, gözlemlediğimiz genetik çeşitlilik ve gen akışı kaybının büyüklüğü ve oranı endişe verici” dedi. “Simülasyonların sonuçları, daha fazla deniz buzu kaybının, Svalbard Takımadalarının kutup ayılarında yerel genetik çeşitliliğin sürekli erozyona uğramasına yol açacağını gösterdi.”

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/polar-bears-ice-oasis-greenland-climate-change/

Yorum yapın