Atina yakınlarında çıkan orman yangını evlere zarar verdiAtina yakınlarında çıkan orman yangını evlere zarar verdi

Atina’nın eteklerinde çıkan yıkıcı bir orman yangını arabaları ve evleri yok etti.

Yunanistan’ın başkentine bakan Hymettus Dağı’nın yamaçlarında şiddetli rüzgarlar alevleri hızla körükledi ve Cumartesi günü güney banliyölerinde kalın duman bulutları gönderdi.

Sivil koruma yetkilileri, Atina merkezinden yaklaşık 20 mil uzaklıktaki Voula ve Glyfada bölgelerinin bazı bölümlerini tahliye etti.

Güçlü rüzgarlar, Yunan başkentine bakan Hymettus Dağı’nın yamaçlarında yangını hızla körükledi.

(Getty Images aracılığıyla AFP)

Bir görgü tanığı, yangında en az iki evin ağır hasar gördüğünü söyledi.

İtfaiye sözcüsü Yiannis Artopios bir brifingde, “Yoğun kuzey rüzgarları nedeniyle yangın hızla yayıldı ve şehre yaklaştı” dedi.

Vatandaşlarımızdan çok dikkatli olmalarını rica ediyoruz” dedi.

Altı itfaiye uçağının ve dört helikopterin yardımıyla 130’dan fazla itfaiyeci, yedi saatten fazla süredir devam eden yangını söndürmek için tonlarca su düşürdü.

Yangını söndürmek için dört helikopter tonlarca savaş düşürdü

(Getty Images aracılığıyla AFP)

Bir dizi şiddetli orman yangını, ülkenin son 30 yılın en kötü sıcak dalgasının ortasında geçen yaz Yunanistan’ın farklı bölgelerinde yaklaşık 300.000 dönüm orman ve çalılık araziyi yaktı.

Ülkenin, Atina yakınlarındaki bir sahil kasabası olan Mati’yi birkaç saat içinde 102 kişinin ölümüne neden olan bir 2018 yangınıyla ilgili acı hatıraları var.

Şubat ayında yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda, küresel ısınmanın manzaraları “çırpma kutularına” çevirdiğini belirterek, orman yangınlarının daha sık meydana gelmesinin ve olduklarında daha şiddetli hale gelmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

BM Çevre Programı (UNEP), yüzyılın sonuna kadar aşırı yangınlarda yüzde 50’lik bir artış olacağını ve bu artışın kısmen iklim krizinden kaynaklanacağını tahmin ediyor.

Orman yangınlarının “yükselen tehdidine” ilişkin yeni rapor, hükümet harcamalarında, alevlerin sadece meydana geldiğinde tepki vermek yerine, ilk etapta alevlerin olmasını önlemek için bir değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/wildfire-rages-athens-climate-global-warming-b2094040.html

Yorum yapın