Avrupa Birliği, Ukrayna’yı AB üyeliğine aday yapıyor


Avrupa Birliği Perşembe günü, savaş halindeki ülkeyi Rusya’nın etkisinden uzaklaştırmak ve Batı’ya daha sıkı bağlamak için alışılmadık bir hız ve birlik içinde hareket ederek Ukrayna’yı AB üyeliği yoluna koymayı kabul etti.

Brüksel’de bir zirvede toplantı, AB’nin 27 ülkesinin liderleri Ukrayna’ya aday statüsü vermek için gerekli oybirliğiyle onay aldı. Bu, yıllar hatta on yıllar alabilecek bir üyelik sürecini harekete geçirir.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy minnettarlığını tweetledi ve “Ukrayna’nın geleceği AB içindedir” dedi.

Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Bu bir zafer. 120 gün 30 yıldır bekliyoruz” dedi ve savaşın süresine ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Ukrayna’nın bağımsız hale gelmesinden bu yana geçen on yıllara atıfta bulundu. “Ve şimdi düşmanı yeneceğiz.”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bugünün “Avrupa için iyi bir gün” olduğunu söyledi.

AB, Ukrayna’ya sınırı olan bir başka eski Sovyet cumhuriyeti olan küçük Moldova’ya da aday statüsü verdi.

Ukrayna üyelik için bir haftadan kısa bir süre sonra başvurdu Moskova 24 Şubat’ta işgal etti. Perşembe günkü karar, AB ve genişlemeye yönelik yavaş ilerleyen yaklaşımı için alışılmadık derecede hızlıydı. Ancak savaş ve Ukrayna’nın hızlı bir şekilde değerlendirilme talebi, ülkenin davasına aciliyet kazandırdı.

AB üyeliğini kazanmak için ülkeler, hukukun üstünlüğüne ve diğer demokratik ilkelere bağlılık da dahil olmak üzere ayrıntılı bir dizi ekonomik ve siyasi koşulu yerine getirmelidir. Ukrayna, yerleşik hükümet yolsuzluğunu durdurmak ve diğer reformları kabul etmek zorunda kalacak.

Avrupa Parlamentosu zirve başlamadan saatler önce Ukrayna’nın teklifini onaylayarak AB hükümetlerini “gecikmeden harekete geçmeye” ve “tarihi sorumluluklarını yerine getirmeye” çağıran bir kararı onayladı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola nihai karar öncesinde yaptığı açıklamada, “Ukrayna’yı güçlendirecek, Avrupa’yı güçlendirecek. Bu bir özgürlük ve demokrasi kararıdır ve bizi tarihin doğru tarafına yerleştirir.” dedi.

AB ülkeleri, Rusya’nın para ve silahlarla işgaline karşı verdiği mücadelede Ukrayna’yı desteklemekte birleşti ve Kremlin’e karşı eşi görülmemiş ekonomik yaptırımları kabul etti.

AB aday statüsü, bloğa otomatik olarak katılma hakkı vermez ve herhangi bir acil güvenlik garantisi sağlamaz.

Bununla birlikte, bir ülke üyelik kazandığında, bir üye silahlı saldırıya maruz kalırsa, diğer AB ülkelerinin ona ellerinden gelen tüm araçlarla yardım etmekle yükümlü olduğunu söyleyen bir AB antlaşma maddesi kapsamındadır.

Bununla birlikte, AB üyeliğinin temel faydaları ekonomiktir, çünkü işgücünün, malların, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımı ile 450 milyon tüketiciden oluşan bir pazara erişim sağlar.

Ukrayna uzun zamandır katılmak istiyor NATO, ama askeri ittifak, kısmen hükümetin yolsuzluğu, ülkenin savunma düzenindeki eksiklikler ve tartışmalı sınırları nedeniyle bir davette bulunmak üzere değil.

Savaştan önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın NATO’ya katılmasına asla izin verilmemesini talep etti. doğuya yayılması nedeniyle kınandı Rusya’nın kanadına doğru. Ancak bu ayın başlarında, Ukrayna’nın AB’ye yaklaşma kararlılığından rahatsız görünmüyordu, bunun askeri bir anlaşma olmadığını ve dolayısıyla “itirazımız yok” dedi.

AB liderleri Perşembe günü ayrıca bir başka eski Sovyet cumhuriyeti olan Gürcistan için bir “Avrupa perspektifi” tanıma konusunda da anlaştılar. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, “olağanüstü öncelikler” ele alındığında AB’nin aday statüsünü onaylamaya hazır olacağını söyledi.

Ülkesi yıllardır Ukrayna’nın Avrupa özlemlerinin sadık bir destekçisi olan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Twitter’da şunları söyledi: “Bu, Avrupa’nın birliği ve temel değerlerinin savunulması için harika bir an. Özgürlük mücadelesi devam ediyor.”

Üyelik süreci uzun ve dolambaçlı olabilir.

Örneğin, Türkiye 1987’de üyelik başvurusunda bulundu, 1999’da aday statüsü aldı ve gerçek katılım müzakerelerini başlatmak için 2005’e kadar beklemek zorunda kaldı. O zamandan bu yana 30’dan fazla müzakere “faslından” sadece biri tamamlandı ve AB ile Türkiye arasındaki çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle tüm süreç durma noktasına geldi.

Benzer şekilde, birkaç Balkan ülkesi de uzun yıllardır AB’ye katılmayı başaramamıştı.

Avrupalı ​​yetkililer, Ukrayna’nın AB kural ve standartlarının yaklaşık %70’ini zaten benimsediğini söylediler, ancak aynı zamanda yolsuzluğa ve ülkede derin siyasi ve ekonomik reformlara duyulan ihtiyaca da işaret ettiler.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, “Özellikle yolsuzlukla mücadele ve etkili bir hukuk devletinin oluşturulmasında önemli çabalara ihtiyaç duyulacak.” dedi. Ancak Ukrayna’nın (savaş sonrası) yeniden inşasının ileriye doğru önemli adımlar atmak için fırsatlar sağlayacağına inanıyorum” dedi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/european-union-to-grant-ukraine-candidate-status-war-russia/

Yorum yapın