Avustralya eyaleti, ülkede gamalı haçların gösterilmesini yasaklayan ilk ülke oldu


Avustralya’da bir eyalet, milliyetçi ve ırkçı şiddet içeren aşırılık vakalarının ardından, gamalı haçların gösterilmesini özel olarak yasaklayan bir yasa çıkardı. artırılmış 18 ayda %750 oranında. Victoria’nın yeni yasasına göre, kasıtlı olarak Nazi sembolünü sergileyen kişiler bir yıl hapis veya 22.000 dolar para cezasına çarptırılabilir. BBC Haber raporları.

Victoria Başsavcısı ve Acil Servisler Bakanı Jacyln Symes, “Victoria, şimdi Aus’ta Nazi sembolünün halka açık bir şekilde sergilenmesini yasaklayan ilk ülke oldu, bunun antisemitizm ve nefreti kışkırtmadaki rolünün farkında” dedi. “Bu önemli yasaların geçtiğini görmek gurur verici bir an – bu aşağılık davranışa müsamaha gösterilmeyeceğine dair olabilecek en güçlü mesajı veriyor.”

Başbakan Dan Andrews, “Eyaletimizde hiç kimsenin ırkçılığı, nefreti veya antisemitizmi yaymaya hakkı yok. Asla. Bu yüzden dün gece Nazi sembolünü yasaklayan yasayı çıkardık. Ve şimdi yasa bu” dedi. Twitter’da yazdı.

2021’de antisemitizm tüm dünyada arttı Dünya Çapında Anti-Semitizm Raporu 2021Çağdaş Avrupa Yahudiliği Araştırmaları Merkezi tarafından.

Avustralya’da 2021’de 447 antisemitik olay kaydedildi – 2020’ye göre %35’lik bir artış. Kötüye kullanım ve taciz, grafiti ve antisemitik çıkartmalar ve posterler de arttı. Mayıs 2021’de en fazla olay görüldü ve 88’i İsrail-Hamas ihtilafı sırasında meydana geldi.

Rapora göre, Amerikan medya raporlarına ilişkin bir anket, 2021’de Yahudilere yönelik 28 şiddet içeren fiziksel saldırı olayının gerçekleştiğini, 2020’de 12’ye karşılık geldiğini gösteriyor.

İftira Karşıtı Birlik’e (ADL) göre, 50 devletin tamamı İsrail-Hamas ihtilafı sırasında dramatik bir artışla olaylar bildirdi. Sinagoglara ve KİK’lere yönelik saldırılar %61 arttı.

Victoria’nın nefret söylemi karşıtı yasaları olsa da, bunlar “boşluklara” sahip oldukları için eleştirildiler. BBC News’e göre. 2020’de bir çift evlerinin üzerine gamalı haç bayrağı diktiğinde, yerel topluluk daha sıkı yasalar için bastırmaya başladı.

Yeni yasaya göre, failler ancak sembolün kaldırılması talebini reddederlerse yargılanacak. Altı ay sonra yürürlüğe girecek.

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/victoria-australia-swastikas-ban-nazi-symbol-first-state-to-pass-legislation-on-anti-semitism-hate-crimes/

Yorum yapın