BAE’nin Lideri Krallığı Büyük Bir Oyuncuya Dönüştürüyor


Pikamet eden Biden, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) nominal lideri öldüğünde taziyeden fazlasını gönderdi. Tüm en üst seviye Kabinesinden (Başkan Yardımcısı, CIA Devlet ve Savunma Bakanları Direktörü) daha önce yeni patron Mohammad bin Zayed al Nahyan’ın elini sıkmak için dünyayı dolaştı. tarif Arap dünyasının en güçlü hükümdarı olarak. O olabilir. 13 Mayıs’tan çok önce ölüm 2014 yılında geçirdiği felçten bu yana sakat kalan üvey kardeşi olan MbZ olarak bilinen güçlü adam, (yaklaşık Maine büyüklüğünde) bir “küçük devleti”, Ortadoğu’dan uzaklaşan bir ABD’nin bile dikkatini çeken küresel bir oyuncuya dönüştürüyordu.

BAE’nin Libya, Yemen, Somali ve Eritre’de faaliyet gösteren Özel Kuvvetleri ve Trablus ve Aden’deki siyasi statükoya meydan okuyan silahlı vekilleri var. Mali kurumları gangsterlerin, yaptırım kaçakçılarının paralarını barındırıyor. rejim kleptokratları, ve savaş ağaları. Emirlik, Mısır ve Tunus’taki askeri darbelerin olgunlaşmasına yardımcı olan bilgi ağlarını sürdürüyor. Ve spin doktorları Washington, Londra ve Brüksel’de politika oluşturmanın şekillenmesine yardımcı oluyor.

Hepsinin arkasında, ağların gücüne dair derin bir anlayışa sahip bir Makyavelist Svengali olan MbZ, 61 var. On beş yıl önce, hâlâ Abu Dabi’nin Veliaht Prensi iken, başkentin kraliyet ailesinin gücünü en iyi bilineni Dubai olan yedi emirlik federasyonu içinde tekelleştirmek için stratejik olarak piyonları hareket ettirmeye başladı. Aynı zamanda, MbZ, BAE’nin hedefleri ile kurum içi yetenekleri arasındaki boşluğu doldurmak için bağlantıları kullanarak hem Orta Doğu hem de dünya genelinde stratejik ağlar oluşturdu.

Bu ağ, yeni ABD Başkanı görevdeki ilk yılında Emirlik’i iki kez rahatsız ettiğinde işe yaradı: Birincisi, askıya alma Trump yönetimi tarafından vaat edilen gelişmiş F-35 savaş uçaklarının satışı, ardından orta karar bir yanıtla füze saldırıları Yemen’deki İran destekli isyancılardan BAE’ye. Ancak petrol fiyatları hızla yükselirken Washington, BAE’nin OPEC+’daki etkisini daha fazla ham petrol pompalamak için kullanacağını umarak işleri düzeltmeye hevesli. Yakınlaşma, zorunlu olarak Emirlik’in uzun süredir aralarından biri olan Yousef Al Otaiba’nın da dahil olduğu lobiciler, düşünce kuruluşları, gazeteciler ve diplomatlar ağını içeriyor. en yüksek profil Washington’daki büyükelçiler, bir ABD kongre bölgesinden yalnızca birkaç vatandaşa (1,1 milyon) sahip bir ulusu temsil etmelerine rağmen.

MbZ, devlet yönetimini şişirilmiş devlet tarafından yönetilen bürokrasiden uzağa devretmeyi tercih ediyor, bunun yerine büyük ölçüde devlet dışı aktörlere, milis gruplarından ve paralı askerlerden siber operatörlere, lobi şirketlerine ve finansörlere güveniyor. Petrol sayesinde hepsi cömertçe ödenir. Abu Dabi, MbZ’nin algıladığı şeyde ağırlığının üzerinde bu şekilde yumruk atıyor köpek yiyen dünya ve Emirlik’i, büyük güçlerin bölgeden çekilmesinin geride bıraktığı algılanan anarşiye karşı güvenceye alın.

ABD’nin Asya’ya dönmesi – Başkan Biden’in bizzat gittiği yer – yalnızca en son zorluktur. Arap Baharı’nın yarattığı kargaşaydı. Otoriter rejim özünde, bu ilk önce BAE’yi riskten korunmadan veya çoğunluğa katılmadan inisiyatif almaya, ancak çoğu zaman Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarlarına ve değerlerine meydan okumaya sevk etti. Abu Dabi, F-35 gibi son teknoloji ABD askeri teknolojisi için kulis yaparken, aynı zamanda Rusya’nın paralı asker operasyonlarını finanse ediyor Libya’da ABD destekli müttefiklere karşı ve liderlere katıldı Çinli teknoloji şirketleri yıkıcı bilgi teknolojisi geliştirmek.

Tüm bunlar BAE’yi ikili bir oyun oynuyor gibi gösteriyorsa, MbZ bunu tam tersini düşünüyor. Washington’un algılanan güvenilmezliği, aşiret monarşisinin Doğu’ya doğru dönmesinde çok önemli bir faktör oldu; burada ortaya çıkan otoriter düzen, BAE’nin “en akıllı”nın hayatta kalması fikriyle ve MbZ’nin değerlere dayalı liberal düzen üzerindeki sinizmiyle daha uyumlu. Rusya ve Çin gibi, Abu Dabi de ağları aracılığıyla savaş ve barış arasındaki gri bölgeyi kullanıyor ve Machiavelli’nin “Aldatmayla kazanılabilecek olanı asla zorla kazanmaya çalışmayın” düsturuyla nüfuz elde ediyor.

BAE’nin kendisi bir tür ağdır. Yeni Başkan, en etkili iki kardeşini içeren bir üçlü yönetim kuruluna başkanlık ediyor: Mansour bin Zayed al-Nahyan, milyarder işadamı ve bakan; ve BAE’nin ulusal güvenlik danışmanı Tahnoon bin Zayed al-Nahyan. Birlikte, Afrika, Orta Asya ve Rusya’daki siyasi elitlerle bağları olan şirketlerdeki hisseleri güvence altına almak için yatırımları stratejik olarak kullanarak, Abu Dabi’nin egemen servet fonları, ortak girişimleri ve karmaşık paravan şirket ağları aracılığıyla yüz milyarlarca dolarlık öz sermayeyi kontrol ediyorlar. Dünyanın en büyük liman operatörlerinden biri olan Dubai Ports World gibi devlete ait şirketler, BAE’ye küresel olarak kritik tedarik zincirleri üzerinde kontrol sağlayarak, kendi başlarına devlet araçlarının araçları haline geldiler, bu da Abu Dabi’yi Çin’in Kuşak Yolu için vazgeçilmez bir ortak haline getiriyor. Girişim.

Ve Abu Dabi’nin bölgede Rusya ve Çin’i güçlendirmesinin Batı ile – özellikle ABD’de – sürtüşmeye neden olduğu yerde, MbZ ve kardeşleri, itibar sıkıntılarını gidermek ve nüfuzu artırmak için Washington, Londra ve Brüksel’deki ağlara güvenebilirler. politika yapmak. Abu Dabi, Washington’un düşünce kuruluşu balonuna Körfez bağışçıları listesinin başında düzenli olarak geliyor ve herkesin bildiği gibi şundan fazlasını harcıyor. 20 milyon dolar 2016 ve 2017’de yalnızca ünlü Orta Doğu Enstitüsü’nde. ABD’de BAE parasının en çok alıcıları arasında Atlantik Konseyi, Amerikan İlerleme Merkezi ve Washington’daki kendi Arap Körfezi Devlet Enstitüsü de yer alıyor. 2015 yılında İngiltere hükümetini cesaretlendirdi 2015’te Müslüman Kardeşler’e ve Trump yönetiminin ilk günlerinde yerel yaklaşımını yeniden gözden geçirmek için en güçlü ulusu ikna etti ABD’nin Körfez’deki en önemli müttefiklerinden biri olan Katar’a karşı BAE liderliğindeki ablukayı onaylayarak komşuluk kavgasında taraf tutmak. Aynı bilgi ağları, politikayı ve uzmanların söylemlerini şekillendirmeye de yardımcı olur. diğer rakipleri dışlamakTürkiye veya İran gibi.

Bu arada, Dubai dünyanın önde gelen kirli para merkezleri, için finansal bir güvenli liman sunan yasadışı finansal ağlarda kilit bir düğüm savaş ağaları, yaptırımdan kaçanlar, terör örgütleri ve gangsterler. Kremlin’in kleptokratlarının son zamanlarda Birleşik Arap Emirlikleri kıyılarına vurmuş olmaları şaşırtıcı değil. Putin ve yakın çevresinin yaptırımları atlatmasına izin vermek, BAE’yi Rusya’nın büyük güç çıkarlarının kilit bir kolaylaştırıcısı yapıyor. Şimdiye kadar Ukrayna’nın işgalini kınamayı reddetti.

West Point’in Birleşik Krallık versiyonu Sandhurst’a katılan MbZ, kiralık silahlar üret. Askeri ve siber paralı askerler, Emirati gri bölge operasyonlarının bel kemiğini oluşturuyor. Libya’da ve Yemen, Yerdeki Emirlik yumruklarının çoğu, kötü şöhretli Rus Wagner Grubu da dahil olmak üzere paralı askerlerden geliyor. ek olarak fon sağlamak Putin’in ‘savaş köpekleri’ için Abu Dabi, Wagner paralı askerlerinin hala kullandığı güney Libya’daki üslerini açtı. lojistik merkezler Sahel’deki operasyonlar için.

Artık Batı’nın egemen olmadığı çok kutuplu bir dünyada MbZ, yalnızca bir şehir devletinin manevra yapmasına değil, aynı zamanda kendi yolunu çizmesine de yer buldu. Soru, onu nereye götürmek istediğidir.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6183527/uae-mohammad-bin-zayed-al-nahyan-geopolitics/

Yorum yapın