Bakaya ve asker kaçaklarına bedelli askerlik yolunu açan düzenleme Meclis’te


  • Ayşe Sayın
  • BBC Türkçe, Ankara

Mahir Ünal

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), asker kaçağı veya bakaya durumundakilere “bedelli askerlik” yolunu açan yasal düzenlemeyi TBMM Başkanlığı’na sundu. Yasa teklifi, Genelkurmay Başkanı’nın görev süresini birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar uzatılmasının yolunu açıyor. Düzenlemeyle yaş haddi nedeniyle görev süresi dolan Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in görev süresi de uzatılabilecek.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Meclis’te, Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdi.

Dövizle askerlik kapsamında ödemeleri gereken miktarı ödemedikleri veya herhangi bir takvim yılında toplam 184 gün ve daha fazla süreyle yurtiçinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına olanak tanınacağını belirten Ünal, “Teklif firar, izin tecavüzü gibi hakkında başlatılan ön incelemenin kesintiye uğramadan yürütülebilmesi ve adli soruşturmanın ivedi şekilde başlatılabilmesi için anılan personelin ifadesi alınması zorunluluğundan vazgeçilmesine ilişkin hukuki düzenleme içeriyor” dedi.

Ünal, Genelkurmay Başkanı’nın yaş haddinin artırılmasının nedeninin sorulması üzerine, “Milli Savunma Bakanlığından gelen, bu süreçle ilgili daha önce akademide 75 yaşa çıkarmıştık biliyorsunuz, benzer bir düzenlemenin Genelkurmay Başkanı’na dönük de yapılması talebi makul karşılandı ve bu talep düzenlemeye konuldu” yanıtını verdi.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-turkiye-61863627?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın