Başsavcı Merrick Garland, Rus işgaliyle ilgili savaş suçları hakkında muadili ile görüşmek üzere Ukrayna’ya gitti.


Başsavcı Merrick Garland, Salı günü Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova ile ABD’nin Ukrayna’nın savaş suçlarıyla bağlantılı kişileri tespit etmesine, tutuklamasına ve kovuşturmasına yardımcı olma çabalarını görüşmek üzere Ukrayna’ya gitti. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşıAdalet Bakanlığı’na göre.

Venediktova ile Venediktova’nın savaş suçları konusundaki tartışmaları sürdürmek için bir araya geldiklerini sözlerine ekledi. Ukrayna.

Başsavcı, “ABD açık bir mesaj gönderiyor. Saklanacak bir yer yok. Biz ve ortaklarımız, bu vahşetlerin sorumlularından hesap sorulmasını sağlamak için her yolu deneyeceğiz” dedi.

Garland ve Venediktova buluşurken, Adalet Bakanlığı Garland’ın Ukrayna’da ABD yargı yetkisine giren potansiyel savaş suçlarının soruşturmasında yer alacak Savaş Suçları Sorumluluğu ekibinin kurulduğunu duyurdu.

Mart ayında bir Amerikalı gazeteci öldürüldü bir diğeri ise başkent Kiev’in dışındaki İrpin kasabasında mültecileri filme almak için seyahat eden Rus güçleri tarafından yaralandı. Aynı ay, bir Fox News kameramanı ve ağ için çalışan yerel bir yapımcı bir saldırıda öldürüldüler Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında haber yapan ağın muhabiri Benjamin Hall’un yaralandığını bildirdi.

Özel Soruşturma Dairesi eski Direktörü ve bir zamanlar Nazi savaş suçu savcısı Eli Rosenbaum tarafından yönetilen girişim, “Adalet Bakanlığı’nın Ukrayna’da savaş suçları ve diğer vahşetleri işleyenlerden hesap sormaya yönelik devam eden çalışmalarını merkezileştirecek ve güçlendirecek” dedi. Adalet Bakanlığı’nın serbest bırakılması için.

Başsavcı ayrıca, departmanının Ukrayna’ya kleptokrasi ve yolsuzlukla mücadele konusunda tavsiyede bulunması için federal bir savcı sağlayacağını duyurdu. Bu yılın başlarında, Adalet Bakanlığı başlattı Görev Gücü KleptoCature Ukrayna’nın işgalinden sonra ABD yaptırımlarından ve Rusya’ya yönelik ticaret politikalarından kaçmaya çalışan Rus oligarklarının varlıklarını hedef almayı hedefliyordu. Son zamanlarda, bir mega yat ele geçirildi yetkililerin altın madenciliği yapan milyarder Süleyman Kerimov’a ait olduğunu belirlemesinin ardından ve oligark Roman Abramovich’e ait olduğu iddia edilen iki jet, ABD kısıtlamalarını ihlal etmekle suçlandı.

İki baş kolluk kuvveti arasında daha önce duyurulmayan toplantı, Garland’ın ABD’nin Ukrayna’daki potansiyel savaş suçlarını soruşturmadaki rolü hakkında açık sözlü konuşmasının ardından geldi.

Garland bu yılın başlarında basına verdiği demeçte, “Bu Departmanın savaş suçları işleyenlerden hesap sormaya yardım etme konusunda uzun bir geçmişi var.” “Ukrayna’daki vahşetlerin sorumlularının belirlenmesi ve sorumlu tutulmasına yönelik uluslararası çabalara yardımcı oluyoruz. Ve bunu yapmaya devam edeceğiz.”

Bu ayın başlarında Garland, Washington DC’de Avrupa Birliği Adalet ve Tüketici İşleri Komiseri Didier Reynders ile bir araya geldi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/merrick-garland-ukraine-russian-war-crimes/

Yorum yapın