Bazı ABD’li diplomatlar ve istihbarat görevlileri, ‘Havana sendromuna’ maruz kaldıktan sonra altı haneli ödeme alacaklarBazı ABD'li diplomatlar ve istihbarat görevlileri, 'Havana sendromuna' maruz kaldıktan sonra altı haneli ödeme alacaklar

Bazı ABD’li diplomatlar ve istihbarat görevlileri, baş ağrısı, görme sorunları, baş dönmesi ve beyin sisi gibi gizemli sağlık sorunları olan Havana sendromundan muzdarip olduktan sonra altı haneli ödeme alacaklar.

Ödemeler, her alıcıya 100.000 ila 200.000 ABD Doları arasında olacaktır. Washington post.

Mali tazminat planı, Kongre üyeleri tarafından yıllarca süren bir çabanın ardından gelir. Yasama organı, geçen sonbaharda, Dışişleri Bakanlığı ve CIA’nin, ABD hükümetinin Anormal Sağlık Olayları (AHI) olarak adlandırdığı olayın kurbanı olan hem mevcut hem de eski yetkililere tazminat ödemesini zorunlu kılan bir yasa çıkardı.

ABD, sorunun altı yıldır araştırılmasına rağmen sendromun arkasında ne olduğundan emin değil.

Sorunlar ilk olarak Küba başkentinde çalışan ABD’li diplomatlar ve istihbarat görevlileri tarafından rapor edildi, ancak daha sonra Antarktika hariç tüm kıtalarda rapor edildi.

Sendrom nedeniyle iş kaybı ve kariyerlerinin rotadan atılması da dahil olmak üzere büyük aksilikler yaşadığı tespit edilenlere ödeme yapılacak.

Devamını takip eder…Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/havana-syndrome-payments-compensation-us-b2108091.html

Yorum yapın