Ben bir MH370 uzmanıyım – jetin tam olarak nereye düştüğünü biliyorum ve yeni robot tarayıcıların sonunda bilmeceyi çözeceğinden %100 eminim


Bir uzman, kaybolan MH370 uçağı için YENİ bir aramanın Hint Okyanusu’ndaki ölüme mahkûm uçuşu keşfetmenin son umudu olabileceğini açıkladı.

İngiliz uzay mühendisi Richard Godfrey, uçağın tam olarak yakın olduğuna inandığı yeri daralttı ve gelecek yıl yeni robotik tarayıcılar bölgeyi aramaya hazır olacak.

Ben bir MH370 uzmanıyım - jetin tam olarak nereye düştüğünü biliyorum ve yeni robot tarayıcıların sonunda bilmeceyi çözeceğinden %100 eminim
Robotik gemiler şu anda inşa ediliyor ve 2023'ün başında aramaya başlamaya hazır olacak.

5

Robotik gemiler şu anda inşa ediliyor ve 2023’ün başında aramaya başlamaya hazır olacak.Kredi:
Richard Godfrey, son sekiz yıldır MH370 gizemini çözmek için çalışıyor.

5

Richard Godfrey, son sekiz yıldır MH370 gizemini çözmek için çalışıyor.

Deniz robotik şirketi Ocean Infinity, MH370’in ortadan kaybolmasının 8. yıl dönümünde, gizemli enkaz için yeni bir aramanın 2023’ün başında başlayacağını duyurdu.

Her zamankinden daha derine inebilen yepyeni teknoloji ve daha spesifik bir arama alanı ile şirket, Bay Godfrey’in yardımıyla Boeing 777’nin son dinlenme yerini bulmaya çalışacak.

8 Mart 2014’te Kuala Lumpur’dan Pekin’e 239 kişilik uçak radar ekranlarından kaybolduğundan beri, uçağın kaybolmasıyla ilgili çelişkili teoriler ortaya çıktı.

Dünyanın en kalıcı gizemlerinden biri olmuştur.

Resmi anlatım, uçağın 2014’te Hint Okyanusu’na düşmeden önce planlanan uçuşuna bir saatten az bir sürede dramatik bir U dönüşü gerçekleştirdiğini öne sürüyor.

Ben bir MH370 uzmanıyım - ABD, gizli teknolojinin Çin'e ulaşmasını engellemek için jeti düşürdü
MH370 müfettişleri kargo uçuşuna 'gizemli 200 lb yükün' eklendiğini keşfetti

Sadece Sun’a konuşan İngiliz havacılık mühendisi Richard, araştırmasının Ocean Infinity’nin arama alanını “Broken Ridge” olarak bilinen bir alana daraltmasına nasıl yardımcı olduğunu açıkladı.

Son sekiz yılda toplanan kanıtlarla Richard, 33.177°G 95.300°D kaza yerinin yerini saptadı ve arama alanını sadece 115 mil kareye kadar daralttı.

Ocean Infinity, bölgeyi geçmek için yeni inşa edilmiş “son teknoloji” otonom robotik gemileri kullanacak – 88 deniz mili genişliğinde ve 183 deniz milini kapsıyor.

Okyanus tabanının 5.600 metrekarelik bölümü, 2018’de Ocean Infinity tarafından kapsanan ve hiçbir şey bulamayan eski robot teknolojisini kullanan daha geniş bir arama alanının parçasıydı.

Ancak Richard, enkazın gözden kaçmış olabileceğine veya su altı volkanları tarafından fırlatılan tortunun altına gömülebileceğine inanıyor.

Uzmanlar, derin dalışın aramadan birkaç hafta sonra enkazı tespit edebileceğine ve nihayet devam eden gizeme yaklaşabileceğine inanıyor.

Sun’a özel olarak konuşan Richard şunları söyledi: “Ocean Infinity, her zaman önemli bir ilerleme olan yeni bir teknoloji geliştirdi.

“Bu çok daha küçük bir alan, daha verimli olmalarını sağlıyor, istedikleri kadar tekrar tekrar gitmelerini sağlıyor.

“Yine de sadece birkaç hafta sürecek, başka bir arama için geri dönersek, bunun sonuncusu olacağına dair genel bir his var.

MH370’in bulunacağından umutluyum, soru ne zaman ve kimin bulacağıdır, bence Ocean Infinity enkazı bulmak için en iyi yer

Richard Godfrey

“Başarısız bir şey bırakmayacaklar ve çok kapsamlı bir iş yapacaklar çünkü başka bir şansımız olmayacak.

“MH370’in bulunacağından umutluyum, asıl soru, bulmayı ne zaman ve kimin yapacağı, bence Ocean Infinity enkazı bulmak için en iyi yer.”

Richard, Ocean Infinity CEO’sunun önümüzdeki haftalarda tekliflerini sunmak için Malezya Ulaştırma Bakanı ile görüşeceğini söyledi.

Şirket, enkaz keşfedilmediği sürece Malezya Hükümetine “bulma yok, ücret yok” anlaşması teklif edecek.

Fransız Hint Okyanusu adası La Reunion'da MH370 uçaklarına ait enkaz bulundu.

5

Fransız Hint Okyanusu adası La Reunion’da MH370 uçaklarına ait enkaz bulundu.Kredi: Reuters
MH370'teki 239 yolcu bulunamadı

5

MH370’teki 239 yolcu bulunamadıKredi: Reuters
Richard, Kaptan Zaharie Ahmad Shah'ın uçağı yıkıcı sonuçlarla kaçırdığına inanıyor

5

Richard, Kaptan Zaharie Ahmad Shah’ın uçağı yıkıcı sonuçlarla kaçırdığına inanıyorKredi: Başlığa bakın

Richard’a göre, bulunursa, ülke adına uçağı kurtarmanın bedeli 70 milyon dolar olacak.

“İzinsiz aramaya gidebilirsiniz ama enkazı izinsiz kurtaramazsınız.

“Gemideki yolcuların çoğunluğunun Çinli olmasına rağmen, Çin’e karşı bir şey koyma konusunda çok isteksiz görünen Çin ile üçlü bir anlaşmaları var.

“Gemide epeyce Avustralyalı vardı, bu nedenle Avustralya, aramaları finanse etme ve destekleme konusunda her zaman çok cömert olmuştur.

“Diğer taraflar da araştırma yapmakla ilgilenebilir, ancak Malezya’nın şu ana kadar sakladığı verilerin geri kalanını bize vermesi faydalı olacaktır.

“MH370’in bulunmasını istemeyen bazı insanlar olduğu izlenimini edindim, uçuşla ilgili bir şeyler olabilir, belki de kargoda, hala enkazda bulunmasını istemedikleri bir şey olabilir.

“…Benim görüşüme göre, MH370 bulundu ve bu gizem çözüldü, sadece kapatılmaya ihtiyacı olan aileler için değil, uçan halk için.

JET AVI

“Her gün on milyonumuz uçağa biniyoruz ve insanların bunun bir daha olmayacağını güvenle bilmeleri gerekiyor.”

Geçen yıl Richard, tarihteki en büyük havacılık gizemlerinden birini çözmek için WSPR olarak bilinen yeni izleme teknolojisini nasıl kullandığını açıkladı.

Sistem, “tripwires” gibi davranan radyo sinyallerini kullanıyor ve okyanus yüzeyinin 13.000 fit altında olduğunu söylediği jeti bulmasına yardımcı oldu.

Weak Signal Propagation Reporter’ın (WSPR) “dünyanın diğer ucuna kadar ufukta her yönde çalışan bir grup tetik teline” sahip olmak gibi olduğunu açıklıyor.

Godfrey, uçağın, Güneydoğu Hint Okyanusu’nda bir yanardağ ve dağ geçitleri bulunan bir su altı platosu olan Broken Ridge olarak bilinen şeyin tabanında yattığını söylüyor.

Brit, pilot Kaptan Zaharie Ahmad Shah’ın uçuşa bir saatten az bir süre kala bir “terör eylemi” yaptığına ve uçağı kaçırmak için dramatik bir U dönüşü yaptığına inanıyor.

Kaptan Zaharie’nin jeti 22 dakika bekleme düzeninde tuttuktan sonra tüm uçağı rehin almak için ‘politik bir nedeni’ olduğunu öne sürüyor.

Zaharie’nin evinde bulunan bir uçuş simülatöründe tuhaf rotasını önceden planladığı biliniyor ve bu da kaybolmanın önceden planlandığı teorisini körüklüyor.

Richard, “Şu anki görüşüm, kaptanın kendi uçağını kaçırdığı ve yönünü değiştirdiği yönünde” dedi.

“Belki bir şekilde bu pazarlık yanlış gitti ve sonunda güney Hint Okyanusu’nun en ücra köşesine uçtu.”

Malezyalı askeri yetkililer, yalnızca askeri radar verilerini yayınlamayı reddederek bu tür teorileri körüklüyor.

Ancak Araştırmacı gazeteci Florence de Changy, ABD’nin sinyal karıştırma teknolojisini kullanarak sevkiyatı durdurmaya çalıştığını ve bunun 239 yolcunun kaybolmasına neden olduğunu iddia etti.

‘The Disappearing Act: The Impossible Case of MH370’ adlı kitabında yedi yıllık yoğun araştırmalar sonucunda ortaya koyduğu teorileri detaylandırıyor.

MH370’in Çin’e ABD’nin onaylamadığı bir “elektronik ekipman” sevkiyatı taşıdığına inanıyor.

Kitap, rotasını değiştirmeye yönelik başarısız bir girişimden sonra vurulduğunu iddia ediyor ve o zamandan beri mesele hararetli bir şekilde örtbas ediliyor.

Hikayeleriniz için para ödüyoruz!

The Sun haber masası için bir hikayeniz var mı?

Kaynak : https://www.thesun.co.uk/news/18868848/mh370-search-jet-robot-scanners/

Yorum yapın