Beş yaşın altındaki ABD’li çocuklar, CDC’nin piyasaya sürülmesine yeşil ışık yaktıktan sonra önümüzdeki haftadan itibaren Covid aşısı alabilirler.Beş yaşın altındaki ABD'li çocuklar, CDC'nin piyasaya sürülmesine yeşil ışık yaktıktan sonra önümüzdeki haftadan itibaren Covid aşısı alabilirler.

Beş yaşın altındaki çocuklar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) çekimlere yeşil ışık yakmasından birkaç gün sonra Covid-19 aşısını almaya başlayabilir.

Cumartesi günü yapılan bir toplantıda, CDC’nin bağımsız danışmanlar paneli, altı ay ile dört yaş arasındaki çocuklar için Pfizer aşısının ve altı ay ile beş yaş arasındaki çocuklar için Moderna aşısının onaylanması için oy kullandı.

Şimdi karar, resmi onayını vermek için CDC Direktörü Dr Rochelle Walensky’nin masasına gidecek.

Bunu yaptığında – ki bu saatler içinde gerçekleşebilir – eyaletler önümüzdeki hafta başlarında küçük çocukların kollarına kurşun sıkmaya başlayabilir.

Pfizer aşısı üç doz halinde uygulanır, ikinci doz birinciden üç hafta sonra ve üçüncü doz ikinciden en az sekiz hafta sonra verilir. Moderna aşısı iki dozluk bir aşıdır ve ikincisi ilkinden dört hafta sonra uygulanır.

CDC danışmanları, onayları için oybirliğiyle oylamadan önce Cumartesi sabahı saatlerce süren bir toplantıda altı aylık kadar küçük çocuklarda iki aşının etkinliğini tartıştılar.

Dönüm noktası niteliğindeki karar CDC yetkilileri tarafından kutlandı ve sonunda ebeveynlere küçük çocuklarını iki yıl boyunca pandemiye karşı aşılama şansı verdi.

Philadelphia’daki St Christopher’s Hospital for Children’da çocuk doktoru ve CDC komite üyesi olan Dr. Sarah Long, ebeveynleri çocuklarına “hayatlarını kurtarmak için” aşı yaptırmaya çağırdı.

“Bugün, çocuklarınızı aşılamayacaksanız, bunun yersiz bir endişe olduğunu ve hayatlarını kurtarmak için çocuklarınızı aşılamanız gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Oylama, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Cuma günü beş yaşın altındaki çocuklar için iki aşıya izin vermesinin ardından geldi.

FDA, Cuma günü beş yaşın altındaki çocuklar için iki aşıya izin verdi

(PA Teli)

Başkan Joe Biden, FDA’nın bunu ülke çapındaki ebeveynler için “büyük bir rahatlama” olarak nitelendiren hareketini selamladı.

“Bugün Amerika’daki ebeveynler ve aileler için büyük bir rahatlama günü” dedi.

Altı aylıktan küçük çocuklara güvenli ve son derece etkili mRNA dozları sunarak en küçük çocuklarımızı COVID-19 aşılarıyla koruyan ilk ülkeyiz” dedi.

Bay Biden, FDA’nın duyurusunu takiben Cuma günü başlayan sevkiyatlarla ebeveynlerin çocukları için aşıları önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte planlamaya başlayabileceklerini söyledi.

Çocuk doktorlarının muayenehanelerinin Haziran ayı federal tatili nedeniyle Pazar ve Pazartesi günleri kapalı olması muhtemel olduğundan, ilk randevuların Salı günü gerçekleşmesi bekleniyor.

Florida dışındaki 50 eyaletin tamamı, onay beklentisiyle beş yaşın altındaki çocuklar için aşı siparişi vermişti.

Florida Valisi Ron DeSantis, federal tedarik sürecinin “dolambaçlı” olduğunu iddia ederek bunu reddettiğini savundu.

Ayrıca “medya histerisi” ve “yanlış bilgilendirme”nin, ebeveynleri çocuklarına Kovid-19 bulaşması konusunda “korktuğunu” savundu.

Beyaz Saray, eyaletin kararını kınadı.

CDC verilerine göre, küçük çocuklar Kovid-19’dan ciddi hastalık ve ölüm açısından yetişkinlere göre daha az risk altındayken, altı ay ile dört yaş arasındaki 202 çocuk virüsten öldü.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/covid-vaccine-cdc-children-under-five-b2104210.html

Yorum yapın