Beyaz Saray’ın kaçışını izleyen Cumhuriyetçiler için Iowa kapıları açılıyorBeyaz Saray'ın kaçışını izleyen Cumhuriyetçiler için Iowa kapıları açılıyor

Iowa’da sandıklar 48 saatten daha kısa bir süre boyunca Güney Carolina Senatörü Tim Scott’ın geçen hafta bir Cedar Rapids ülke kulübünde doğu Iowa Cumhuriyetçileri ile el sıkışırken ve fotoğraf çektirirken kapatıldı.

Başkanlık emellerini sınayan birçok Cumhuriyetçiden biri olan Scott, devleti neredeyse tek başına elinde tutamıyor.

En az yarım düzine GOP cumhurbaşkanlığı adayı, sonbahar ara seçimlerinden önce adayları ve eyalet Cumhuriyet örgütünü tanıttığı ilan edilen baskınlar olan bu yaz Iowa ziyaretlerini planlıyor. Ancak gerçekte, geziler, partinin 2024 adaylığı için kampanyayı başlatması planlanan eyalette ilişkiler kurmak ve siyasi coğrafyayı öğrenmekle ilgili.

Potansiyel başkan adayları bir yıldan fazla bir süredir Iowa’ya dalmış olsa da, sonraki ziyaretler ritüelin yeni bir aşamasını işaret ediyor. Iowa’nın 7 Haziran’daki ön seçiminin yoldan çıkmasıyla, Beyaz Saray’ı izleyen Cumhuriyetçiler seyahatlerini hızlandırabilir ve eyaletin parti içi rekabetlerine adım atmaktan endişe duymayabilirler.

GOP Devlet Başkanı Jeff Kauffman, “Artık bitti, tam dolu,” dedi ve “Bağımsız.”

Scott’ın ötesinde, eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley’nin bu ayın sonlarında ziyaret etmesi bekleniyor ve iki günden biraz fazla bir süre içinde olabildiğince çok Iowa kongre Cumhuriyetçi adayıyla kampanya yürütmeyi planlıyor.

Başkanlık takviminde erken oy kullanan başka bir eyalet olan Güney Carolina’nın da eski valisi olan Haley, doğu Iowa’daki gezisine 29 Haziran’da birinci dönem Cumhurbaşkan Mariannette Miller-Meeks ile başlamayı planlıyor. Ayrıca Dubuque’da bir eyalet GOP bağış toplama etkinliğine başkanlık edecek.

Mississippi Vadisi’nden batıya doğru çalışarak, Vali Kim Reynolds için bir bağış kampanyası başlatmayı planlıyor. Haley ayrıca, bu yıl en savunmasız Meclis üyeleri arasında yer alan iki dönem Demokratik Temsilci Cindy Axne ile yüzleşmek üzere seçilen Zach Nunn ile de kampanya yürütecek. Haley’nin hareketli programı ayrıca, GOP-ağır batı Iowa’da Rep. Randy Feenstra’nın yıllık bağış toplama etkinliğine katılmayı da içeriyor.

2021’de birkaç kez ziyaret eden Arkansas Senatörü Tom Cotton’un Temmuz ayının ilk haftasında Iowa’nın merkezindeki Story County’deki ilçe GOP yemeğinde konuşması bekleniyor.

Iowa’yı herhangi bir GOP umudundan daha sık ziyaret eden eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaz sonu dönüşü için ayrıntılar üzerinde çalışıyor, yardımcıları, muhtemelen Ağustos ayında Iowa Eyalet Fuarı’na zamanlanmış, muhtemel adaylar için hikayeli bir çekiliş.

Pompeo yardımcıları, Pompeo’nun Nunn’ı ön seçimden önce onayladığını ve ortak askeri deneyimlerine bir selam verdiğini söyledi.

Planlar ayrıca, Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin Nisan ayında oybirliğiyle Iowa’da 2024 cumhurbaşkanlığı seçim sırasını açma kararının ışığında da ortaya çıkıyor, bu hala Iowa Demokratları üzerinde asılı duran bir soru.

2020’de Demokrat partilerin sonuçlarını hesaplamak ve raporlamak için tasarlanmış bir akıllı telefon uygulaması başarısız oldu ve partinin 3 Şubat yarışmasından sonra yaklaşık bir hafta boyunca nihai sonuçları bildirmesini engelleyen bir telefon birikimine yol açtı. Associated Press, usulsüzlükler ve tutarsızlıklar sonuçları gölgeledikten sonra kazananı ilan edemediğini duyurdu.

Nisan ayında otomatik özel statülerinden sıyrılan Iowa Demokratları, posta yoluyla erken katılıma izin verecek ve bazen zaman alan süreci düzene sokacak bir planla öncü noktalarını kurtarmaya çalışıyorlar.

Beyaz Saray’da Joe Biden ile Beyaz Saray hırsları olan Demokratlar, Iowa’dan büyük ölçüde uzak durdular.

2016 parti seçimlerini kazanan ve 2020 Demokratik yarışmasından ayrılan son aday olan Vermont bağımsız Senatör Bernie Sanders, CNH tarım makineleri fabrikasında grev yapan United Auto Workers’a destek toplamak için Cuma günü güneydoğu Iowa’daydı. Sanders’ın güneydoğu Wisconsin’de bir durağı da içeren planları, 80 yaşındaki oyuncunun aklında üçüncü bir Beyaz Saray teklifi olup olmadığı konusunda soru işaretleri yarattı. Başkan yeniden seçilmek isterse Biden’a meydan okumayacağını söyledi ve Sanders danışmanları planlarında belirtilen herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

GOP tarafında, Scott’ın dönüşü sadece zamanında değildi. Bu erken görünümlerin ikili amaçlarını, kısmen giriş ve kısmen yerel partiye desteğin gösterilmesini yansıtıyordu.

56 yaşındaki çocuk, çocukluğunu, onu büyütmeye yardım eden büyükanne ve büyükbabasından etkilenen biri olarak çizdi. Büyükbabası hakkında Scott, “1920’lerde pamuk toplayan bir adama göre, Birleşik Devletler Kongresi’nde yer seçmemi izleyecek kadar uzun yaşadı” dedi.

Güney’deki evi ve Ortabatı’daki ev sahiplerinin tasasız zıtlıklarıyla dolu olan Scott, aynı zamanda, kampanya bağış toplama hesabından, hedeflenen doğu Iowa GOP House birinci sınıf üyeleri Miller-Meeks ve Ashley Hinson da dahil olmak üzere, Iowa Cumhuriyetçi adaylarına para bağışladığını belirterek hiç zaman kaybetmedi.

Etkinlikten önce yemek odasında çalışırken, yaklaşık 10 barbekü sandviçinden oluşan bir masaya “Hepimizi bir araya getirecek” dedi.

Scott’ın gelişinden önce bile, eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, o gün Başkan Kauffman ve Iowa’nın Cumhuriyetçi Ulusal Komite Üyesi Steve Scheffler ile ön seçimler ve önümüzdeki yaz hakkında konuşmak için telefondaydı.

Eski başkan yardımcısının kıdemli bir yardımcısı, Pence’in Iowa’ya bir yaz gezisi planladığını, ancak tarih henüz teyit edilmediğini söyledi.

Iowa seyahat programında özellikle eksik olan, bu yıl Iowa partisi aktivistleriyle yapılan görüşmelerde en sık bahsedilen yükselen ulusal Cumhuriyetçi figürler arasında yer alan Florida Valisi Ron DeSantis. Yardımcıları, DeSantis’in önceliğinin bu yıl yeniden seçilmek olduğunu söyledi.

Tim Scott etkinliğine katılan Linn County Cumhuriyet Merkez Komitesi üyesi Emma Aquino-Nemecek, “DeSantis’i seviyorum” dedi. “Geleceğini hayal edebiliyor musun? Mekanı toplardı.”

DeSantis, Eylül ayında Nebraska Valisi Pete Ricketts için bir bağış kampanyasının başlığına yardım ettiğinde Iowa’nın bağırış mesafesine ulaştı, ancak Iowa toprağına dokunmak için Missouri Nehri’ni geçmedi.

Şimdiye kadar yaz programından daha da önemlisi, geçen yıl Des Moines’de Iowa eyalet fuar alanlarında büyük bir miting düzenleyen ve birkaç Iowa Cumhuriyetçisini destekleyen eski Başkan Donald Trump.

Kauffman, Trump’ın ekibinden haber almadığını söyledi. Aynı şekilde, Trump için Iowa ajanları da mesajlara geri dönmedi.

Yine de Trump, Scott, Pompeo ve Florida Senatörü Rick Scott gibi Cumartesi günü Iowa Cumhuriyetçi Parti’nin eyalet kongresinde dağıtılan programdaki basılı reklamlar için ödeme yaparak Iowa Cumhuriyetçilerine sinyaller gönderdi.

Scheffler, Gürcistan Cumhuriyetçilerinin, eski cumhurbaşkanının onayladığı vali adayının geçen ayki ön seçimlerinde yankılanan reddi ışığında, Trump dışındaki Cumhuriyetçilerin cesaretlenmiş hissedebileceklerini söyledi.

Vali Brian Kemp, GOP ön seçimini, Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerinde Gürcistan’ı kıl payı kaybetmesinin ardından, sonuçların yaygın seçmen sahtekarlığı nedeniyle kanıt olmadan geçersiz olduğunu iddia ettikten sonra desteklediği David Perdue karşısında rahatça kazandı.

Scheffler, Trump’ın ön seçimlerdeki etkisinin hız artışının, diğer 2024 beklentilerine eski başkanın yenilmez olmadığı sinyalini verebileceğini söyledi.

Scheffler, “Trump bu onayları vermeye devam ederse ve Gürcistan’da yaptığı gibi güneye giderse kim bilir?” dedi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/tim-scott-ap-iowa-nikki-haley-republicans-b2103990.html

Yorum yapın