Biden-Erdoğan görüşmesi: Liderler F-16’larla ilgili ne dedi?


f-16

Kaynak, Getty Images

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik talebine Türkiye, Çarşamba günü düzenlenen üçlü zirvede “terörle mücadele” konusunda bu iki ülkenin bazı adımlar atması ve silah ambargosunun kalkmasını içeren bir mutabakat muhtırasının imzalanması sonrası onay verdi.

Ancak üç ülke liderinin Çarşamba günü Madrid’de yaptığı zirveden önce ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı telefon görüşmesi, bu muhtıranın imzalanmasında önemli bir rol oynadı. Bu telefon konuşmasında iki lider Perşembe günü yüz yüze görüşmek üzere anlaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Haziran’da Madrid’e gitmeden önce havalimanında yaptığı açıklamada Biden ile görüşeceğini açıkladıktan hemen sonra F-16 konusunu gündeme getirerek “Bu arada Amerika’yla olan en önemli görüşmemiz F-16 meselesiydi. F-16 meselesi de şu anda hâlâ masada, orada da yine bir oyalama taktiği gidiyor” demesi, Türkiye’nin bu iki ülkenin NATO üyeliklerine onay vermesi karşılığında F-16 talebine olumlu yanıt alıp almadığı sorusunu ortaya çıkardı.

Bu soru, bugün NATO zirvesi sonrası iki liderin ayrı ayrı düzenlediği basın toplantılarında da soruldu.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-turkiye-61995537?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın