Biden, Yüksek Mahkeme’nin New York gizli taşıma yasasına ilişkin kararını kınadı: ‘Hepimizi derinden rahatsız etmeli’Biden, Yüksek Mahkeme'nin New York gizli taşıma yasasına ilişkin kararını kınadı: 'Hepimizi derinden rahatsız etmeli'

Başkan Joe Biden, silah sahiplerinin evlerinin dışında gizli bir silah taşımak için nefsi müdafaa ihtiyacını kanıtlamalarını gerektiren bir New York yasasını çiğneyen bir ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla “derin hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Yüksek mahkemenin Perşembe günü verdiği karar, asırlık yasanın İkinci Değişiklik haklarının anayasaya aykırı bir ihlali olduğunu savunuyor. Başkan, yeni kararın devletin “vatandaşlarını koruma konusundaki köklü otoritesini” baltaladığını söyledi.

Bu karar hem sağduyuya hem de anayasaya aykırıdır ve hepimizi derinden rahatsız etmelidir” dedi.

Başkan, “toplum olarak daha fazlasını – daha azını değil – korumak için” çağrısında, Buffalo, New York ve Uvalde, Teksas’taki son silahlı katliamlara ve “ulusal manşetlere çıkmayan günlük silahlı şiddet eylemlerine” işaret etti. Amerikalı dostlarımız”. Ayrıca devletleri ateşli silahların yayılmasıyla mücadele etmek için “sağduyu yasaları” hazırlamaya ve savunmaya çağırdı.

“Ülkenin dört bir yanındaki Amerikalıları silah güvenliği konusunda seslerini duyurmaya çağırıyorum. Hayatlar söz konusu” dedi.

Biden yönetimi, diğer önlemlerin yanı sıra, okul güvenliği ve ruh sağlığı programlarını finanse edecek ve aile içi şiddet suçlarından hüküm giymiş romantik ortakları aile içi şiddet suçluları listesine ekleyerek bir yıllık bir “erkek arkadaş” boşluğunu kapatacak iki taraflı bir silah reformu tasarısını onayladı. ateşli silah bulundurmaktan men edilmiştir.

Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, İki Partili Daha Güvenli Topluluklar Yasası’nın kongre geçişi “hayat kurtarmak için anlamlı adımlar atacak”.

Ofis, mevzuatın “silah şiddetiyle mücadelede anlamlı ilerleme kaydedeceğini” söyledi. “Topluluklar her gün silahlı şiddete maruz kalmaya devam ederken, yönetim bu hayat kurtaran yasanın hızlı bir şekilde çıkarılması için çağrıda bulunuyor.”

Bu durumuda New York Eyaleti Tüfek ve Tabanca Derneği Inc v BruenYüksek Mahkeme’den ikinci değişikliğin hükümetin ateşli silah sahiplerinin meşru müdafaa için evlerinin dışında tabanca taşımalarını yasaklamasına izin verip vermediğini değerlendirmesi istendi – bu, Amerikalıların nasıl ve nerede silah taşıyabileceğine ilişkin gizli taşıma kısıtlamaları ve kuralları konusundaki emsalleri alt üst edebilecek bir zorluktur. ABD genelinde silahlar.

Mahkemenin muhafazakar çoğunluğu Perşembe günü örgüt lehine 6-3 karar verdi Yargıç Clarence Thomas tarafından yazılan bir görüşe göre.

New York Valisi Kathy Hochul bir açıklamada söyledi “Silah şiddeti konusunda ulusal bir hesaplaşma anında, Yüksek Mahkemenin gizli silah taşıyabilenleri sınırlayan bir New York yasasını pervasızca iptal etmesi çok çirkin”.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/biden-supreme-court-gun-control-b2107972.html

Yorum yapın