Bilim adamları, Japonya’nın en savunmasız bazılarını korumak için yeni aşı arayışındaki olağanüstü COVID başarısını araştırıyor


Tokyo – Japonya’nın dikkate değer koronavirüs Pandemi direnci, ülkenin iç mekanlara ayakkabısız çıkma tercihinden, Japonya’nın sessiz konuşmasının sözde düşük aerosol üreten doğasına ve vatandaşlarının faydalı bağırsak bakterilerine kadar birçok olası açıklama üretti. Japonları kalabalık ibadethanelere maruz kalmaktan koruduğu söylenen dinsizlik bile COVID-19 çağında bir erdem olarak lanse edildi.

Neredeyse her üç kişiden birinin 65 yaş ve üzeri olmasıyla dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip olmasına rağmen, Japonya kişi başına daha az COVID ölümü oldu neredeyse diğer tüm gelişmiş ülkelerden daha fazla. Perşembe itibariyle Japonya, başlangıçta sıfır-COVID, maksimum bastırma stratejisi benimseyen Yeni Zelanda’yı (263) bile geride bırakarak milyon kişi başına yalnızca 246 COVID-19 ölümü kaydetti. Karşılaştırıldığında, ABD’de milyon kişi başına 3.045 ölüm kümülatif geçiş ücreti var.

Ancak genellikle tutarsız ve/veya eksik kayıtlara dayanan COVID ölüm istatistikleri tek başına tüm hikayeyi anlatmaz. Araştırmacılar tahmin Japonya’da, kesintiye uğrayan tıbbi bakım ve sosyal altüst oluşlardan kaynaklanan ölümler hesaba katıldığında, bildirilen COVID ölümlerinin beş katından fazla olan 111.000 “fazla ölüm” meydana geldi.


Japonya refakatçi robotları, COVID’nin tecrit zamanlarında yalnız gülümsemeye ve iyileşme sürecindeki hastalara yardımcı oluyor

05:54

Japonya’nın aşırı ölüm oranı 100.000’de 44 ile Güney Kore (4), Singapur (-15), Avustralya (-37), Yeni Zelanda (-9); Çin (0,6) ve Tayvan (-5). Daha az varlıklı Vietnam ve Tayland bile daha iyi durumdaydı.

Ancak ABD (179) ve Avrupa (140) ile karşılaştırıldığında, Japonya hala öne çıkıyor. Bazı uzmanlar, bu göreceli başarının övgülerinin her şeyden önce Japon vatandaşlarına ait olduğuna inanıyor. antiviral önlemlerle işbirliği yapma isteği.

Tokyo Politika Araştırmaları Vakfı’nın araştırma direktörü Kenji Shibuya, CBS News’e verdiği demeçte, “Japonya’nın COVID’e müdahaleye yaklaşımı, emir vermeye değil, öncelikle insanların çabalarına dayanıyor” dedi. “Yukarıdan aşağıya, acımasız önlemler yerine bu tür gönüllü çabalar işe yaradı.”

Japonya’da yüz maskeleri takmak için akran baskısı o kadar güçlü bir güç olmaya devam ediyor ki – sıcak çarpması mevsimi yaklaşırken bile – Ulusal Sağlık Bakanlığı buna mecbur kaldı broşür çıkarmak insanları zorlamak olumsuzluk köpeklerini gezdirirken, bisiklete binerken, koşu yaparken veya sadece işe yürüyerek giderken maske takmak.

japonya-maskeleri-broşür.jpg
Japonya Ulusal Sağlık Bakanlığı tarafından Haziran 2022’de yayınlanan ve insanları yaz sıcaklıkları arttıkça köpeklerini gezdirirken, bisiklete binerken, koşu yaparken veya sadece işe yürürken maske takmamaya çağıran çevrimiçi bir broşürden bir görüntü.

Japonya Sağlık Bakanlığı


Neredeyse her yerde bulunan maske kullanımına ek olarak, Japonya’nın başlangıçta ertelenen ancak daha sonra hızla uygulamaya konan aşı programı hayat kurtarıyor. Aşı tereddütüne ilişkin ilk korkulara rağmen, tüm vatandaşların üçte ikisi ve yaşlıların yaklaşık %90’ı artık destekleyici aşılar aldı.

Japonya’nın genel olarak sağlıklı nüfusu da pandemiye dayanmasına yardımcı oldu. Yaşam süreleri kırk yıldır genişlemeye devam etti ve Japonlara kadınlar için 87 yıl, erkekler için 81 yıl ile dünyadaki en yüksek ortalama yaşam süresini verdi. ABD obezite oranı 2020’de neredeyse %42’ye yükseldiJaponya, yaklaşık %4 ile dünyadaki en düşük obezite oranlarından birine sahiptir.

Kısmen genel sağlık sigortası programı sayesinde kanser ve kalp hastalığı oranları da düşüktür. Obezite gibi, bu hastalıklar da bir koronavirüs enfeksiyonu komplikasyonlarının altında yatan başlıca risk faktörleridir.

Bu arada bilim adamları, Japon halkının COVID ile savaşma söz konusu olduğunda hücresel düzeyde doğal bir avantaja sahip olabileceğine dair bir teoriyi araştırıyorlar.

JAPONYA-YAŞAM TARZI-HAVAİ FİŞEK
2 Haziran 2022’de Japonya’nın Yokohama kentinde, katılımcı sayısında herhangi bir kısıtlama olmaksızın ve daha az katı COVID-19 pandemi kısıtlamaları olmaksızın üç yıldır ilk kez düzenlenen Yokohama liman festivali sırasında insanlar Rinko Park’ta toplanıyor.

PHILIP FONG/AFP/Getty


Devlet tarafından finanse edilen RIKEN Bütünleştirici Tıp Bilimleri Merkezi’ndeki araştırmacılar, potansiyel bir antiviral savunma olarak, tüm vücudumuzdaki çoğu hücrede bulunan proteinler olan insan lökosit antijenleri (HLA) üzerinde odaklandılar. HLA belirteçleri, sadece kan gruplarının değil, HLA türlerinin de eşleştirilmesinin organ reddi olasılığını azaltmak için çok önemli olduğu organ nakli alanında iyi bilinmektedir.

Riken’ın ders çalışma Burada ve Asya’nın diğer bazı bölgelerinde yaygın olan HLA tip A24’e sahip Japon deneklerin, mevsimsel koronavirüslere veya soğuk algınlığına yanıt olarak “çapraz reaktif” T hücreleri geliştirdiğini ve bu hücrelerin COVID-19 enfeksiyonlarını çok daha fazla öldürmek için yeniden konuşlanabildiğini buldu. bu spesifik belirteçten yoksun olanlardan daha hızlı ve etkili bir şekilde.

Araştırmayı yöneten Shin-ichiro Fujii, CBS News’e, nötralize edici antikorlar geliştiremeyen kişilerde A24 tipi HLA proteinlerine sahip olmanın yararını simüle edecek bağışıklığı baskılanmış kanser hastalarını hedefleyen bir aşı üzerinde klinik denemeler yapmak için başvurduğunu söyledi. Mevcut aşılardan.

Bir açıklamada, “Gerçek umut,” dedi, “T hücreleri tarafından enfeksiyona karşı güçlü bir şekilde hedeflenen bir reaksiyonu uyarabilen aşılar geliştirebileceğiz. Bunun, bu belirli HLA grubunda mümkün olabileceğini gösterdik, ama şimdi başka türlere bakmamız gerekiyor.”Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/japan-covid-success-factors-hla-cellular-advantage-new-vaccine-research/

Yorum yapın