Bill Cosby hukuk davası jürisi müzakerelere başlamalıBill Cosby hukuk davası jürisi müzakerelere başlamalı

Önlerine sorulan soruların neredeyse tamamına ilişkin karara vardıkları iki günlük müzakerelerin ardından, Bill Cosby aleyhindeki cinsel istismar iddialarına karar veren bir hukuk davasında jüri üyeleri Pazartesi günü sıfırdan başlamak zorunda kalacaklar.

Cuma günü mahkeme gününün sonunda, Los Angeles County jürisi, Cosby’nin 1975’te 16 yaşındayken Playboy Malikanesi’nde davacı Judy Huth’a cinsel saldırıda bulunup bulunmadığı ve Huth’un herhangi bir zararı hak edip etmediği konusunda anlaşmaya vardı. Karar formundaki dokuz sorudan sekizini yanıtlamışlardı, biri hariç hepsi Cosby’nin cezai tazminat gerektirecek şekilde hareket edip etmediğini sordu.

Bir jüri üyesine Cuma gününden sonra önceden bir taahhüt için ayrılabileceğini kabul ettiğinde söz veren Yargıç Craig Karlan, Cosby’nin avukatlarının itirazları üzerine jürinin yanıtladığı sorulara ilişkin kararı kabul etmeye ve okumaya karar verdi. Ancak Santa Monica Adliyesi’ndeki milletvekilleri ortaya çıktığında ve mahkeme salonunu boşaltmasını isteyince rotasını değiştirmek zorunda kaldı. Milletvekillerinin fazla mesai için bütçesi olmadığı için adliyenin 16.30’da kapanması gerekiyor.

Karlan, ustabaşı olarak seçilen ayrılan jüri üyesinin Pazartesi günü geri dönmesini talep etmeyi reddetti, bu nedenle jüri üyeleri onun yerine bir alternatifle yeniden başlamak zorunda kalacaklar.

Karlan, “Sözümden geri dönmeyeceğim,” dedi.

Garip bir jüri müzakereleri gününün tuhaf bir sonuydu. Yargıca, iki jüri üyesi arasında işlerini zorlaştıran “kişilik sorunu” dediği bir notla başladı.

Onları mahkeme salonuna çağırdıktan ve her jüri üyesinin tartışmalarda dinleneceğini kabul etmelerini sağladıktan sonra, jüri üyeleri devam etti, ancak yargıç ve avukatların tartışmak ve cevaplamak zorunda oldukları karar formlarıyla ilgili sürekli bir soru telaşı vardı. Bir soru, tazminatın nasıl hesaplanacağıyla ilgiliydi.

Öğle yemeğinden sonra, Cosby avukatı Jennifer Bonjean, Cosby’nin ekibinin bir üyesi tarafından çekilen ve bir jüri üyesinin, seyirciler arasında oturan ve duruşmayı izleyen bir Cosby suçlayıcısının yakınında durduğunu gösteren bir fotoğraf nedeniyle bir yargılama için harekete geçti.

Karlan, fotoğrafın herhangi bir konuşma olduğunu göstermediğini söyledi ve söz konusu jüri üyesinden, ardından tüm jüriden kimsenin davayı onlarla tartışmadığına dair güvence alarak, davayı çabucak reddetti.

New Jersey’de Cosby’ye karşı kendi davasını açan Los Angeleslı sanatçı Lily Bernard, herhangi bir jüri üyesiyle konuşmayı reddetti.

Bernard yargıca mahkeme salonunda oturduğu yerden, “Hiçbir jüri üyesiyle konuşmadım,” dedi. “Bu davayı tehlikeye atacak hiçbir şey yapmam. Onlara bakmıyorum bile.”

Karlan, engelleri aşmak ve jüri üyelerinin mümkün olduğunca uzun süre bilinçli olmasını sağlamak için savaştı ve avukatları, muhabirleri ve mahkeme personelini mahkeme salonunda bir karar okunur okunmaz harekete geçmeye hazır tuttu, ancak sonuçta sonuçsuz kaldı.

Jüri üyeleri, iki haftalık bir duruşmanın ardından Perşembe sabahı müzakereye başladılar.

Yaklaşık bir yıl önce Pensilvanya’da mahkûm olduğu cezanın düşmesiyle cezaevinden serbest bırakılan 84 yaşındaki Cosby, duruşmaya katılmadı. Jüri üyelerine gösterilen 2015 video ifadesinden bir klipte Huth ile herhangi bir cinsel teması reddetti. İnkar, duruşma boyunca sözcüsü ve avukatı tarafından tekrarlandı.

Tartışmalı kapanış konuşmalarında Bonjean, jüri üyelerini Cosby aleyhindeki kamuya açık iddiaları gözden geçirmeye ve yalnızca Huth’un davasını kanıtlamaya yakın olmadığını söylediği dava kanıtlarını dikkate almaya çağırdı.

Huth’un avukatı Nathan Goldberg, jüri üyelerine Cosby’nin müvekkiline verdiği zarardan sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Associated Press, Huth ve Bernard’ın her birinin yaptığı gibi, halka açık bir şekilde ortaya çıkmadıkça, cinsel istismara uğradığını söyleyen kişilerin isimlerini normalde vermez.

___

AP Entertainment Yazarı Andrew Dalton’u Twitter’da takip edin:

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/bill-cosby-ap-bernard-santa-monica-playboy-mansion-b2103970.html

Yorum yapın