‘Bir an değil bir hareket’: NHL ırk çeşitliliğine odaklanıyor'Bir an değil bir hareket': NHL ırk çeşitliliğine odaklanıyor

Anson Carter lisedeyken, gözlerini profesyonel bir kariyere dikerken bazı arkadaşlarının “fazla beyaz” oldukları için hokeyi terk etmelerini izlediğini hatırlıyor. Ulusal Hokey Ligi’ne ulaştığında, miğferinin altından dreadlock’lar fışkırıyordu. olarak paten yaptı.

“Eh, o Siyah olabilir, gerçekten emin değiliz, gerçekten bilmiyoruz” değildi, dedi sesinde gururlu bir ifadeyle. “Siyah olduğumu biliyordun.”

O zamanlar NHL’deki birkaç Siyah oyuncudan biri olarak, 1996-2007 arasındaki kariyeri boyunca varlığı Toronto’daki arkadaşlarının gözünden kaçmadı. Ona çocuklarının hokey oynadığını söylediler.

Carter, “Bu beni ligde kendim oynamaktan bile daha gururlandırıyor çünkü ‘Sen oynadın, benim çocuklarım neden oynamasın?’ diyorlar” dedi. “Arkadaşlarımın düşünme biçimindeki değişikliği görmek, bu inanılmaz bir şey.”

Carter’ın patenlerini asmasından bu yana on beş yıl sonra, NHL, buzdaki ve tribünlerdeki çeşitliliği geliştirmek için önemli adımlar olarak gördüğü şeyi yaptı; hokeyin ayak izini küresel olarak genişletmeyi ve diğer liglerle popülerlik farkını kapatmayı amaçlayan uzun süredir gecikmiş bir arayış. ABD Azınlıkların yönetim, koçluk ve hakemliğe katılımını artırmak, uzun vadeli bir planın parçası.

NHL’ye sosyal etki, büyüme ve büyümeden sorumlu başkan yardımcısı olarak katılan Kim Davis, “Bizden sihirli bir değnek sallamamızı ve bu şeylerin zamanla değil de hemen olmasını bekleyenler, gerçek değişimin nasıl çalıştığını anlamıyorlar” dedi. 2017’nin sonlarında yasal işler. “Beni cesaretlendiren şey, sahiplerimiz ve 32 kulübümüzün ve NHL düzeyindeki liderlerimizin buna bağlı olmaları. İnsanlar buna yöneliyor. Bunun, sık sık söylediğim gibi, bir an değil, bir hareket olduğunu ve değişikliği yapmamızın zaman alacağını anlıyorlar. Ama zaten görüyoruz.”

Davis, şu anda ligin yaklaşık %7’sini oluşturacak Arap, Asyalı, Siyah, Latin veya Yerli 54 aktif oyuncu olduğunu söyledi. NHL, takım kadrolarının ırksal yapısı hakkında resmi istatistikleri tutmasa da, bu, Carter’ın oynadığı zamana göre önemli bir artış.

Bu sezon sonrası, birkaç azınlık oyuncusunun ön planda olduğu bu çeşitliliğin bir vitrini oldu.

Lübnan asıllı Nazem Kadri, Colorado’nun en etkili oyuncularından biri oldu ve son Çarşamba günü Çığ’ı Stanley Kupası’ndan bir galibiyet uzakta tutan 4. maçında uzatmalarda kazananı kaydetti. Siyahi Pierre-Edouard Bellemare ise ve Fransa’dan, üç turba teklifinde Tampa Bay için önemli bir yeni gelen. New York Rangers hayranlarının favorisi Ryan Reaves ve defans oyuncusu K’Andre Miller’ın yanı sıra Siyah olan Edmonton yıldızı Evander Kane, konferans finalinde oynuyorlardı.

“Şu anda evde oyun izleyip ‘Bak!’ diyebilecek o küçük çocuk var” dedi Bellemare. “Çünkü doğal olarak içinde kendini görebileceğin birini taklit etmeye çalışıyorsun.”

Central Florida Üniversitesi Sporda Çeşitlilik ve Etik Enstitüsü müdürü Richard Lapchick, hokeyde Siyah yıldızlara sahip olmanın “küçük Siyah çocukların hokeye başlama hızını da artıracağını” söyledi. Pazarlama kampanyalarında önde ve merkezde yer almak, anlamlı bir büyüme görmek için başarılı olması gereken birkaç yoldan sadece biridir.

Ön bürodaki işe alımlarda daha fazla çeşitlilik için yapılan baskı, şimdiye kadar, beyaz olmayan insanlardan ziyade kadınlarda daha fazla başarı sağladı. Carter ve Davis, Dallas Stars’ın son zamanlarda Al Montoya’yı topluluk sosyal yardım direktörü olarak işe almasına, NHL’nin oyuncu katılımı komitesine katılmasından sonra ileriye doğru somut bir adım olarak işaret etti – Akim Aliu’nun 2019’daki ifşasının ardından kurulan birkaç kişiden biri. reşit olmayanlarda bir antrenörün ırkçı dil kurbanı ve ABD’de 2020’de başlayan ırksal hesaplaşma.

Montoya kısa süre önce bir not defterine “Kalıcı değişim zamanla olmaz” yazdı ve Carter ile daha çeşitli ön büroların buz üzerinde aynı türden bir değişime yol açacağı teorisini paylaşıyor.

NHL’de ilk Kübalı Amerikalı ve ilk İspanyolca konuşan oyuncu olan emekli bir kaleci olan Montoya, “Sırf kiralamak için kiralamak bir şeydir ve bunu yapmak istemezsiniz,” dedi. “En iyisine sahip olmak istiyorsun. Farklı zihinler, farklı bakış açıları getirir ve bu da harika bir ürüne yol açar. Her zaman, tüm sağlak oyuncuları buzda istemezsiniz kavramını kullanırım. Aynı şey ofis için de geçerli. Herkesin aynı şeyi düşünmesini istemezsin.”

Carter, bunu Avrupalı ​​oyuncuların yumuşak olarak klişeleştirildiği veya Kanada’daki genç hokey rotasına gitmedikleri için ABD’li kolej oyuncularının göz ardı edildiği günlerle karşılaştırıyor. NHL, yaygın entegrasyonlarından bu yana şüphesiz daha iyi bir ürün haline geldi.

Carter, “Buz üzerinde oynayan farklı oyuncular görmek normal hale geldi çünkü ön büroda normalleşiyorlar” dedi. “Ve insanlar, ‘Eğer bu adamın korkuları varsa ve oynuyorsa, hokey oynama veya rapçi olma konusunda ciddi olup olmadığından gerçekten emin değiliz’, benim gibi bir siyahınız varsa veya bir ön büro veya yönetim ekibinin bir parçası.”

Temmuz ayında NHL, ilk demografik çalışmasını yayınlayacak ve Davis’in demografik özelliklerin temsil açısından lig etrafında değiştiğini açıkça göstereceğini söylediği çeşitlilik, eşitlik ve katılım hakkında rapor verecek. Lapchick, NHL’nin onunla ilk kez altı ay içinde sonuç verebilecek bir ırk ve cinsiyet karnesi üzerinde çalıştığını söyledi.

Davis, “Ayrıca, kendimizi geleceğe karşı sorumlu tutabilmemiz için bize bir temel sağlıyor” dedi. “Kanada’daki İlk Vardiya programlarımızda ve Oynamayı Öğren programlarımızda gençlerin katılımına ve beyaz olmayan çocukların sayısına bakacağız. Seçkin yollara giren çocukların boru hattının arttığını görüyoruz. Tüm bu göstergeler doğru yönde ilerliyor ve bizim de istediğimiz bu. Bu göstergelerin doğru yöne işaret etmesini istiyoruz.”

Siyah, Latin ve diğer yeterince temsil edilmeyen topluluklarda oyunu büyütmek için tabandan gelen bu çabalar – her lig için akıllıca bir iş hamlesi – uzun süredir devam ediyor. Lapchick, Beyzbol Ligi’nin onlarca yıllık çabalarına ve finansal yatırımlarına rağmen, şimdi her zamankinden daha az Siyah oyuncu olduğuna dikkat çekiyor ve bunun hokey için de bir zorluk olduğunu anlıyor.

Lapchick, “Bu pahalı bir spor – o kadar erişilebilir değil” dedi. “Yani, o seviyede yokuş yukarı bir savaş.”

Oyuncu katılım komitesine başkanlık eden ve Turner Sports analisti olan Carter, geçen yıl Pittsburgh Penguins’in de aralarında bulunduğu Willie O’Ree Akademisi’ni kuran ABD Hokey ve diğer organizasyonlardan temsilcilerle düzenli temas halinde. Siyah oyuncular ücretsiz talimat. Penguenler ayrıca eski Jamaika milli takım kaptanı Jaden Lindo tarafından yürütülen bir hokey çeşitlilik programı başlattı ve on yıllardır Pittsburgh şehir sınırlarındaki ilk pisti açmak için çalıştı.

Davis, “Bütün bu şeylerde kadranı gerçekten hareket ettirecek olan, tüm pazarlarımızda her seviyede gerçekleşmesi gereken bu tür kasıtlı çalışmalar” dedi.

O kadran sıfırda değil. Davis’e göre, NHL hayranlarının %40’ını kadınlar oluşturuyor ve toplam sayının %25’i renkli insanlar. Şimdiki iş, Carter’ın zihninde ön büroda daha fazla azınlık temsili ve sahiplik rollerini içeren sonraki adımlar ile gelecek için bunu inşa etmekle ilgili.

“Doğru yönde ilerliyoruz” dedi. “Masaya daha fazla aday getirdikçe bu zamanla olacak. Bunun yavaş ama emin bir şekilde gerçekleştiğini göreceksiniz.”

___

AP Hokey Yazarı Stephen Whyno’yu Twitter’da https://twitter.com/S Whyno adresinde takip edin

___

Daha fazla AP NHL: ve

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/ap-nhl-kim-davis-black-game-b2107473.html

Yorum yapın