Bir Şirket Rusya’dan Çıkışı Nasıl Çok Karmaşık Buluyor?


benUkrayna’ya karşı savaşın ilk haftalarında, benzeri görülmemiş sayıda firma işgale karşı bir protesto eylemi olarak Rusya’daki operasyonlarını durduracaklarını açıkladı. Ancak modern bir G8 ekonomisinde ayrılığı duyurmak ve işi gerçekten kapatmak oldukça farklı hayvanlardır. Geri çekildiğini açıklayan şirketlerden biri, TMF GrubuUluslararası iş yapmak isteyen kurumlara uyum ve idari hizmetler sunan . Dünya çapında 125 ofisi vardır ve diğer şeylerin yanı sıra yabancı şirketlerin yatırım yapmasına yardımcı olduğu Ukrayna ve Rusya’da hizmet vermektedir. Rus tahvilleri.

Şubat ayında CEO Mark Weil, TMF Group’un Rus müşterilerle herhangi bir işi tamamladığını ve Rusya’da çalışmak isteyen ancak Rusya’da iş yapan mevcut müşterilere hizmet vermeye devam edecek yeni müşteriler almayacağını duyurdu. Ancak kısmen şirketlerin Rus kökenlerini kamufle etmek için yaptıkları manevralar nedeniyle, kısmen farklı ulusların yaptırımlar ve operasyonları durdurma konusunda farklı kuralları olduğu ve kısmen de bir şirketin gerçekten kime ait olduğunu bulmanın her zaman kolay olmadığı için düşündüğünden daha karmaşık oldu. şirket. TIME ile firmasının süreci nasıl yönettiği hakkında konuştu.

(Bu röportaj netlik için düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.)

Rusya’dan ayrıldığınızı açıklamanızın üzerinden yaklaşık üç ay geçti. Nasıl gidiyor?

Yaptırım tarafı kolay kısım çünkü başka seçeneğimiz yok; yasal bir süreçtir. Çok daha zor olan, aldığım karardı, eğer bir Rus UBO’suysan [Ultimate Beneficial Owner, the term for the entity who actually controls or derives the benefit from the company’s operations] çıkmak istiyoruz. Geçen ay üzerinde çalıştıktan sonra, kimin Rus ve kimin UBO’nun tanımı o kadar net değil. Her yargı yetkisi, bir UBO’nun farklı tanımlarına sahiptir. Bazen, azınlık bir Rus hissedarı olan bir Alman halka açık şirketi alırsınız, bu yüzden onların şirketi olabilir, ancak artık teknik olarak UBO değiller. Ya da mülkiyeti dost ama Rus olmayan taraflara nasıl devredeceklerine dair tavsiye veren avukatları var. Bu “russifikasyon” süreci tamamen meşru olabilir ve şirketin artık Rusya ile pek bir ilgisi yok. UBO’yu gerçekten etkilemeyen bir tür sis perdesi de olabilir; akıllı yasal tavsiye içeren teknik bir manevradır. Biz bir hukuk firması değiliz ve bunun seçimini kaldırmak oldukça karmaşık.

Ve sonra ‘Rus kimdir?’ bit de oldukça dolu. Hollanda hükümetinin sektörümüzle ilgili Ruslarla çalışmayan bir yasa çıkardığına inanıyorum, ancak ikili pasaportları varsa artık Rus olmadıklarını söylediler. Bence çok basit bir test. Birden fazla pasaportu olan ya da artık Rus pasaportu olmayan, hatta Rus olmayıp da rejimde para kazanan veya Rus olup da muhalif olan biri hakkında ne yaparsınız? Yaklaşık %80’i oldukça net; ortalıkta dolanmayacağız. Belki %10 yaptırım davasıdır ve bu yine açık, dondurmanız gerekiyor [their assets.]. Ve sonra yaklaşık %10’luk bir süreçten geçiyoruz, benim başkanlık ettiğim, şirketimizde yerel olarak birisinin bu müşterinin adil bir duruşmayı hak ettiğini düşündüğümü söyleyebileceği bir süreçten geçiyoruz. Bu kolay bir süreç değil. Biz İnsan Hakları Mahkemesi değiliz. Ve bunu belirli bir hızda yapmalıyız ve elimizdeki kanıtlara dayanarak yaşayabileceğimiz kararlar almaya çalışmalıyız, ama bu oldukça zahmetli.

Devamını oku: Starbucks Rusya’dan Çıkarken, Amerikan Kapitalizminin Başka Bir Sembolü Soluyor

Annem ve babam Birleşik Krallık’a mülteciydi. Bu yüzden, ‘Üzgünüm, Rus pasaportunuz var, işiniz bitti’ demek biraz sert geliyor. Müvekkillerimizden biri oldukça yüksek profilli bir muhalifti ve o kişiye ‘Sen dışarıdasın’ demekten müthiş hissetmezdim. Bence yapılacak doğru şey buydu. Bazı yönlerden faydalı bir egzersizdir. Ama dünya çapında birçok hükümet ‘buna benzeyen veya bu tür pasaportu olan müşterilerle iş yapmamalısın’ demeye başlasa, umarım bunu iyice düşünmüşlerdir çünkü bunu yapmak gerçekten kolay değil. doğru, adil ve meşru bir şekilde.

Müşteri tabanınız arasında Rusya’dan çok sayıda çıkış gördünüz mü?

Hayır ve bu kararları onlar veriyor olabilir. O zaman alır. Rusya’dan ayrılmaya karar verdilerse, genellikle oldukça yavaş bir süreç var.

Seçkin, eğitimli Rusların göçüyle ilgili raporlar var. Merak ettim, gördün mü?

Evet, bazılarını gördük. Sürecin komplikasyonlarından biri, kimsenin sabit durmamasıdır. Aptal değiller. Dan beri [the Russian invasion of] 2014’te Kırım’da pek çok Rus neyin geldiğini gördü ve o noktada ortaya çıkan yaptırımlara göre harekete geçmek için harekete geçti ve o zamandan beri onlar üzerinde hareket ediyor ve bu ivme ile yeniden harekete geçtiler. Yani hareketli bir hedefi vurmak gibi. ‘Tamam, Rusça’dan çıkıyoruz’ diyorum. [firms]’ ve siz, ‘Bir dakika, bir Fransız, Alman veya İngiliz şirketine satmak üzereler veya hisselerini kapatıyorlar’ diyorsunuz. Öyleyse, söylediklerini gerçekten yerine getirip getirmediklerini görmek için çıkıyor muyuz yoksa birkaç hafta mı bekleyeceğiz? Büyük bir Rus holding bankasıysanız, yapabileceğiniz pek bir şey yok. Gazprom iseniz, Gazprom’sunuz. Ancak pek çok kişi artık bir Rus UBO’su olarak görülmemek için harekete geçti. Açıkça bankalara, piyasalara ve herneyse erişimle ilgisi var. Bu çok gerçek bir şey. Ve ‘Tamam, müşteri artık bir Rus girişiminin parçası olmamak için meşru eylemde bulunduğunu söylüyorsa, bunun meşru olduğu konusunda hemfikir miyiz? Ne zamana kadar olmuş olacak? Bunu yaptıklarını doğrulamak için beklemeye hazır mıyız? Ve ölüm tarihi ne zaman?’ İçinden geçtiğimiz şey bu.

Rusya’dan yasal olarak yatırım yapıp yapmadıklarını nasıl anlarsınız?

Birileri açıkça Rus olmayan akıllı yapılar ve aracılar yerleştiriyorsa ve İngiliz Virgin Adaları’nda bir yapı varsa ve benzerleri varsa, kesinlikle yine de çıkmak isteriz. Ne yazık ki, şimdiye kadar her durum farklı oldu. Onlara yardım eden oldukça zeki, yaratıcı danışmanları var ve sorunumuzun bir kısmı bir tür sağduyu mahkemesinde bir görüş oluşturmak: bu onların mülkiyet yapısında temel bir ‘Rusya’ya veda’ mı? Yoksa daha taktiksel, tersine çevrilebilir ve sadece yaptırımları aşmak için mi görünüyor? Bunun için bir kural kitabım yok. Az sayıda, tipik olarak, Rus devletinin o kadar açık bir şekilde parçası olmayan orta kademe şirketler, teklif ettikleri şeyin üstünde kalmak için çok çalışıyoruz ve bunun koklama testini geçip geçmediğini düşünüyoruz. Varmaya çalıştığımız şey, bu işin gerçekten sahibi ve kontrol edeni; kararları gerçekten kim veriyor? Bunu çözmek için avukat tutabilirdim ama o zaman gelecek yıl yine burada olurduk.

Firmanız üzerinde büyük bir finansal etkisi oldu mu?

Dayanılabilir. Ukrayna’daki meslektaşlarımız için bir şeyler yapmalıydık. Düşündüğümden daha maliyetli mi? Tam olarak değil. Demek istediğim, bir fırsat maliyeti var çünkü zamanımı müşterilerimize nasıl hizmet edeceğimiz, işi daha iyi büyütmek, dijital verilere yatırım yapmak, tüm heyecan verici şeyler üzerinde çalışarak harcamak yerine, olumsuzları üzerinde bir süreç yürütüyorum, neden ki? bu müşteriden çıkmıyor muyuz? Dünya çapında 125 ofisimiz var. Her birinin bir Rus müşterisi olabilir. Süreci yönetmek düzenli olarak yapmak istediğim bir şey değil.

İstenmeyen sonuçlar, beklemediğiniz bir şey oldu mu?

Bir karmaşıklık, açıkçası herkesin diğerlerinin yaptırımlarına saygı duymamasıdır. Hong Kong’da bir Rus müşterimiz var. ‘Ah, onlar ABD yaptırım listesinde’ diyoruz. Hong Kong, ABD yaptırımlarını tanımıyor, bu yüzden umurlarında değil. Yani ‘peki, bir nevi yapıyoruz’ diyoruz. Bu yüzden hala çıkıyoruz ama aslında kolaylık sağlamak için.

Devamını oku: Rusya’ya Yaptırımlar Neden İşe Yaramayacak?

Yani yerel bir Hong Kong uyum firması mı bulacaklar?

Aslında bu ilginç bir nokta. Benim görüşüme göre, düzenlenmiş bir şirketiz, oldukça titiz bir KYC’miz var. [Know Your Customer standard]. Bir Rus müşteriyi reddediyorsak, nasıl olur da başka bir yere gidebilirler? Biriniz tarafından reddedilmişlerse, bu böyle değilse de böyle olduğunu söyleyen bir politika olmalı. kırmızı kart, en azından sarı kart. Örneğin Hollanda’daki bir Rus müşteriden çıkarsak, risk onların kendi duraklarını kurmaları, kanalların kıyısındaki kiralık bir ofiste kendilerine bakmaları ve pek bir şey elde edilmemesidir. Bence politika tarafında bir çeşit yakalama gerekiyor.

Sizce yaptırımların etkisi var mı?

Daha çok rejimden zengin olanların hayatını zorlaştırmakla ilgili olan, uğraştığımız alanda, bunun biraz etkisi olduğunu düşünüyorum. Bunlar zengin olmaya, dünyayı gezmeye ve Batı ekonomilerinin sağlayabileceği tüm fayda ve hizmetlere sahip olmaya alışmış insanlar – biz onlardan biriyiz – ve bence bunu ortadan kaldırmak sadece rahatsız edici olabilir, ancak birikim baskıya yol açan şey tahriş edici maddelerdir. Anladığım kadarıyla Dubai’ye ya da herhangi bir yere giden bir grup var, bu yüzden sadece hareket ediyorlar ve bunun tokenizm olduğunu iddia edebilirsiniz. Bunun biraz ötesine geçtiğini düşünüyorum. Rus ve iş dünyasındaki arkadaşlarım, Rusya’nın itibarı üzerindeki etkisi ve hayatlarını kurdukları ülkelerdeki konumları konusunda oldukça meşguller.

Zengin bir Rus olduğumu söyle. Onaylandığımdan beri neyi başaramadım?

Hiçbir şey yapamazsın; paranız veya varlıklarınız dondurulur. Ve çok ceza verdiler. Bunun çok dramatik bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bunu kaçırmak istemem. İzlediğimiz sayı yaklaşık 1.700 isimlendirilmiş parti. Bu oldukça fazla sayıda zengin Rus. Bu insanların muhtemelen sahip oldukları yaşam tarzına göre, oldukça kısıtlayıcıdır. Yedek planları var mı bilmiyorum ama yaşam tarzı üzerindeki etkisi, harcama yeteneği, bir şeyler satın alma, para kullanma, büyük ölçüde kısıtlı. Ve biz sadece bir adım daha ileri gidiyoruz ve yaptırıma tabi olmayan, ancak paralarını kazandıkları için bunun bir parçası olan insanlara biraz benzediğimizi düşündüğümüzü söylüyoruz. [from the regime]. Başka bir sağlayıcı bulmak için sadece caddenin karşısına geçebileceklerine inanıyorsanız, eylemlerimizin sonuç olarak bir şey olmadığını düşünüyorum. Ancak bunu yapmak her zaman o kadar kolay olmuyor çünkü zaman alıyor ve biz de düzenlenmiş bir sektörüz. Bu yüzden potansiyel olarak iş yapmak için önemli bir engel olduğunu söyleyebilirim.

Devamını oku: Rusya’ya Yaptırımlar Dünya Ekonomilerine Nasıl Zarar Verecek ve Yardım Edecek?

İş yapmayı bıraktığınız kişilerden ne yaptılar?

Hala oldukça erken çünkü bildirimde bulunmak için resmi bir sözleşme yükümlülüğü var. Bazı yargı bölgelerinde, aslında bir yedek bulmak için bir mütevelli görevimiz var. Öylece çekip gidemezsin, istekli bir muhatap bulmalısın. Yani bu gerçekten yaptığınız şeyin etkisini köreltiyor. Daha fazla yargı yetkisinin harekete geçmesinin ne kadar yararlı olduğu sorusuna geri dönüyorum çünkü yargı yetkisi onu durdurduğumuzu söylüyorsa, o zaman durdurulur. Yaptığım şey daha çok bir jest. Onlara adil bir bildirimde bulunmalıyız. Sözleşmesel olarak kaosa yol açmamak için yasal bir özen gösterme yükümlülüğümüz var, dolayısıyla izlememiz gereken bir süreç var.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6179726/russia-company-exit-tmf/

Yorum yapın