Bir zamanlar nefes borusu cerrahisine öncülük ettiği için övülen İtalyan cerrah, operasyon sırasında bedensel zarar vermekten suçlu bulundu.Bir zamanlar nefes borusu cerrahisine öncülük ettiği için övülen İtalyan cerrah, operasyon sırasında bedensel zarar vermekten suçlu bulundu.

Nefes borusu ameliyatına öncülük etmesiyle dünya çapında övgü toplayan gözden düşmüş bir İtalyan doktor, İsveç mahkemesi tarafından bir ameliyat sırasında bedensel zarara neden olmaktan suçlu bulundu.

2011 yılında dünyanın ilk sentetik trakea naklini kök hücre kullanarak gerçekleştirdiğini iddia ettikten sonra övülen Paolo Macchiarini, cerrah olduğu İsveç’teki bir mahkeme tarafından ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak BBC’nin bildirdiğine göre, trakea nakli ile tedavi ettiği üç hasta daha sonra öldükten sonra çalışmaları sorgulandı.

Savcılar, operasyonların Macchiarini’nin ihmali nedeniyle saldırı veya bedensel zarar teşkil ettiğini iddia etti.

Mahkeme, hastaların sağlığı nedeniyle iki davada onu akladı. Ancak üçüncü bir davada suçlu bulundu. Ertelenen cezasının şartlarını ihlal ederse, Macchiarini İsveç yasalarına göre iki yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Toplamda, bu tür sekiz nakil gerçekleştirildi.

2011 yılında ilk nakil yapılan Andemariam Beyene, iki buçuk yıl sonra bir dizi enfeksiyondan sonra öldü.

“Ameliyattan çok korktum, çok korktum. Ama yaşa ya da öl” dedi operasyondan sonra.

Kararın ardından Macchiarini’nin avukatı Bjorn Hurtig, mahkemenin müvekkilini “önemli kısımlardan” akladığı için “davanın çoğunu kazandık” dedi.

Doktor aynı zamanda İsveç’in Nobel tıp ödülünü kazanan Karolinska Enstitüsü araştırma tesisinin bir çalışanıydı.

Enstitü onu 2016 yılında görevden aldı.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/paolo-macchiarini-guilty-swedish-court-b2103299.html

Yorum yapın